Poraďte mi plynulý regulátor otáček

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mirokoudy
Příspěvky: 20
Registrován: 15 srp 2020, 02:00
Bydliště: Havířov

Poraďte mi plynulý regulátor otáček

#1 Příspěvek od mirokoudy »

Dobry den, zakoupíl jsem na bazaru nový odtahový velilátor spalin
https://www.ekoflam.cz/p/darco-generato ... ubou-150mm
Chybi mi k odtahovému ventilátoru regulátor otáček, moje představa je regulátor na omítku s plynulým rozběhem od 10% výkonu ventilátoru. Pro bezchybný provoz a kvality výrobku regulátoru nechci šetřit. Pokud máte zkušenost tak mi prosím poraďte.
Děkuji
Mirek
Přílohy
Screenshot_20220801-195726_Chrome.jpg
Screenshot_20220801-195954_Chrome.jpg

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Obávám se, že u tohohle typu nic uregulovat nepůjde - kvůli jednoduchosti a životnosti tam bude nejspíš nasazenej asynchronní jednofázovej motorek buď s krytým pólem, nebo se zkratovacím závitem na pólovým nástavci(nástavcích), s velice malou pravděpodobností by tam mohla bejt i pomocná fáze s pevným běhovým kondenzátorem - ale ventilátory se obvykle osazujou těma provedeníma bez kondíků, protože nepotřebujou k rozběhu nijak vysokej záběrovej moment a z nuly to zvládá i jen ten stíněnej pól. Každopádně všecky tyhle motorky mají otáčky daný kmitočtem sítě - buď jako dvoupólový budou točit kolem 2800-2900RPM, nebo jako čtyřpólový kolem 1450RPM. Pro změnu rychlosti otáčení bys musel nasadit kmitočtovej čili frekvenční měnič - a u toho je otázka, jestli se ti to vyplatí.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »

Pokud nechces setrit, kup si vetrak s 3f asynchronnim nebo BLDC motorem, nejlip uz s regulaci od vyrobce. Netusim jaky je v tom tvem bazmeku motor, ale nejspis takovy jak pise EKKAR, a ten solidne regulovat nejde, na 10% rozhodne zaponem, to je scifi.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#4 Příspěvek od Otkundes »

Patrně se jedná o ventilátor pro krby a krbové vložky, u kterého výrobce doporučuje použít regulátory RT10, RT10N, nebo RO-200.
Tak si myslím, že místo zbytečného zpochybňování kvality a provedení motoru toho větráku, postačí si ty typy doporučených regulátorů vyhledat v googlu, vybrat si a objednat.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

Verit ze se takovy motor roztoci na 10% otacek s triakovym regulatorem chce hodne velkou davku optimismu :-)

S frekvencakem muze byt zas problem chlazeni takoveho motoru, pokud na to neni staveny. A jednofazove menice se tak skvele shani a jsou skoro zadarmo...

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#6 Příspěvek od Otkundes »

Čemu kdo věří, termite 256, je jeho věc. Ten ventilátor i doporučované regulátory jsou elektrotechnické výrobky, které musí splňovat bezpečnostní normy, mít prohlášení o shodě, být certifikovány, opatřeny návodem k instalaci i k použití, atd...
Za jejich kvalitu a deklarované technické parametry pak prodejce ručí.
Pokud kupující nebude s funkcí koupeného zařízení spokojen, má právo výrobek reklamovat.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

Viděl jsem triakovou regulaci i asynchronního motoru ze stíněnými póly - měděný smyčky na vyniklých pólech statoru.
Dělalo se to pomocí nízkofrekvenční PWM. Základní 50Hz bylo přerušováno asi 5-nebo 10Hz (odhadem). Setrvačnost vrtule otáčky vyhladila. Bylo to u nějakýho horkovzdušnýho hrnce.
I když při náhlém zastavení nehrozí zablokování spalinových cest, raději bych šel do originál regulátoru, co k tomu patří.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

Otkundes píše:Čemu kdo věří, termite 256, je jeho věc...
Proste si vem nejakej triakovej regulator, zkus to a uvidis jaka je to skvela regulace :-)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Rada . Krásně mne to vyškolilo . Byl jsem u rekuperátoru , co hlásil chybu . No spustil jsem ho a odešel . Za nějakou hodinu zase , takže restart a koukám , zdá se mi , že se točí obráceně . Nevěnoval jsem tomu pozornost . A další chyba . Takže jsem byl donucen trochu měřit . On ten smeták , časem nejspíš přišel o kondy . Na jedné fázi bylo 230 , na druhé asi 150 a na třetí asi 50V . A motor se roztočil , jak mu asi v tu chvíli odpor dovolil . Tyhle malé měniče si výstup nehlídají . Tedy jen přetížení , ale to ani v tomto případě nehrozí .

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#10 Příspěvek od ferdislav »

my máme na malé moturky třeba tento
https://www.herott.cz/YASKAWA-V1000-men ... A-d349.htm#

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Ty 400W jsou jako 2kostky másla . Ty 700W jako 3 .

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#12 Příspěvek od termit256 »

ferdislav píše:my máme na malé moturky třeba tento
https://www.herott.cz/YASKAWA-V1000-men ... A-d349.htm#
Jo V1000 taky pouzivam, ted tu mam takove 400W, tusim podobne cos nalinkoval. Koupil jsem je starsi po petikilu. Jsou to dobre menice se spoustou moznosti, ale nejak si nedokazu predstavit ze bych napriklad spustil autotunning a menic by se nastavil jen s jednou zatizenou fazi.
Pro bobikovu predstavu, tahle "kostka masla" ma uzivatelsky manual na vice nez 400 stranach. I Quick Start Guide ma skoro 200 stran :-)

Uživatelský avatar
mirokoudy
Příspěvky: 20
Registrován: 15 srp 2020, 02:00
Bydliště: Havířov

#13 Příspěvek od mirokoudy »

Otkundes píše:Patrně se jedná o ventilátor pro krby a krbové vložky, u kterého výrobce doporučuje použít regulátory RT10, RT10N, nebo RO-200.
Tak si myslím, že místo zbytečného zpochybňování kvality a provedení motoru toho větráku, postačí si ty typy doporučených regulátorů vyhledat v googlu, vybrat si a objednat.
Děkuji za odpověď. RO- 200 bude co potřebuji.
MIREK

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od termit256 »

Az budes ty zakladat nove tema s nazvem jako "proc se mi nechce roztocit motor s triakovym regulatorem na nizsich otackach", vzpomen si ze ja ti to rikal :-) Jinak pro predstavu jak dobre funfuje triakovy regulator nemusis vyhazovat litr https://www.laskakit.cz/pwm-regulator-o ... 0w-stmivac
Je mozne, ze existuji i takove, ktere po zapnuti roztoci motor na plne otacky a az pak je snizi aby se motor vubec roztocil, ale jestli to ma ten ro200 netusim, stejne jako jestli takova "regulace" nebude vadit necemu jinemu.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#15 Příspěvek od jardafiala »

A co použít tenhle měnič? https://stroje.bazos.cz/inzerat/154975161/nabizim.php
když to nepůjde pošleš ho dál....

Odpovědět

Zpět na „Poradna“