Přepnutí mezi dodávkou ze sítě a malou FVE

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Přepnutí mezi dodávkou ze sítě a malou FVE

#1 Příspěvek od kybrex »

Zdravím,

kamarád řeší, jak automaticky podle úrovně nabití baterek přepínat mezi provozem na baterie z jeho malý solární elektrárny a normálním dodavetelem el. energie do výkonu 1,5kW. Měli byste nějaký doporučení, jak to levně a dobře vyřešit?

Díky.
K.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Levný řešení neznám, ale dobrej měnič umí brát z aku a přibrat ze sítě jen to, co už aku nedávají.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#3 Příspěvek od _luky_ »

ZdenekHQ zapomíná, že žijeme v ČR. Takže takový měnič sice existuje,ale z principu může dojít k přetoku energie do DS, což je tady hrdelní zločin.

Pokud se má jednat o ostrovní systém bez oficiálního připojení do DS, pak jsou dvě možnosti:
- ruční přepínač 1-0-2. Osobně mám ten od výrobce Hager
- automatický přepínač. Pro aliexpress heslo "ATS", "automatic transfer switch", výrobci TOMZN, GEYA apod. Bohužel tohle je čínský řešení a nebudí to ve mě úplně důvěru (mám jeden kus na stole, ale do rozvaděče jsem to ještě nedal)
Případně nějakou evropsou variantu téhož v lepším provedení a za desetinásobek ceny.

Pak ještě existují měniče, co takový automatický přepínač mají v sobě. Takže když mu dojde energie z baterií, přepne se na DS. Obvykle se téhle funkci říká "bypass".

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Hrdelní ne , jen pokuta 1500,- za kW . Prostě elektrárnu budovat jen s podpisem přelivu .

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#5 Příspěvek od Ondra2 »

Líp to na koleně neuděláš:
https://www.ostrovni-elektrarny.cz/?kom ... f1-p570002

Přetoky z principu nejsou, přepíná to samo, umí se to chovat jako UPS (dobíjet i ze sítě), možností nastavení hromada. Mám to doma v silnější 5+5kW verzi + 11kWh úložiště, jedou na to 2 domácnosti.

A nevím jak jinde, ale osobní zkušenost s přetoky: Když jsem měl levný čínský "dokrývač" (gridfree měniče), tak jsem za půl roku udělal asi 5kWh přetoků. Při odečtu borec řekl, že tam jsou přetoky a ptal se z čeho. Tak jsem mu to řekl popravdě. Z ČEZu přišel dopis, že buď měniče odpojit, nebo zlegalizovat (na starým baráku s TNC neřešitelné při rozumných nákladech). Tak jsem to předělal na (polo)ostrov a napsal jim že je to odpojené. Od té doby klid a 3/4 roku jedu ze soláru. Žádná pokuta za to nebyla.

Uživatelský avatar
zvaty
Příspěvky: 1160
Registrován: 08 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumperk

#6 Příspěvek od zvaty »

Ahoj.Ten pretok elektromer prozradi jak?jen pri nacteni cteckou nebo i jinak?

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#7 Příspěvek od Ondra2 »

Ten můj to občas zahlásil i na displeji, mám od ZPA. Na displeji ukazuje přítomnost fází (symboly L1, L2, L3), pokud některá z nich bliká, je na ní přetok. Ona žádná neblikala pořád, jenom prostě občas problikla, jak měnič nestihl doregulovat rychle odpojenou zátěž.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

On ten vývoj jde docela dopředu a ty měniče, co jen běží sychnronně se sítí jsou trošku taková doba kamenná. Stejně jako to číhání na přetoky. Tak se to prostě musí udělat jinak.

Stejně jako dnešní "balancery", kdy každej panel má vlastní měnič a jede do stringu paralelně. Až na celkovým výstupu je pak hlavní střídač atd.

Tady v Česku se vždycky napřed vyprodá šrot, než se nakoupí rozumný řešení.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Habesan »

To by chtělo znát přesné typové označení těch měničů a balancerů, o kterých je řeč.
Jako další krok by to chtělo mít jejich schémata a vědět jak jsou řízeny v software.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

BOBOBO píše:Hrdelní ne , jen pokuta 1500,- za kW . Prostě elektrárnu budovat jen s podpisem přelivu .
Nevím proč si lidi nevyjednají odkup přebytků. I ten hovadskej ČEZ od začátku roku 2022 přebytky vykupuje podle cen na burze, u mě to bylo od 16 kaček v únoru do 4.70 v květnu za kWh. Dřív to stálo za lejno, 40 halířů za kWh a obratem to prodali sousedům za 10 x víc.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“