Záhadné hlavičky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#31 Příspěvek od xsc »

ZdenekHQ píše:Tak zrovna tohle má rovný vývody, to při trošce dobré vůle vypadne samo. Mám tady plochou smyčku v trafopájce širokou cca 3cm, na tohle je to ideál.
Problémem byl ten lak. Když se zahřál, začal se škvařit a vyvíjel "bojové plyny".

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#32 Příspěvek od Jodr »

ok1hga píše:……
také si vybavuji desky, kde byla nějaká magnetická "zpožďovací" linka, která měla jednu snímací hlavičku posuvnou, magnetický nosič tvořilo několik niklových drátků a kolem té linky byly tranzistory OC170 a OC169 . . .
…….
To byly paměťové linky děrnoštítkového počítače Aritma DP100 později A100 na těch jsem se jako technik potkal s výpočetní technikou 🤓
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od ZdenekHQ »

@xsc: Ano, ten lak je problém obecně.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#34 Příspěvek od Celeron »

kynolog07 píše: Fasovali jsme na čištění ČISTÝ líh.
Né čistý, ale Velejemný konzumní, z lihovaru Kolín! :lol: Sovětskij standard (norma) na půl roku byla 20 litrů. Jezdili jsme s 25 litrovým kanystrem, 5 litrů navíc bylo za kartón Spart nebo velký balení kafe.
Počítačová kořalka recept:
- Do půllitru třetina Velejemnýho
- Dolít 0,3L Kofoly
- nasypat 5-8 kostek ledu, jelikož rozpouštění Kofoly v lihu (nebo naopak) vyvolává slušnou exotermní reakci.

Byli tací, kteří v tomhle jeli každej den. Vím o dvou, co skončili v léčebně, jeden se z toho dostal, druhej, absolvent FEL ČVUT je už přes 20 let bezdomovec, jestli ještě žije nevím.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kynolog07
Příspěvky: 55
Registrován: 30 led 2009, 01:00
Bydliště: Prostějov

#35 Příspěvek od kynolog07 »

Tak jsme s tím chlastem na tom byli stejně. Když už nestačila kofola a led, tak jsme to vylepšovali o různé "trestě" a "vařili" pití. Navíc jsme pro urychlení chládnutí používali hasící přístroj s CO2 na okamžitou spotřebu vyrobeného alkoholu. A to se pilo v pracovní dobu, nikdy se z toho nedělal žádnej pracovní přestupek. (A to nás jednou nachytal i ředitel tehdy velkého závodu OP Prostějov.)
„Na některé otázky je jedinou rozumnou odpovědí mlčení.“

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tak jsem zas přehrabal jednu bednu a je tam i "sklo". Škoda té elektronky, ale to jsem nerozbil já. Digitrony jsou trošku olezlý, ale přežily.

Co je to v tom ruským plastu - to je nějaká stavebnice?
Přílohy
rus_plast.jpg
gar_sklo.jpg
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ec1045
Příspěvky: 205
Registrován: 28 lis 2010, 01:00
Bydliště: Šlapanice
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od ec1045 »

Vtom plasu jsou náhradní díly k ruské výpočetní technice. Ta sada byla konkrétní pro každý typ či modul. V sadě byl výběr součástek, co se předpokládalo, že se muže hodit při opravách.
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#38 Příspěvek od Celeron »

No nevím, u EC1030 a EC1033 jsem se s tímhle nesetkal. Jo náhradní součástky u toho byly ale zabalený v hnědým voskovaným papíru, co smrděl jak psí kšíry. Tak jsme to vybalili a zatřídili do šuplátek Mars.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#39 Příspěvek od Artaban001 »

Ahoj. Když už tady máte nostalgickou hodinku, tak jsem si vzpoměl na doby, kdy byl v Brně na Klíčové - Zvěřinové známý "kovošrot" RECOM. Ze začátku, když jsem tam chodil, tak tam byly opravdu zajímavé věci - Winchestr disky, magnetopáskový paměti, spousta věcí, o kterých jsem nevěděl, k čemu jsou (Ty jsem nejčastěji kupoval) - a taky spínaný zdroje v černý děrovaný krabici, který dávaly +12 +5 -5 a +24V a při připojení zátěže, která vykazovala byť sebemenší indukčnost, tak se po jejím odpojení za chodu zdroje probil tantal na výstupu. Koukal jsem na ty magnetopáskový paměti a pamatuju si, jak z nich brigádnící-študáci tahali mimojiné červený vysavačový agregáty, co byly v těch plechových vysavačích (měly dělat podtlak v zásobníkových šachtách na vyrovnávání délky pásků v kompenzačních smyčkách). A vše, co tu postujete jsem tam viděl. Mimo jiné prodávali tam i nějaký ruský VF tranzistory, ještě zatavený ve fólii a dost radioamatéru šlo po nich, jak slepice po flusu. nejlepší taktika tam byla ta, že člověk dělal blbýho a nevěděl, co kupuje - to tolik nešponovali cenu, páč se tam dalo i smlouvat.
Ke konci to už byl jen nudný PC bazar.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jo, ten "děda" na výstupu při oceňování ty ceny dával podle počasí. Pak to částečně někam přestěhovali, ale to už opravdu nebylo ono.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#41 Příspěvek od Celeron »

Artaban001 píše: a taky spínaný zdroje v černý děrovaný krabici, který dávaly +12 +5 -5 a +24V a při připojení zátěže, která vykazovala byť sebemenší indukčnost, tak se po jejím odpojení za chodu zdroje probil tantal na výstupu.
Pokud to mělo v sobě asi 3 patra desek a připojení výstupních napětí přes zelenej FRB konektor rozměrů cca 30 x 40 mm, tak to byly nejspíš zdrojový jednotky pro dvojci osmipalcových disket pro SM3, SM4 nebo 5211. Jeden někde ještě mám, jestli ho najdu vyfotím.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#42 Příspěvek od EKKAR »

ZdenekHQ píše:Jo, ten "děda" na výstupu při oceňování ty ceny dával podle počasí. Pak to částečně někam přestěhovali, ale to už opravdu nebylo ono.
Není to tahle firma: https://vykup-pc.cz ??? Mně stačilo tam zatelefonovat, když jsem nabízel starší funkční desky a karty - jim nešlo o bazar, jdou po zlatu a dalších drahejch kovech, všecko chtěli na váhu nez ohledu na určení desky, funkčnost a druh. Prej "Přivezte to, my vám to zvážíme a řeknem co za to!"... Tak to teda radši zavezu někam do cesty, než jim ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#43 Příspěvek od Artaban001 »

Celeron - Ano, mělo to zelený konektor ze zlatýma špičkama na horní straně (položeno na plocho - jinak se to taky nedalo bez přišroubování používat)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“