BM641, chyba zobrazovania

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#31 Příspěvek od EKKAR »

fredis píše:
EKKAR píše:
fredis píše:Ty tantalové kapky se chovají podivně....
Já si nemyslím, že by ty starší jasně červený nebo modrý lanškrounský kapky byly vysloveně nekvalitní ...
Jenže v tom generu ani v čítači nejsou kapky červený nebo modrý.. :| . Jsou tam oranžový a v těch BMkách jsem kapku jiný barvy nikdy neviděl...
No vona je to taková jasně červená až červenooranžová, opravdu oranžovou ani opravdu červenou bych tu barvu nenazval. Červená je hlavička na obálce Amára nebo hasičský auta, oranžový jsou stavební mašiny a popelářský auta (pokud nejsou zas vysloveně žlutý) - ale ty starý lanškrounský kapky nejsou ani to ani to.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#32 Příspěvek od EKKAR »

jef111 píše:PNGčko by nestačilo? Používám to na ukládání grafů a je to bez problému. Myslím že to umělo PNG.... mrknu ráno.
Sorry za neodpovězení - byl jsem utahanej jak čokl a vytuhnul jsem - jo, zkus to do png a pak to někam upni...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#33 Příspěvek od fredis »

Netvrdím, že byly lanškrounský. Ale byly oranžový! Zkusím pohledat v papírech, jestli tam najdu typ. Mohly být i z dovozu.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od jef111 »

No Teslácký tantaly, podle mě je jedno jestli oranžový, modrý nebo zelený (i když zelený se vidí málo, ale přece jenom byly na konci 70. let asi jako první vlaštovky) prostě stály zaprd díky tý křehký zalívací hmotě. To i maďaři je měli lepší a po vzoru západních věděli dobře jak mají být oblité vývody (to u nás jaksi zatvrzele ignorovali až do konce), i když s nimi přišli později, ze začátku brali ze západu, ostatně jako všechny ostatní součástky na kritických místech a podle mě to bylo jenom dobře.

Jinak z dovozu byly u nás hodně polský kapky, většinou zelený nebo hnědý, někdy s čárovým kódem. Ty neměly ani dobrý ESR a tím jsou jaksi předurčené do koše.

Karle - dnes jsem zkusil pár stránek do PNG a myslím že to bude v pohodě. Byl to teda porod, maximální časově únosné rozlišení je 400 DPI, u 600DPI bych se zbláznil, to skenuje snad 10 minut jednu A4.... to fakt nejde. I na těch 400 je to myslím víc než dobré vzhledem ke kvalitě originálu která je místy nevalná. Čitelné to ale rozhodně bude.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#35 Příspěvek od elektrosvit »

elektrosvit píše:Pustil jsem se do opravy tohoto přístroje. Primární závadou byla přerušená pojistka 315 mA před stabilizátorem MA7812...
Po téměř 4 letech jsem se k opravě vrátil a čítač se mi podařilo rozjet. Příčinou zhasínání displejů byl utržený drát napájení +5V. Drát je tlustý a k FRBáku nebyl pořádně připájen. Pak začala zobrazovací část fungovat, tj. zobrazily se nuly.

Příčinu spálení pojistky 315 mA jsem nenašel. Přívod ke stabilizátoru jsem připojil na zdroj, který hned skočil do proudového omezení. Chvilku se nic nedělo, pak, aniž bych se čehokoli dotknul, proud klesl a čítač začal pracovat.

Je možné, že se jen některý tantal "naformoval" a závada zmizela?

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#36 Příspěvek od fredis »

Možný to je. Uvidíš, co to bude dělat časem. Já co mám ty různý BMxxx, tak se je snažím občas aspoň na pár minut zapnout. Přístrojům to prospěje! Stejně to dělá i známý co jich má doma tři pr.ele :wink: .
Jinak tu BM596ku jsem od posledního příspěvku tady opravoval už dvakrát a teď je zase KO. Ty tantaly to je pomsta a katastrofa. Vůbec se mě nechce to půlmetrákový hovado zase rozebírat, navíc to zabere půl místnosti...
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
kaes
Příspěvky: 1
Registrován: 30 črc 2022, 02:00

#37 Příspěvek od kaes »

Mám také čítač BM641. Ležel nějaký rok v regálu v garáží a před uožením fungoval. Nyní jsem ho ho zapnul a na dispeji svítil nějaký podivný údaj (možná výsledek nějakého seftestu) a jinak nepracoval. Zjistil jsem vadnou pojistku 315 mA, zmiňovanou zde v tématu, a zkrat za touto pojistkou. Nemám bohužel schéma, tak jsem šel po drátech a došel ke stabilizátoru (asi 7812). Na jeho nožičkách oblbené dva oranžové tantaly. Ten na vstupu (15u/16V) vykazoval čistý zkrat. Zatím jsem to "opravil" pomocí štípacích kleští a čítač zase funguje.
Podobný problém jsem řešil u RLCG metru BM595, který také před uložením fungoval. Po zapnutí se kouřilo z výkonového odporu ve zdroji. Našel jsem dva vadné tantaly a po jejich výměně se sice přestalo z odporu kouřit, nicméně přístroj stále nefunguje. Naposledy jsem se ho pokoušel opravit více než před rokem a potom jsem to vzdal, resp. odložil. Pomohla by mi prodlužovací deska (štafle), kterou jsem měl, ale zmizela v propadlišti dějin. Bez těch štaflí se toho moc změřit nedá. Sehnal jsem si dvě FRBéčka a hafo kablíků s tím, že si vyrobím prodlužovák, ale zatím jsem se neodhodlal k jeho výrobě.
Takže potvrzuji, že ty tantaly se Tesle nepovedly, i když se to projevuje až po hodně dlouhé době.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#38 Příspěvek od elektrosvit »

Čítač mi fungoval ještě druhý den po napsání postu výše. Po více než hodině provozu jsem si všiml, že nebliká ledka "G" a na displeji jsou nuly. Pojistka se opět přepálila. Jelikož jsem měl změřeno, co jsem potřeboval, neřešil jsem to. Předpokládám, že ten tantal u stabilizátoru bude v háji. Dále jsem zjistil, že v kabelovém svazku je ještě někde studeňák, protože při zahýbání s vodiči se na displeji ukazují nesmysly.

Před časem jsem získal ještě jeden kus, který má nižší výrobní číslo a hlavní deska je v něm RFŤácká s většinou tuzemskými IO. Ten zatím funguje.

BM595 získal ze stejné hromady kolega. Tento měřák žije zcela svým vlastním životem. :) Někdy měří, někdy je na displeji jen symbol "Ar" a nic se neděje...

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#39 Příspěvek od fredis »

Ta 595ka chce svoje :wink: . Potom je to luxusní přístroj.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“