bodovačka - její řízení ?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tal
Příspěvky: 105
Registrován: 11 úno 2005, 01:00

#16 Příspěvek od tal »

také jsem uvažoval o malé bodovačce opravdu na drobnosti co použít MOT ? na sek dát 1-2 z.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#17 Příspěvek od Radix »

Podívej se do toho AR jak se to dělá.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#18 Příspěvek od mtajovsky »

Dobrá rada, ale kde to AR sehnat? Odkazy na rapidshare jsem nasel 2, z toho jeden ukazuje na neexistujici file a druhý stáhne zaheslovaný RAR :(

Uživatelský avatar
Maggi
Příspěvky: 8
Registrován: 19 led 2008, 01:00

#19 Příspěvek od Maggi »

Přátelé!
Tady máte z AR 4/96 oskenovanou bodovou svářečku, svářečku z dynama
a jiskrový popisovač kovových předmětů.

Kód: Vybrat vše

http://rapidshare.com/files/85298525/Bodosvar.rar.html
PS: Voják se stará, voják má. ...a a a a musíme si pomáhat.
:wink:

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#20 Příspěvek od mtajovsky »

Díky.

Uživatelský avatar
honza_jan
Příspěvky: 425
Registrován: 22 lis 2007, 01:00
Bydliště: Doma

#21 Příspěvek od honza_jan »

V profi bodovkách jsou na spínání primáru použity 2 ks antiparaelně zapojené tyristory. Jsou dostupnější a spolehlivější, než triaky pro takový výkon. Časování jednotlivých fází sváru je odvozeno od síťového kmitočtu. Napětí ze zdroje pro elektroniku je usměrněno a vytvarováno na úrovně TTL. Pulsy se počítají v programovatelném čítači a po potřebném počtu pulsů se vypnou tyristory. Zapojení celého řídíciho bloku je poměrně složité, protože programovatelný čitač je jenom jeden a je použit na všechny 3 časové úseky doby trvání svaru. První čas "přítlak" je spuštěn po dosažení potřebné síly přítlaku, aby se neopalovaly hroty. Následuje doba "svařování". Po vypnutí tyristorů následuje doba "kování", to znamená, že při nezměněné přítlačné síle svar chladne. Teprve potom je možno přítlak uvolnit a svařenec buď vyjmout, nebo pokračovat dalším bodem. Pro malé příkony je nutno hlídat rozměr dotykové plochy hrotů! spodní hrot může mít i větší dotykovou plochu, ale horní se musí udržovat na průměru asi 2-3 mm. Jinak to nesváří. Pokud jste viděli profi bodovky třeba v automobilce, tak ty kočičky mají příkon 125 kVA, přívodní kabel má průřez vodičů minimálně 35 mm2 Cu a jištění je pojistkami 250A. Aby se auto nerozpadlo, tak se musí průměr hrotů hlídat na hodnotě max. 5 mm. Dneska by šlo realizovat takový časový spínač a celou logiku bodovky pomocí jednočipu. Takže bastlíři vzhůru do boje!

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#22 Příspěvek od Atlan »

MOja bodovka :) a zbodovane plechy
Přílohy
zvary.JPG
(53.92 KiB) Staženo 159 x
bodovacka.JPG
(126.1 KiB) Staženo 315 x

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#23 Příspěvek od stasek »

Perfektní nápad s tím stojanem na vrtačku. :lol:

Uživatelský avatar
Sunmay
Příspěvky: 171
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od Sunmay »

to je fakt dobrej nápad .. já sem původně plánoval použíít svářečské upínky... ale ještě sem se ke konstrukci nedostal
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek :D

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“