Magnetofon Tesla B115

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#601 Příspěvek od danhard »

Philips s 18cm myslíš N4512 ? to je taková ta plastička s dc motorky :D

Ale i 25 kilová Philips N4520 má dc motory.

To bych radši nějaké retro, třeba Akai GX210D.

Nějakej vyšší Akai by Ti nevyhovoval ? třeba GX635 ?

Ten Marlux umí auroreverz, to se mi vždycky líbilo :D
Obrázek

Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

#602 Příspěvek od AdamVarga »

Pravdou je že ani jedno nechcem. Technicky som posadnutý revoxom alebo teacom. Ale to sú zasa inak predražené stroje..

Taktiež sa mi páči ako je riešený Technics kotúčak čo aktívne sníma rýchlosť posuvu pásky pomocnou kladkou.

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#603 Příspěvek od Harry.pa »

AdamVarga píše:
Harry.pa píše:Pokud chceš něco vylepšovat na uložení hřídele, nabízí se přidat ložisko na horní konec hřídele, omezí se tím nerovnoměrné namáhání ložiska od přítlačné kladky a hřídel zůstane kolmá nezávisle na síle přítlaku kladky. Pozor, je potřeba zachovat axiální tlak na hřídel kvůli provozu ve svislé poloze. Tento způsob uložení je vidět v některých starších a robustnějších viderekordérech.
Toto som moc nepochopil a hlavne, aké ložisko tam použiť keď je nám jasné že klasické guličáky to nedajú.
Myslel jsem něco takovýho, jako na obrázku níže. Ložiska by to chtělo kluzná a ze spékaného kovu, tak, jak je to originál, to se léty osvědčilo většině výrobců.
Přílohy
ULOŽENÍ.jpg

Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

#604 Příspěvek od AdamVarga »

ahá to už vyzerá zaujimavo..ano na SONY TC337 som videl presne toto. Takže proste ďalšie klzné púzdro v predu už ale za páskou. Ano to by šlo, aj keď toto vidím ako potrebuje pre tenšie tónové hriadeľe, nemyslím že hriadeľ ktorá by bola tučná 12mm následne zmenšená na 5mm v bode dotyku kladky s ňou sa bude nejako uhýbať pri použiťí dlhého klzného púzdra.

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#605 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Mně tahle anabáze se setrvákama nějak nejde do hlavy. Jako strojařská diskuze je to velice zajímavé a sám jsem se dověděl docela dost nových informací...ale pokud bych stavěl magnetofon, nebylo by fakt jednodušší udělat ten capstan jako direct drive a opravdu tam vsadit motor z nějakýho revoxu nebo akaie, který je už defacto vybaven tachimetrikou a udělat mu pořádný moderní regulátor? Nebylo by nutný se zabývat vyvažováním, ložiskama a dalšíma kravinama. Možná by stálo za to tam dát dva a udělat dual capstan s tzv. elektronickou převodovkou (jeden motor master, druhý slave). I se standardníma hlavama ANH200 a 210 by to celý stroj katapultovalo někam úplně jinam...líp by to žralo např. mírně zvlněný pásek...

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#606 Příspěvek od danhard »

Většinou je řešené ložisko tónové hřídele jako dlouhé třecí, nemusí to být pouzdro v celku, běžně jen na začátku a na konci a můžou to být natlačené bronzové pecky do slitinového pouzdra.
Všechny Akai GX6xx mají na tónové hřídeli skluzový motor a tachoservosmyčku.
GX210D má 2 rychlostní synchronní motor a náhon setrvačníku gumovým páskem s přehazovačkou 50/60 Hz :D

Našel jsem tu jednu 5mm osku 140mm dlouhou, z té bych to udělal.
Do setrvačníku zvětšit díru na 10mm a udělat mosaznou vložku.

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#607 Příspěvek od Harry.pa »

K tomu dodám, že pokud mám v setrváku díru 10mm, tak už lehko vyrobím přesný trn, na kterém to mohu snadno staticky vyvážit.

Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

#608 Příspěvek od AdamVarga »

TheLastUnicorn píše:Mně tahle anabáze se setrvákama nějak nejde do hlavy. Jako strojařská diskuze je to velice zajímavé a sám jsem se dověděl docela dost nových informací...ale pokud bych stavěl magnetofon, nebylo by fakt jednodušší udělat ten capstan jako direct drive a opravdu tam vsadit motor z nějakýho revoxu nebo akaie, který je už defacto vybaven tachimetrikou a udělat mu pořádný moderní regulátor? Nebylo by nutný se zabývat vyvažováním, ložiskama a dalšíma kravinama. Možná by stálo za to tam dát dva a udělat dual capstan s tzv. elektronickou převodovkou (jeden motor master, druhý slave). I se standardníma hlavama ANH200 a 210 by to celý stroj katapultovalo někam úplně jinam...líp by to žralo např. mírně zvlněný pásek...
Problém s už existujúcim motorom je že je to neudržatelné. Raz ti tie motory dojdu a skončil si. A ja nechcem vyrobiť len jeden kus. Velmy rýchlo by sa z toho mohol stať nákladný boj a lov o súčiastky. Tomuto by som sa chcel vyhnúť. Okrem toho mňa baví experimentovať a bádať čo a ako funguje a ako by sa to dalo vyrobiť. Koniec koncom so všetkým som tak.

Samotná B135 bude velice podobná revoxu A700. Ideálne by som sa chcel vyhnúť dual capstanovým riešeniam. Vôbec si dual capstan ani nedokážem predstaviť ako by som k tomu zostrojil nejakú reguláciu ako nastaviť tahy atď.... v HP AP89 je tento dual capstan aj spomenutý ale nejak okrajovo. Ja som za "klasiku"

Teraz čo riešime nieje úplne pre B135 ale pre B113 115. Totiž mnoho ľudom sa rozpadol zotrvák :) (aj mne) a bolo by super nejako aspoň to vyriešiť. Ostatné veci k B135 si už sám viem doriešiť podla týchto vedomostí čo naberiem v procese hrania sa s týmto..

Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

#609 Příspěvek od AdamVarga »

danhard píše:Většinou je řešené ložisko tónové hřídele jako dlouhé třecí, nemusí to být pouzdro v celku, běžně jen na začátku a na konci a můžou to být natlačené bronzové pecky do slitinového pouzdra.
Všechny Akai GX6xx mají na tónové hřídeli skluzový motor a tachoservosmyčku.
GX210D má 2 rychlostní synchronní motor a náhon setrvačníku gumovým páskem s přehazovačkou 50/60 Hz :D

Našel jsem tu jednu 5mm osku 140mm dlouhou, z té bych to udělal.
Do setrvačníku zvětšit díru na 10mm a udělat mosaznou vložku.
Keď je to tá kalená vodiaca 5mm tyč tak to skúsim. V prvom rade vyskúšame to naraziť do pôvodnej diery (mám pocit že viac nebude potreba vykonať) a ak aj v tom prípade to bude robiť neplechu tak potom sa vyrobí medzikus a hotovo. Teraz sa len snažím minimalizovať svoju robotu :D

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#610 Příspěvek od Harry.pa »

... a tak si práci přiděláváš. Třeba budeš mít štěstí.

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#611 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Tak ono dokud člověk nemá jiný povinnosti a větší žrouty času, tak si může dovolit spekulovat a vymýšlet. Sám jsem nebyl jiný, takže to v zásadě umím pochopit. Pak se ale dojde do bodu, kdy začneš hledat to nejjednodušší a nejrychlejší řešení.
Nejefektivnější pomoc zoufalým uživatelmům B73/B11x/CM1x0 by samozřejmě byla nechat hromadně vyrobit setrváky profi firmě na základě jednoho dodaného kusu, nechat jich vyrobit třeba 500ks a pak je prodávat...jenomže kdo to jen tak ze svého zaplatí a bude to držet doma, že jo? Na druhé straně je to jediná opravdu použitelná cesta, protože rada, jak vyrobit setrvák na CNC-čku jedním upnutím, jak ho vyvážit a jakou osku použít je 99% uživatelům k ničemu. Doma to nevyrobí, neví kde to to nechat vyrobit a kusovou výrobu nejspíš dnes ani nezaplatí. Vzhledme k tomu, že pracuju ve firmě, která dělá integrátora průmyslové automatizace mám nějaký kontakty pro strojařinu a moc dobře vím, co stojí přesné frézované nebo soustružené vyvažované díly, pokud se jedná o kusovku. Navíc je v mechanikách B7 hromada dalších problematických dílů, které již nejde sehnat a jejich domádo výroba je velice obtížná.

Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

#612 Příspěvek od AdamVarga »

Presne to je v pláne vyrobyť niekolko kusov masovo. Určite nie 500kusov. Tolko opravy hodných storjov určite ani neexistuje.

Problém prečo som nemohol spraviť úplnú kópiu tesla zotrvákov je hmotnosť. Ja som to hodil to fusionu a tan vykazoval skoro až 1.1kg keby to je z ocele, a to už je podľa mňa dosť na tie ložiská. Tak som to trocha prekreslil. Okrem toho otiginálny zotrvák by bol značne drahší na výrobu z dôvodu tých povrchov pod uhlom. Toto je tam zjedondušené ako len išlo. A teraz príde komentár : tak to vyrob z hliníku....ano bolo by to asi 3-4 násobne drahšie.

Ja tých "zopár" kusov už mám vyrobených. Nechcem zverejňovať číslo lebo budem považovaný za psychopata. Zato teraz hladám riešenia ktoré budú vyžadovať minimálnu prácu na opravu tohoto problému s ktorým som nepočítal lebo mi bolo povedané že tá hriadeľ bude rovná. No, nieje. A aj povrch je tak drsn´že to tie bronzové púzdra dosť slušne vybrusuje. Toto čo sme tu riešili so zotrvačníkmi je čisto vec pre B115, a to čo som sen dohodil z projektu B135 to už je len ako otázka či to "moje" riešenie bude "lepšie" až sa ktomu dostanem.

Čas nečas. Keď je niečo srdcovka to musí ísť. Ja neplánujem deti ani rodinu :D tak si myslím že je to reálne aby som do konca roka mal funkčný prototyp.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#613 Příspěvek od danhard »

Mám obavy, že při tom nalisování tu osičku poškodíš.
Proto jsem myslel tu vložku.
Do té by se dala osička zatlačit zatepla a pak jí teprve natlačit trubkou do toho setrváku.
Na 10 průměru máš větší možnosti uložení.

Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

#614 Příspěvek od AdamVarga »

danhard píše:Mám obavy, že při tom nalisování tu osičku poškodíš.
Proto jsem myslel tu vložku.
Do té by se dala osička zatlačit zatepla a pak jí teprve natlačit trubkou do toho setrváku.
Na 10 průměru máš větší možnosti uložení.
Nevylučujem že to neposerem, ale práve mi ide o vyskúšanie. Ak sa to podarí neničiť tak nemám čo riešiť, budem to tak robiť. Ale ak to inak nepojde tak to nechám urobiť inak..

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#615 Příspěvek od konosuke »

Měl jsem krátce Philips N7150, 3 hlavy, 4 motory, 3 rychlosti, cívky Φ180mm
mašina figuruje ještě v audio katalogu 1981 (takže, Tesla B113 a deriváty
nebyla až tak zastaralým artefaktem jak se běžně traduje)
málo u nás známý a levnější než obludy N7300 či N4520, dizajn
napohled skoro japonský řekl bych
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“