MC 600Q-shanka

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 262
Registrován: 24 říj 2010, 02:00
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

#16 Příspěvek od vofo »

Vlastním NC 430,470,440. U 440 jsem provedl kompletní repasi ,napájecí trafo šlo mimo šasi,řídící elektronika doplněna o bezdotykové koncové vypínání,předrátování ramene,doutnavka pro stroboscop nahrazena LED spínanými z generátoru řízeného krystalem a mohu říci,že s vložkou od Audiotechniky je to bezva posloucháníčko :D :D
"Ten televizor Vás přežije milostivá"..odposlechnuto v nejmenovaném marketu.....je to horší jak krutá diagnóza na onkologii

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#17 Příspěvek od Hifista »

Mám téměř všechny modely gramo od Tesly i něco od Unitry, kromě onoho výše zmíněného NC440. S běžnými komerčními modely reprosoustav ARS 330-03, 1PF 067 08, Estonija 35AS 021, ARS 1034 a s běžnými zesilovači AZS 217, AZS 223, ETA2477, Unitra PW 8010 skutečně nelze mezi mezi jednotlivými modely rozeznat rozdíl a mám za to, že by tomu tak bylo i u toho NC 440. Také u polských modelů u nichž je proti Tesle použitý způsob pohonu ss motorky (což by teoreticky mělo mít vliv na lepší odstup), není rozdíl. Snad na zařízení vyšší třídy je možno zaznmenat určité rozdíly.
Většinou je to ale tak, že hudbu neposlouchám příliš soustředěně - beru to jako doplněk k jiné činnosti. Nestavím se tudíž zcela odmítavě k názorům opačným, jelikož pokud někdo má naposlouchané určité skladby a skutečně se zaměří jej a jen na ně, tak může nějakou změnu zaznamenat.
Často jde spíše jen o fikci, že se něco zlepšilo nějakou úpravou. Zrovna včera jsem se pousmál, když jsem v jiném fóru četl o v tom, jak se výrazně zlepšil zvuk reprosoustavy po výměně propojovacích vodičů ve výhybce, řádově v délce cm, za silnější. Vůbec mu nevadilo, že hned vedle má tlumivky s několika metry drátu téhož průřezu, které zůstaly původní.

Uživatelský avatar
laminatka
Příspěvky: 7
Registrován: 25 čer 2009, 02:00

#18 Příspěvek od laminatka »

Hájendistické alchymii s kabely pletenými cikánskými pannami a matláním cédéček zeleným fixem nevěřím vůbec, říkám tomu "poslouchání cenovkami". Mám s tím dlouholeté zkušenosti.

Uživatelský avatar
kratz
Příspěvky: 94
Registrován: 08 led 2021, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#19 Příspěvek od kratz »

Ja mam doma MC 600q ktere proslo repasem u mistra Zatloukala a funguje spolehlive. Prenoska tam je nova (soucasna produkce). Pripojeny to mam do Yamaha AX 892 (tj. jejich RIAA) a hraje to pekne.

Pravda je, ze ta ovladaci logka vyskladana z elementarnich CMOSu je brutalita. :D Dneska by tam clovek strcil nejaky jednocip, napsal par radku kodu v C++ a pracovalo by se s tim mnohem lip.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#20 Příspěvek od JirkaZ »

kratz píše:...
Pravda je, ze ta ovladaci logka vyskladana z elementarnich CMOSu je brutalita. :D Dneska by tam clovek strcil nejaky jednocip, napsal par radku kodu v C++ a pracovalo by se s tim mnohem lip.
Jo, jasně. Zejména pak libovolnému servisákovi, který by (zajisté přece pochopitelně) neměl v případě vady MCU a nutnosti jeho náhrady k dispozici ani zdroják, ani binárku, prostě nic.

Neboli vendor lock-in jak vyšitej.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#21 Příspěvek od Hill »

Logika vyskládaná z C-MOSů není žádná brutalita, s pažravými TTL by to bylo horší. Navíc zapojení svědčí o tuzemské součástkové základně v půlce osmdesátých let. Ví se, co se uvnitř děje, funkce obvodů nejsou žádným softwarem měnitelné.
Za brutalitu u tohoto přístroje však pokládám elektronické řízení raménka se zákazem ruční manipulace s ním.
Tato část zapojení, jakkoli byla prezentovaná, jako komfortní, naopak omezuje. Čili pohon a regulace otáček čistě hardwarovou cestou smysl dává, zatímco ty ostatní funkce už méně.

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#22 Příspěvek od judeware »

Slovutný Jardo,
jak to tedy mělo být navrženo, když byl aparát deklarovaný, jako automat? S tlačítkem navíc ("Mode manual")? S tím, že by vykonával všechny dosavadní funkce (navádění na okraj+detekce velikosti desky, autostop, přítlak+tlumení, antiskating, pauza+pokračování, posuv tlačítky oběma směry), kromě toho, že by došlo k "uvolnění ramene", pro potřebu ruční manipulace s ním? :?:
Pravda je, ze ta ovladaci logka vyskladana z elementarnich CMOSu je brutalita.
A ono by to v roce '84 šlo jinak (s dostupnými součástkami)? Tehdy byl ve výrobě s bídou MHB8048.

Jednotlivé "autonomní bloky" desky řízení ramene jsou v podstatě "malé poloautomaty" se spoustou vazeb (s odpory vysokých hodnot a C v jednotkách/desítkách uF), na které se dá dívat napůl analogově, napůl digitálně (neberte doslova). Rameno se spouští rychle (pauza), pomalu (počátek reprodukce), pohybuje se svisle "regulovatelně" (přítlak+tlumení). Stranově rychle (navádění, autostop+návrat), pomalu (posuv tlačítky), "regulovatelně jemně" (antiskating).

Chtěl bych tyto činnosti vidět v chodu s tehdejším dostupným elementárním MCU! Z hlediska spolehlivosti, robustnosti apod.

Stávající "hardwarové" řešení je svým způsobem geniální! Když si odmyslíme horší kvalitu zeleniny, nespolehlivost TR191 (přechody mezi tělíčkem a drátlovými vývody), chyby ve výrobě (pájení), není, co by se dalo významně vytýkat. Redesign desek (dnešním pohledem) by nemusel znamenat mnoho změn (alternativu za MH2009, menší trimry, stabilní elektrolyty). Toť vše. CMOSy moc nestojí, Tr.+diody - pakatel, OZ - totéž.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#23 Příspěvek od Hill »

Však jsem to taky tak myslel, píšu, že to svědčí o součástkové základně dostupné v osmdesátkách. Ono to tehdy opravdu jinak nešlo, proto tehdy takto skládal sekvenční obvody kdekdo.
Jen jsem si neodpustil povzdech dokládající můj osobní vztah k automatickým gramofonům. Že bych se bez té automatiky obešel.
Vlastnosti přístroje jsou dodnes výborné, o tom nediskutuji.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#24 Příspěvek od EKKAR »

Aspoň je tahle automatika, byť s problémama, opravitelná bastlířskýma prostředkama. Což se o jakýkoliv jiný s programovatelným zákaznickým švábem říct nedá. Ta když se vysere, je dokonale po ftákách ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#25 Příspěvek od lubos1961 »

kratz píše: Pravda je, ze ta ovladaci logka vyskladana z elementarnich CMOSu je brutalita.
No jo, to většinou píší ti, co ani neodhalí co který cmos v daném zapojení dělá a na co tam je. Také i mě to zabralo hodně času než jsem to dokonale prozkoumal a vytvořil si k tomu svůj servisák.
judeware píše:
Redesign desek (dnešním pohledem) by nemusel znamenat mnoho změn (alternativu za MH2009....)
Nejjednodušeji se dá v tomto zapojení nahradit 4 obyčejnými tranzistory
Přílohy
Náhrada MH 2009.png

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“