Menič z LiIon na 40V

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

Menič z LiIon na 40V

#1 Příspěvek od Duvsan »

Mám zbierku LiIon z batérií pre notebooky. Niektoré by ete šli zachrániť. Z uvedeného vyplýba, že už nie sú vhodné pre sériové radenie. Takže buď kúpim nabíjaciu stanicu s testom kapacity, alebo čo keby som všetky (ešte živé) články spojil paralelne a na ne dal menič na 40/18/12V? Výstupný prúd tak 10A. Je to veľká hlúposť?

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

Ano. 40V x 10A to máme 400W výkon, ze 4V si to pak bude cucat 100A, to se budou ty jeté notebookové články tetelit blahem. Poohlédl bych se po nějaké vyjeté baterce z elektromobilu.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#3 Příspěvek od Duvsan »

Práve som si to spočítal. I keby som naskladal všetky čo mám, veru neviem. A ten menič by tiež nebol lacný.
Asi kúpim AP250B a ďalej uvidím.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Kapacita není vše . Důležitější je vnitřní odpor .

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

A taky samovybíjení, hodně načnutý článek může utrpět náhle značný svod a pokud je jich víc paralelně, může to skončit nehezkým ohňostrojem. Tyhle vyjeté notebookové články používám výhradně po jednom kusu do ledkových baterek, tam jich ještě spousty dokáže roky dobře sloužit. Rozhodně lépe, než čínské parodie na 18650, které Číňan k těm baterkám často dodává.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#6 Příspěvek od Duvsan »

Tiež pravda. Takže ich musím premerať a popárovať.
Ďakujem za info.

Trochu mimo, prosím vás, viete o 10S balancéri? Mám problém s aku 40V, články sú trochu rozídené, práve ich dobíjam po jednom a balančná jednotka v tom pravdepodobne nie je. Takže chcem niečo takéto, ale pre 10S (alebo 2x 5S v kaskáde a tak). Dík

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#7 Příspěvek od samponek »

Měnič ze 4V na 40V bych nestavěl, moc proudu. Pokud máš baterek hodně, tak bych se pokusil je párovat a zapojil obvyklým způsobem.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#8 Příspěvek od Duvsan »

Veľký prúd vo vzťahu k článkom ako problém nevidím, pre ne sa nič nemení. A výhodou by bolo, že keď sa jeden začne flákať, nie je to taký problém, ako u sériovo radených. A pri nabíjaní by nebol potrebný balancér. Ale pravdu má Zaky. Možno by to šlo čiastočnše vyriešiť tavnými poistkami, ovšem zvod by problémom zostal (i ako zdroj tepla). Ako ďalší problém vidím ten menič.
Ináč nie zo 4V na 40V, ale z 3,7-3,6V na 40V (plus/mínus).

Nechajme to. Viete o 10S balancéri? Nie BMS, len vyvažovač.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Na to jsem zatím nenarazil , ale součástí ochran může být i balancer , ale to je tak na 50mA . Koupil jsem 4x BMS 2S-3S 20W 10W Lipo Battery Balanced Charger a mám nábíječko-balancer na 12S . Jinak lze vyrobit , také mám od Zajíce . Na stránkách Zajíc si najdi balancer . Ten si vyrobíš dle potřeby . Také mám na 5A .

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#10 Příspěvek od Duvsan »

Riešiš solár?

Do výroby by som sa púšťal kedysi. Teraz by som radšej kúpil. Pred časom som niekde zahliadol kaskádové radenie. Dva 5S by snáď boli.

Zaky, s tým zvodom v článku máš pravdu, ale aku 4Ah, 6Ah a viac majú predsa články v rade po 2,3 a viac paralelne, sériovo-paralelná kombinácia. Takže tento problém s ohňostrojom zdieľajú všetky aku-packy mimo tých, ktoré sú tvorené reťazou samostatných článkov. Takže vlastne sme veľa nepomohli.

Ale i tak, menič z 3,7V na 40V s výstupným prúdom cca 6A nomin. by bol malé monštrum.

Asi kúpim toto.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“