Ohřev vody v rodinném domě

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

Ohřev vody v rodinném domě

#1 Příspěvek od Eleman »

Hoši, jsem postaven před úkol vyřešit ohřev teplé vody v rodinném domě.
Odběrová místa: koupelna (vana, umyvadlo), kuchyně (dřez)
Současný stav: koupelna - lázeňská kamna na tuhá paliva, kuchyně - elektrický zásobníkový ohřívač 5l
K dispozici je plyn (ČEZ), elektřina (jednotarif ČEZ) a 20 let starý plynový kotel ve sklepě pro vytápění, ve slušném stavu a dostatečném výkonu.
Uvažuji nad několika variantami:
1. Elektrický zásobníkový bojler 160l + zažádat o dvoutarif a z toho vyplývá nový elektroměrový a podružný rozvaděč, dotažení kabelu do sklepa (dům má téměř novou fasádu) a revize.
2. Plynový zásobníkový ohřívač 125 - 160l + vyvložkovat druhou díru v komíně.
3. Zásobník s nepřímým ohřevem 125 - 160l připojený ke stávajícímu plynovému kotli přes trojcestný automaticky ovládaný ventil.

Jako nejjednodušší se jeví asi varianta 3, ale mám obavy o zatím bezproblémový kotel při celoročním provozu.
Má někdo nějaký další nápad a zkušenosti a pomohl by s výběrem optimální varianty? Fotovoltaika a solární ohřev nepřicházejí v úvahu.
Samozřejmě tak jako vždy platí, že rozpočet je omezený a náklady na budoucí provoz by měly být co nejnižší.
Díky za každou smysluplnou radu.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Podívej se na ceny elektřiny v jednotarifu a ve dvoutarifu, jestli se ti dvoutarif vůbec vyplatí. Používám elektrický bojler umístěný v koupelně. Výhodou je krátké potrubí k odběrným místům, kuchyň je hned vedle, takže je krátké potrubí i tam. Pokud budeš dělat nové rozvody, tak doporučuji použít malé průměry potrubí a dobře izolovat teplou. Tím se dosáhne toho, že teplá voda teče velmi rychle po otevření baterie. K umyvadlu a dřezu mám taženou jen desítku měděnou trubičku v délce cca 5 m od bojleru, do vany dvanáctku v délce cca 1.5 m. Neuvádíš, kolik osob bude vodu využívat, to je u bojleru na dvoutarifu podstatná informace.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#3 Příspěvek od vicious »

Variant č.3 s tým, že zásobník bude obyčajný kombinovaný bojler, teda ohrev topným hadom a elektrickou špirálou.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Zaky píše: do vany dvanáctku v délce cca 1.5 m.
Jak dlouho ti trvá natočení vany cca 20 cm vody a jak velkou máš a tvar. No a jakej tlak máš v rozvodu? Dost podstatný informace.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jjilek »

Z vlastní zkušenosti je nutno upřesnit:
Kolik Ti dodavatel naúčtuje za novou smouvu resp. jaký ti dá ceník?
Jaký máš současný ceník?
Kolik zaplatíš za rozvaděče a revize?
Používáš v zimě kotel na tuhá paliva?
Jaký máš hlavní jistič před elektroměrem (1x230 nebo 3x 400, hodnota A)
Pro kolik osob. Sprcha, vana.
Jen pro upřesnění: máme RD 3 podlaží, 3 koupelny, 3 kuchyně, vše od ČEZu na elektřinu. A topení k tomu elektrické akumulačky.
Podobně chalupa také u ČEZu, ale všecho jen 1x.
Takže jsem musel hodně počítat.
Nejde jen o cenu silové elektřiny, ta je v jednotarifu téměř stejná jako ve dvoutarifu ve VT i NT.
Rozdílné jsou náklady na distribuci, ty mohou být rozhodující. Je nutno zvažovat stálý plat ve všech variantách (to co máš dnes a to co by požadovali po změně).
Všechny ceníky ČEZu najdeš tady:
https://www.cez.cz/cs/podpora/ceniky.html
Naposledy upravil(a) jjilek dne 09 čer 2022, 17:32, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Zaky píše:Podívej se na ceny elektřiny v jednotarifu a ve dvoutarifu, jestli se ti dvoutarif vůbec vyplatí.
Na bojler je D25d. U spousty dodavatelů je i v týhle sazbě rozdíl mezi NT a VT v ceně silovky nulovej a trochu jsou levnější trvalý platby pro NT.
Ale dá se nalýzt i pár dodavatelů s NT o padíka až kačku levnější silovku. Je ale riziko, kdy se kterej dodavatel položí. Prostě hledej.

Jo a jestli o tom nevíte, tak v Německu a v Beneluxu je u nových staveb od 1.1.2023 zákaz plynovýho vytápění a ohřevu TUV. Je to jen o tom, kdy v rámci Brusele dorazí tento befel i k nám.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#7 Příspěvek od jirka5 »

Zvolil bych variantu č. 3 s tím, že bych ten starý dobrý kotel bez milosti vyhodil, a nahradil ho moderním kondenzačním kotlem s modulací plamene a možností ekvitermní regulace. Konkrétně jsem to udělal a použil kotel JUNKERS Suprapur KBR30 v kombinaci se stacinonárním nepřímotopným ohřívačem DZD OKC NTR160 (bez elektriky).
Tento zásah měl za následek snížení spotřeby plynu o 50%. Doporučuji vše konzultovat s projektanem nebo aspoň se zkušeným topenářem. Instalací kondenzačního kotle totiž klesne teplota topné vody a tím pádem i teplotní spád. Díky tomu by topení dimenzované pro klasický kotel nemuselo mít dostatečný výkon.
Spalovací okruh kond. kotle je zcela oddělen od interiéru, bere si vzduch komínem zvenku, takže nezáleží na rozměrech kotelny, nepotřebuje zajistit přívod spalovacího vzduchu mřížkou ve dveřích, atd.
Nutná je instalace venkovního teplotního čidla a systémového programovatelného regulátoru v referenční místnosti.

Plynový bojler je dnes zcela OT. Používal se v dobách, kdy jiné možnosti neexistovaly. Základní nevýhody byly: věčný plamínek = zbytečná spotřeba plynu, komplikované zapalování věčného plamínku, komínové ztráty = ochlazování obsahu přirozeně proudícím vzduchem mimo dobu činnosti hořáku, žere vzduch v místnosti = nutnost opatření k zajištění jeho dostatečného přívodu. Bojlerová nádoba obvykle neměla přírubu, takže nešla vyčistit, když se zanesla vodním kamenem a bojler se mohl vyhodit.

Předností bylo, že po 20 min. po zatopení se člověk mohl jít koupat a teplé vody byl stále dostatek. Další výhodou bylo, že plynový bojler nebyl závislý na elektřině ani na jiném médiu.

Koupelnová kamna bych si za dnešní plynové situace pro jistotu ponechal, rovněž tak aspoň jedny kamna na tuhá paliva v baráku.

Elektrickému bojleru a archaickým požadavkům distributorů na přemístění elektroměru bych se pak vyhnul úplně.

-

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#8 Příspěvek od p32 »

Tak nejjednodušší je varianta č. 1 a zároveň do budoucna nejefektivnější. To nakonec pochopíš časem ať si pořídíš cokoliv. :lol:

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Mám to úplně přesně , jako ty . Jen jsem kombi 200l vyměnil nyní za 100l . Noční už jsem měl , a tak ten kuchyňský ohřívač mám taky na noční . A naopak , lázeňská tento týden montuji . Kotel mám ale na pevná , ale nyní hoří ... Sazby se tu řešily před pár dny . Určitě se ti to vyplatí , jestli to nemáš na rok . 100l kombi ohřeješ kotlem do 20minut . Jelikož mám kotel napůl cesty mezi koupelnou a kuchyní , tak do podzimu chci napojit vodoohřevnou smyčku v kotli . Ve studeném období pojedu vodu do dřezu z kotle . A počítám , že ještě jednu pětku namontuji k bidetu . Jinak půlku vody vytočíš do odpadu .

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#10 Příspěvek od MiraSt »

Já se taky podělím o zkušenost, ale instalační. Jelikož mám bojler v kotelně ve sklepě a chalupu dvojbytovou na štok tak jsem si při rekonstrukci zřídil tři teplé okruhy ovládané na patřičných odběrných místech tlačítkem a časovým relé u čerpadel. Šetří to vodu a teplá je hned v kohutku.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#11 Příspěvek od Eleman »

Děkuji za reakce.
Doplňuji některé informace:
předpoklad je pro 2 dospělé + 1 dítě, později tedy 3 dospělí
jistič před elektroměrem je 3x20A
koupelna po rekonstrukci bude mít "pouze" vanu se sprchou a umyvadlo, nemá sprchový kout, v kuchyni bude myčka takže dřez bude jen na občasné použití.
Současný plynový kotel je umístěn ve sklepě, kde chci i ohřev vody, a nad ním je právě koupelna. Do kuchyně to bude cca 5m potrubí.
Kotel na tuhá paliva není k dispozici.

Výměna současného "atmosferického" kotle není na pořadu dne. Zatím funguje skvěle a je v dobrém stavu (Viadrus litina). Nový kondenzační kotel by znamenal rekonstrukci komínu a celého topného systému, to je v současnosti mimo finanční možnosti.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Jestli rekonstruuješ na vanu bez sprcháče tak potěškoště ....

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#13 Příspěvek od kevin_mitnick »

Doma mam skoro to same jak ty, dve koupelny a kuchyne. Doma jsme ctyri dospeli. plynovy kotel a bojler 75l s neprimym ohrevem z kotle. Tricestny ventil prepina mezi kotlem a bojlerem. V pohode to staci pro ctyrclennou rodinu, kotel vzdy stiha sepnout dohrev driv nez se mine vsechna voda, jen bylo potreba "vychytat" polohu snimace v bojleru. Funguje mi to takhle pomalu 20 let bez problemu jen se zakladni udrzbou.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#14 Příspěvek od Eleman »

BOBOBO píše:Jestli rekonstruuješ na vanu bez sprcháče tak potěškoště ....
Plánuje se rekonstrukce koupelny bez sprchového koutu na koupelnu bez sprchového koutu, bohužel na samostatný sprcháč už není místo ani kdyby visel u stropu. Nicméně vana bude mít zástěnu a sprcha bude na štangli, takže sprchování bude možné (ve vaně). Ale to teď neřešíme, tady už je jasno.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#15 Příspěvek od sr71 »

BOBOBO píše:Jestli rekonstruuješ na vanu bez sprcháèe tak potìškoštì ....
proè? u nás v rodinì je také preferovánana vana a sprcháè nikomu nechybí, ale je pravda že nìkdo je naopak zvyklý na sprcháè a vanu nepotøebuje

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“