Ruské vojenské vybavení stojí na západních technologiích

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#16 Příspěvek od Kremik »

Jo, už jsem to vstřebal :-) A jak se to teda dělalo, tak jak píše Ekkar, že byl osazen plný počet jadérek a programovalo se to tak, že snímací vodič se provlékl jen některými?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#17 Příspěvek od Celeron »

To ti neřeknu. Když tenkrát cca 1982 přijeli rusáci na "dorabótku" EC1033 tak to dělala baba, která byla zmalovaná jako Marfuša z Mrazíku a smrděla voňavkou jako celej vepřín. Tak jsem ji jen nakoukl přes rameno a viděl políčka černejch zrníček a kolem hromady modrejch a červenejch smalťáků. Plynovou masku jsem neměl a tak jsem to dál nezkoumal. Dodnes nechápu, jak na tom mohla něco udělat, měla drápy asi centimetr dlouhý. :roll:
Jo a taky si vzpomínám, že si řekla o "pajálnik a flus". Dostala 40W mikropájku Erza, tu po chvíli zahodila a druhej den si přivezla příšerný kopyto Made in CCCP. Asi ta Erza neměla požadovanej "Znak káčestva" něco jako symbol Znak kvality. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#18 Příspěvek od Kremik »

Takže patnáctiletá praxe se smrskla na jedno nakouknutí přes rameno? :(

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#19 Příspěvek od Celeron »

Já dělal magnetický disky a pásky. Procesor a kanálovou jednotku dělali zas jiní. Bylo nás na tu mašinu 10.
Jo a ty si pamatuješ podrobnosti, co byly před 40-ti lety? Asi ne, předpokládám, že sis v tý době možná ani ještě nehrál v uhláku na horníka. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ec1045
Příspěvky: 205
Registrován: 28 lis 2010, 01:00
Bydliště: Šlapanice
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od ec1045 »

Když už je tu OT ohledně pamětí tak feritová paměť je už těžká moderna s náhodným výběrem. V IMB 706 je paměť řešená jako posuvný registr a ten posuvný registr je skleněná trubka na ležato do poloviny naplněná rtutí. Po hladině se pomocí ultrazvuky posílají „vlnky“ které přestavují bity … na druhé straně je snímač. Jako posuvný registr jde použit i „kus drátu“ po kterém se honí ultrazvuk. Pak tu jsou CRT paměti tj. jako základ je CRT obrazovka. Čtení probíhá destruktivně obdobně jako u feritové paměti. Aby CRT paměť fungovala tak musely být dvě, mezi kterými se přepisovalo … zase obdoba posuvného registru. Bubnové paměti ve funkci operační paměti … A určitě by se našli další skvosty …

V Době elektronek a hlavně tranzistorů nebyl problém vyrobit 32bit počítač (IBM 360) ale paměť takže vznikaly dosti divoké konstrukce. Feritová paměť je dost složitá a nákladná na výrobu tak se používal jen tam, kde to bylo zapotřebí kvůli rychlosti.
Naposledy upravil(a) ec1045 dne 05 čer 2022, 12:08, celkem upraveno 1 x.
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#21 Příspěvek od Kremik »

Celeron > Jezdil jsem ve šlapacím autíčku a říkal jsem mu stíhací vůz, když jsem se pomocí něj snažil ohromit jednu malou slečnu. A jo, uhlím jsme tenkrát topili :-)
V tu dobu jsem nějak objevoval kouzlo hodinových strojků, nebo zprvu teda možná spíše setrvačníků a hraček na klíček. No, vzpomínek by bylo dost :-)
Dobře no, tak mi bude stačit Marfuška s páječkou :wink:
Jo, a bydlel jsem velmi blízko ec1045 :-)
Kolik bitů by se asi vešlo do zpožďovací linky barevného dekodéru v CRT...
Naposledy upravil(a) Kremik dne 05 čer 2022, 11:55, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#22 Příspěvek od Olchor »

Někde mám doma dynamickou paměť ve formě asi 10cm velkého kusu skla, vybroušeného do tvaru nepravidelného pětiuhelníku. Piezo vysílalo uzv. vlnu, ta se několikanásobně odrážela od stěn a tím se její dráha prodlužovala, až nakonec dospěla do snímače. Ale kapacitu neznám.

Uživatelský avatar
ec1045
Příspěvky: 205
Registrován: 28 lis 2010, 01:00
Bydliště: Šlapanice
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od ec1045 »

Ještě k té ROM ala feritová paměť. U strojů jako PDP-11 a spol. kde se při zapnutí stroje musel napáčkovat zavaděč tak těm kterým se extremně nechtělo těch „pár“ instrukcí páčkovat tak ve feritce rozbily ty správná jádra. Takže potom stačilo po zapnutí zapsat jen tu správnou log hodnotu (LOG0 nebo LOG1) do všech bitů.

Ona pokut se feritka správně vypne a pak správně zpane tak si dokáže pamatovat velmi dlouho … ona feritová pamět je něco jako dnešní FLASH paměti.
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#24 Příspěvek od Artaban001 »

Z toho vzniklo "Core dump" ;-)

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#25 Příspěvek od xsc »

Kremik píše:Kolik bitů by se asi vešlo do zpožďovací linky barevného dekodéru v CRT...
Asi moc ne. Zpoždění bylo 64 us a pracovní frekvence 4,43MHz. Takže 283 kmitů nosný.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“