fotovoltaika postupne ci svojpomocne

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dusan94
Příspěvky: 357
Registrován: 03 led 2008, 01:00

fotovoltaika postupne ci svojpomocne

#1 Příspěvek od dusan94 »

Dobry den.
Vela firiem ponuka moznost fotovoltaiky,...
Je to ako dost drahe naraz dat tolko penazi :(
Urcite su fachmani, borci, ktori to vedia, ktori sa v tom vyznaju a vedeli by pomoct aj takym, ktori nemaju naraz dat tolko vela penazi.

Viem kopu veci spravit sam, predpripravit si kable, postupne pokupovat diely, ktore by boli potrebne. Panely, menice, regulatory atd.

Chcel by som to skor postupne, stanovit ciel, predstavu ze ako to bude vo finale, ze kupim panely, neskor menic,..
Potrebna pomoc od tohto fachmana by mi pomohla.
Ochotny clovek ktory sa v tom vyzna.
Vedel by mi niekto pomoct?
Dakujem

Uživatelský avatar
makino
Příspěvky: 254
Registrován: 20 dub 2008, 02:00

#2 Příspěvek od makino »

https://www.youtube.com/watch?v=9nkCFEfZQQY nemám s tým žiadne skúsenosti, ale seriál o FV s týmto pánom sa zdal celkom seriózny.

Uživatelský avatar
dusan94
Příspěvky: 357
Registrován: 03 led 2008, 01:00

#3 Příspěvek od dusan94 »

Dakujem.
V posteli si pozriem :)
One, ale urcite su aj nejaki ochotni odbornici, ktori by vedeli pomoct, poradit a asistovat pri montazi svojpomocne, nie?
Dakujem

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#4 Příspěvek od Hejnicek »

Nebo na YT Amperak

Uživatelský avatar
dusan94
Příspěvky: 357
Registrován: 03 led 2008, 01:00

#5 Příspěvek od dusan94 »

Je to perfektne. Ale veeeelmi drahe. :)

Mimochodom, ak si kupim ten 10kW menic a napojim na siet, MUSIM to nahlasit na energetiku?
Lebo aj on tam hovori, ze 5kW menic sa neoplati, ale ze radsej 10kW.
No len ze ci sa to musi nahlasit na energetiku.
A drahe jak fras :)

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Habesan »


Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Nakadah »

Koupí FV panelů to teprve začíná. Aspoň co tak sleduju kamaráda, který už má v instalovaném výkonu myslím 16kW. Dvě 3kW pole mu jdou přímo na střídače, které ohřívají vodu v boilerech. Zbytek má na klasický ostrovní systém do baterek (v případě malého výkonu z panelů a slabých baterek si cucne ze sítě). Ladí, šteluje, předělává, upravuje. Část panelů už vyměnil za nějaké modernější, staré prodal. Jo FVE mi přijde spíš jako koníček. Furt mi tvrdí jak šetří, kolik spoří a jak málo platí ČEZu. Taktně jsem se ho ale zatím neptal, kolik do toho už vlastně vůbec nasypal.

Jo a že bys přebytky posílal do sítě bez licence, na to hodně rychle zapomeň.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#8 Příspěvek od samec »

dusan94 píše:, ze kupim panely, neskor menic,..
Na osem panelov zapojených do série vieš pripojiť elektrický bojlér. Potrebuješ len vyriešiť vypínanie, lebo bežný termostat jednosmerný prúd z panelov nevypne. Dnes už na to existuje lacný striedač, ktorý ti zlepši efektivitu využitia panelov a vyrieši problém s termostatom. Tým maš pokryté najväčšie náklady na energie v domácnosti. Nejaké meniče, akumulátory, či predaj do siete môžeš riešiť neskôr, ak sa ti to potom ešte vôbec oplatí.

Toľko stručná odpoveď na tvoju otázku a ďalej môžeš pokračovať tu:
Habesan píše:t=96299
t=98439

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od jezevec »

Samotné panely jsou tou relativně levnější položkou. Samy o sobě ti moc nepomůžou a návratnost investice v nedohlednu. Aby to mělo nějaký význam, potřebuješ střídač, baterie alespoň 10kW a popř. wattrouter.
Střídač se dá zablokovat proti přetokům do sítě.
Nech si udělat nezávaznou nabídku od nějaké firmy a tam budeš mít rozepsány jednotlivé komponenty i s cenami. Pak budeš mít přehled, co budeš potřebovat, jaké jsou náklady a jaká bude návratnost investice.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Pokud bude FVE jakkoliv propojená se sítí, tak její montáž může dělat, nebo aspoň přikrejt fy, co má akreditaci nebo licenci na montáž FVE (nebo jak tomu teď říkaj). No a montážní fy ti kvůli záruce z tvýho matroše rozhodně dělat nebude.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#11 Příspěvek od rezis »

Zrovna dnes jsem dovezl dalších 6 kousků ke stávajícím 9-ti. :D

dusan94: akorát jsi vůbec nenapsal co od toho očekáváš.....

Celeron: Až tak? Mám za to, že pokud nečerpáš dotace stačí ti revize. A to se ještě liší podle toho zda máš povoleny přetoky či ne.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
dusan94
Příspěvky: 357
Registrován: 03 led 2008, 01:00

#12 Příspěvek od dusan94 »

@rezis: očakávam od toho oveľa menšiu spotrebu plynu, ktorý:
Zohrieva tuv
Zohrieva vodu v radiatoroch počas zimy.
Pokial by však bolo elektriny veľa (radsej vlastnú spotrebu vykryť), tak potom by som napájala aj domáce spotrebice.
Panelov viem dat na zapadnú stranu aj 6 kusov. Na južnú ich viem dat aj desať, aj viac.
Čo som zistil zatiaľ, tak 10kW 3f menič sa mi zíde v každom prípade.
@samec: ty sa vyznáš :)
Vieš ešte viac poradiť?

Všeobecne: ono mi to príde, že každý je z fotovoltaiky očarený. Ale tie peniaze čo sa do toho vrazia plus cas, robota, že či sa to oplatí? Ak by aj zvýšili elektrinu, plyn. Veď viete čo hovoria politici. Plyn že o 150 percent hore. Že elektriny bude malo, oživujú aj uhoľné elektrárne, takze aj elektrina pôjde hore.
Včera som kukal toho elektrikára, vyzná sa :)

Že kúpim menič 10kW, 3f, zapojím a pripojím solárne články, nehovoril nič o zmluvách s CEZ,….

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od jezevec »

dusan94 píše: ...Zohrieva vodu v radiatoroch počas zimy...
Naivko, na to zapomeň. Ve čtyřech zimních měsících vyrobíš téměř nulu kWh.

Uživatelský avatar
milosak
Příspěvky: 425
Registrován: 27 lis 2018, 01:00
Bydliště: Praha zapad

#14 Příspěvek od milosak »

To propojení ze sítí, jak píše Celeron musí dělat fakt firma s licencí, ale neudělají ti
úpravu hl. rozvaděče ve sloupku. Sehnal jsem firmu u nás a bude se to řešit výměnou
celého rozvaděče (my máme starý 22 let, vedle soused jenom 5 let a stejně ČEZ požaduje
výměnu, potom revize na závěr.

Uživatelský avatar
dusan94
Příspěvky: 357
Registrován: 03 led 2008, 01:00

#15 Příspěvek od dusan94 »

@jezevec:
To je hlúposť čo píšeš. Už len cakam, že sa ľudia na teba s fotovoltaikou ohradia!
V prípade ak by to tak bolo, že 4 mesiace z roku vyrobis nulu, tak potom moze plyn zdražieť o 400 percent, elektrina o 200…

Odpovědět

Zpět na „Poradna“