Led osvětlení na 12V

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

Led osvětlení na 12V

#1 Příspěvek od Superpavel »

Ahoj. Mám doma udělaný LED osvětlení na 12V. Používám k tomu LED pásky. Napájený to mám kombinovaně. Je to takový systém sít + uzavřený akumulátor Alarmguard CJ12-18 Pb akumulátor 12V 18Ah. Sítový zdroj funguje jak pro napájení led pásek tak i jako nabíječka. Jeto zapojení stabilizátoru LM317T proudově posílené tranzistorem s omezením proudu na 1,8A. Spojení akumulátoru a zdroje je přes diody tj. dvě diody spojené katodama. Katody diod jsou výstupem. Anody diod jsou připojené jedna k +zdroje druhá k + akumulátoru. Funguje to tak že když pracuje sítový zdroj tak je dioda připojená k němu anodou polovaná propustně a dioda připojená k akumulátoru závěrně. O napájení se stará zdroj. Při výpadku proudu se dioda připojená k akumulátoru poluje propustně a napájení zajištuje akumulátor. Při nabíjení přemostím spínačem diodu připojenou k akumulátoru a nabíjení přeruším při poklesu nabíjecího proudu na hodnotu asi 100 až 200mA při 13,8V. Funguje to jenom bych potřeboval vědět jestli bych nemohl tu baterku nechat připojenou na těch 13,8V trvale. Nebo je dobré tu baterku třeba na několik hodin odpojit ? To bych zařídil pomocí spínacích hodin. Jde mě o to abych to nemusel hlídat a měl baterku pořád plně nabitou.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Zniz to na 13,5-13,6V a mozes to nechat trvalo pripojene.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“