Wilsonova mlžná komora

Aktuality a zprávy z oblasti elektroniky, komunikační a výpočetní techniky, teorie či software

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

Wilsonova mlžná komora

#1 Příspěvek od Artaban001 »

hezký den. Kdo chcete vidět tohle zařízení v činnosti, zajděte si třeba do informačního centra jaderné elektrárny Dukovany a sejděte do přízemí do expozice "uranový důl". Náhodou jsem ji objevil, když jsem čekal na exkurzi do provozu.
Přílohy
IMG_20220729_150923.jpg

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »


Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#3 Příspěvek od vasekpetr1 »

Artaban001 píše: Náhodou jsem ji objevil, když jsem čekal na exkurzi do provozu.
A jak se Ti Artabane u nás na provozu líbilo? Chtěl bys tu dělat? :lol:

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

Záleží, jaký by tam elektromechanik bez maturity našel uplatnění. Katr na brzdě při zkoušce motoru je mnohem protivnější zvukově,než hukot těch turbín u Vás v hale.
A co se týká exkurze, super. Dostat se do jaderný elektrárny se nepoštěstí každý den. Ale spojení veřejnou dopravou je příšerný.

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#5 Příspěvek od vasekpetr1 »

No na elektroprovozu je ta chybějící maturita bohužel velký hendikep - při náboru lidí z venku ji požadují. A ten hukot generátoru na 3000 otáčkách, když jsi přímo u sběrného ústrojí a jdeš za provozu měnit sjeté uhlíky, tak z toho jde respekt. To samé, když jsi v rozvodně 400kV nebo u vývodových traf :D . A to z generátoru do venkovních traf (300MVA) jde zapouzdřenými vodiči (to hliníkové potrubí, co jsi možná viděl z ochozu Strojovny) "jen" 15,75kV s proudem 9 kA. Ale na ty "větší" motory jde jen 6kV. Je to tu o trochu větších proudech a napětí :lol: .
A co se týče dopravy, tak z Krumlova a z Třebíče jezdí na směny autobus, lidé ale více jezdí vlastní dopravou.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

To zapouzdřený vedení nám ukazovali. A je to tam skoro na bílý rukavice

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#7 Příspěvek od vasekpetr1 »

A to jsi nebyl v "primáru". Tam se dá jíst z podlahy. Škoda, že je tam jakákoli konzumace zakázaná :D .

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Mikras »

To, že si JE vybírají patřičně kvalifikované zaměstnance můžu potvrdit. Když si chtěl můj táta, vojenský pilot a letecký inženýr na důchod trochu přivydělat v JE Temelín, byl rád, že se tam dostal na pozici vrátného a ostrahy. :-D

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#9 Příspěvek od miroja »

Tiez som bol nedavno sluzobne v Temeline. Oproti Mochovciam 3,4, je tam menej technologie aj strojovna o cosi mensia. V MO3,4 som sa dostal za tych viac nez 6 rokov co tam chodim na rozne,aj exoticke miesta: pod reaktor,nad reaktor, k hlavnym obehovym ceradlam,k vyrovnavacim nadrziam, do barbotaznych nadrzi, k parogeneratorom, do skladu cerstveho paliva,k turbinam,generatorom, do odvetravacieho komina, chladiacej veze, dieselgeneratorom, .......
Zatial je to stale len stavba,aj ked trojka je technologicky hotova a uz udajne nema daleko od spustenia. Do "zivej" elektrarne som ani do jednej z miestnosti v primari zatial nemusel ist a aj by som sa silno branil, aj ked skolenia a povolenia som absolvoval .... :-(

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#10 Příspěvek od vasekpetr1 »

miroja píše: ...Do "zivej" elektrarne som ani do jednej z miestnosti v primari zatial nemusel ist a aj by som sa silno branil, .... :-(
Do obslužných (zelených) místností není důvod k obavám, do ostatních místností se stejně nedostaneš, jsou zamčené pod kontrolou dozimetrie. Ale platí základní pravidlo, že pokud tam nemáš práci nebo činnost, není důvod tam lézt.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

Mě se tam líbilo, jak ta průvodkyně tvrdila, že podobný exkurze dělají i pro místní úřednictvo, aby se taky mohli podívat tam, kde nemají běžně přístup, a přitom je to pár metrů od jejich pracoviště.

Odpovědět

Zpět na „Co je nového?“