lednice nevypíná

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tegrub
Příspěvky: 61
Registrován: 12 srp 2010, 02:00

lednice nevypíná

#1 Příspěvek od tegrub »

Zdravím všechny odborníky.Mám dotaz. Lednice stále mrazí a nevypne. Vyměnil jsem termostat za nový a lednice stále jede a nevypíná.Je už asi 15 let stará s malým mrazákem nahoře.Tak nevím co s tím dál.Děkuji za odpovědi.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#2 Příspěvek od elektrosvit »

Lednice skutečně mrazí, nebo jen běží kompresor? (Únik chladiva)

Jinak, stalo se mi, že i nově zakoupený termostat byl vadný, musel jsem jej reklamovat.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#3 Příspěvek od p32 »

Nic konkrétního jsi k tomu nenapsal, takže jednoduchá rada, kterou nic neztratíš. Všechno z ní vyházej někam jinam, nech ji celou rozmrazit, umej, vyčisti a zase zapni. Po půl hodině zkontroluj, jestli chladí a mrazí a podle toho se zařiď.

Uživatelský avatar
tegrub
Příspěvky: 61
Registrován: 12 srp 2010, 02:00

#4 Příspěvek od tegrub »

Rozmrazil jsem,dal zpátky domrazáku a lednice opět namrazila a stále běží. Všiml jsem si,že motor šel nějak tišeji než dříve, Dal jsem i starší termostat,ale vše stejné.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#5 Příspěvek od Yarda1 »

Kdysi se někde diskutovalo na stejné téma - někdo si stěžoval, že mu lednice nevypíná, ale má trvale nízkou teplotu uvnitř, dokonce pod bodem mrazu.
Kdosi odpovídal, že to může být částečným únikem chladiva. Že termostat neměří teplotu vzduchu uvnitř lednice, ale teplotu vnitřního výparníku. Že když výparník se ochladí na -10°C (ty teploty si cucám s prstu jen jako příklad), tak lednice vypne, když teplota výparníku stoupne na -5°C (viz předchozí), tak lednice zase zapne
Pokud výkon lednice poklesne, že výparník se ochladí řekněme jen na -7°C, tak lednice nevypíná, ale pořád chladí, dokud chladivo neuteče úplně.
To vysvětlení se mi zdálo logické.

EDIT: Než tu lednici vyhodíš, zkusil bych se poradit se servisákem, třeba stačí jen doplnit chladivo.
Naposledy upravil(a) Yarda1 dne 10 čer 2022, 12:27, celkem upraveno 1 x.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
tegrub
Příspěvky: 61
Registrován: 12 srp 2010, 02:00

#6 Příspěvek od tegrub »

Děkuji všem za jejich odpovědi. Také si myslím,jako YARDA1,že nenamrazí na plný výkon,tak koupím novou. Může mi někdo dát tip na nějakou dobrou,osvědčenou ,spolehlivou značku.Výrobců je hodně,těžká orientace.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#7 Příspěvek od konosuke »

Na "přechodnou dobu" než pořídíš novou almaru můžeš vypínat a zapínat časovákem tak například 10 min. provoz
a 30 min. klid - podle situace a okolní teploty venku, bazmek najde uplatnění i jinde.
časový spínač
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

Ještě je nutné zmínit, že je třeba rozlišit, o jaký typ lednice se jedná. protože pokud je to samoodmrazovací provedení, tak se snímá teplota zadní stěny, kdy termostat vypíná při poměrně dost nízké teplotě dost pod nulou a zapíná až při teplotě nad nulou, kdy mezi tím dojde k odmrazení zadní stěny. Pokud by se použil tento typ termostatu do nesamoodmrazovací lednice, tak nejspíš nikdy nevypne, protože v místě umístení kapiláry teplota vůbec tolik neklesne. Pokud lednice opravdu chladí dostatečně, má smysl se tím ještě zabývat, pokud chladí málo, je to únik chladiva a je to na vyhození. První rychlá informace je sáhnout při delší dobu běžícím kompresoru dozadu na chladič, pokud tam tedy je. Pokud je chladič dost horký, je to nadějné, pokud je vlažný nebo studený, je lednice bez chladiva.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Vlafig
Příspěvky: 182
Registrován: 28 kvě 2019, 02:00

#9 Příspěvek od Vlafig »

Z popisu není jasné, o jakou lednici se jedná, jaký má výparník a kde je umístěný. Foto by možná pomohlo. Obecně lze říci, že výparník by měl být po celé ploše rovnoměrně namrzlý. Pokud namrzá jenom část a část zůstává pouze vlhká nebo námraza není souvislá, je to známka úniku chladiva. Pak je teplota výparníku příliš vysoká, nedosáhne vypínací úrovně, termostat nevypíná a lednička tak pořád běží. Dost možná to bude tento případ, jak už tu naznačili jiní. Pro lednici s přirozeným odtáváním by měl být použit chladničkový termostat, např. Ranco s typovým označením K 59.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jjilek »

Trochu složitější, ale víc toho řekne:
Dej teploměr postupně do mrazícího boxu a do prostoru pro chlazení potravin a napiš, jaká je tam po ustálení teplota.

Uživatelský avatar
tegrub
Příspěvky: 61
Registrován: 12 srp 2010, 02:00

#11 Příspěvek od tegrub »

Podle toho,jak jsem to prověřoval.tak teplota mříšky vzadu je vlažná-dole u kompresoru teplá, kompresor horký. Tedy KO.Termostat jsem dal ten Ranco K59. Lednice je Ardo s malým mrazákem nahoře. Zapojil jsem tam ten časovák,snad do pondělí vydrží.

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#12 Příspěvek od Mysteri »

Mne vééééľmi dlho vždy bežala chladnička, keď sa kapilára termostatu odtrhla od steny chladničky. Na prvý, bežný pohľad som to nezbadal, ale bola tam medzera.....

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#13 Příspěvek od Artaban001 »

S tím teploměrem bych to doporučil taky.
buď bych si stanovil čas, po kterým bych odečetl rozdíl teplot, nebo bych měřil čas, za jak dlouho klesne teplota o přesný počet stupňů. Kdyby tyhle metody dávaly příznivé výsledky, zkusil bych maximum, co je to schopný udělat.
Ohledně úniku chladiva - nevím, zda množství média v lednici postačí na vytvoření stop mastnoty v místě úniku, ale co vím určitě, tak pokud Ti zdrhne chladivo a ty to místo najdeš, tak to nestačí vzít plynovou pájecí soupravu a kus mosazi, či stříbra a zaletovat to - Buď Ti to bouchne do tváře, nebo se otrávíš. když si podle čísla R, co najdeš na štítku, vygoogliš typ chladiva, tak to poznáš. (kolikrát jsem si říkal, když je butan, či isobutan palivem do zapalovačů, co brání tomu, aby so mohly použít do okruhů, kde byly použity pod svojí značkou R za drahý love z bomb) Na zásahy do okruhu platí jisté technologické postupy a ty vyjdou tak draho, že se to u běžného výrobku ani nevyplatí dělat (výplachy okruhu dusíkem, výměna některých komponentů - hlavně filtrdehydrátor), vakuování a nová náplň.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“