Příroda kolem nás

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#631 Příspěvek od Celeron »

Dudek evropský chocholatý. Akorát se zrovna nepředvádí a tak nemá "ztopořenou" chocholku. :) Ale na zahradě poblíž lidí to je docela zvláštní.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#632 Příspěvek od EKKAR »

Měls kliku, u nás poměrně vzácnost. Ale jak se otepluje, postupně migruje víc a víc párů k hnízdění dál na sever tzn. i u nás. jinak je to spíš podvečerní pták, za dne ho není tolik vidět.
Přirovnal bych to k podobnýmu štěstí, jako když mě se před pár rokama podařilo při denním šnorchlování v okolí Hurgády vyfotit v hloubce asi 2,5-3m zvědavýho perutýna ohnivýho - což je jinak sveřepej noční dravec, kterýho před západem slunce vytáhnout "z pelechu" dokáže opravdu jen něco, co ho dokonale zaujme.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#633 Příspěvek od Celeron »

Pikofarad píše:
Lukas-Peca píše: dudek chocholatý :wink:
Je to on.Ale vidím to na mé zahradě poprvé.
Pikofarade, na netu píšou, že výskyt a lokalitu prosí hlásit Český ornitologický společnosti. Tak jim pošli emailem zprávu a fotku budou mít určitě radost.
cso@birdlife.cz
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#634 Příspěvek od ransom »

Dudky jsem běžně potkával na Ukrajině. To není zase tak daleko. Třeba se u nás budou zase objevovat častěji.
Ptactvo se průběžně obměňuje. Za mýho dětství jsem čítal o kavkách, ale nikdy jsem žádnou neviděl naživo. Dnes jich máme v Náchodě hejna. Sojky jsme považovali za plaché lesní ptáky, dnes jsou voprsklé a lezou všude.
Ornitologům jsem hlásil mraky kvíčal, co evidentně hnízdí někde v naší blízkosti. Taky to donedávna nebylo běžné. Ornitologové nereagovali. Buď že je to už stará zpráva, nebo že jsem v e-mailu ze sebe udělal pitomce (nikde jsem se do té doby nedočetl, že na kamenech roztloukají hlemýždě, tak jsem nadšeně popisoval, jaký rachot s tím dovedou nadělat, a jak máme betonové schody plné rozbitých ulit).

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#635 Příspěvek od GeXeS »

Spíš na to není lidská kapacita. Takováhle ptačí pozorování se buďto zaznamenávají do některé z veřejně dostupných nálezových databází (eBird, BioLog, Avif), nebo hlásí osobně někomu známému z lokální pobočky ochrany přírody (SCHKO nebo jiné pracoviště AOPK). Ale zrovna dudek už opravdu není žádná extra vzácnost, s oteplováním se posouvá na sever podobně jako vlhy.

Co se perutýnů týče, ve Středozemním moři už působí ekologickou katastrofu, z takového setkání bych byl vyloženě nešťastný (a možná bych ho něčím klepnul).

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#636 Příspěvek od EKKAR »

GeXeS píše:...Co se perutýnů týče, ve Středozemním moři už působí ekologickou katastrofu, z takového setkání bych byl vyloženě nešťastný (a možná bych ho něčím klepnul).
Jestli umíš číst, tak jsem napsal "v Hurgádě" - a to je egyptskej přístav v Rudým Moři ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#637 Příspěvek od GeXeS »

Číst umím, v zeměpise jsem slabší. Neověřoval jsem si, na kterém pobřeží Egypta Hurghada leží, myslel jsem, že je to sever státu; oukej, už to vidím.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#638 Příspěvek od EKKAR »

Učit se, učit se, učit se...
Sice to říkával jeden z největších lhářů historie týhle planety, ryšavej olysalej prťavej syfilitik, ale tohle je jediná věc, ve který nekecal ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#639 Příspěvek od kejki »

Asi to nebude jen oteplování, ale i šetrnější chemie.
Dudka jsem letos viděl naživo poprvé v životě v den tátova pohřbu, poblíž Kralup. A předevčírem bylo za traktorem, co připravoval po obilí, asi 15 čápů. To je tedy na kulturní krajinu taky docela dost. Když byla ta sucha, stahovali se na chržínský rybník volavky a pár čápů, takže 10 volavek tu není žádná vzácnost, ale čapí hejno... 8O

A s hrabošema mám problém, nejmenší kocour si je nosí živé na hraní na dvůr a občas mu utečou. A dokud je nechytnou ostatní chlupáči, tak mám s 5 kočkama na dvoře hraboše. Včera přinesl rejska a nechal ho zdrhnout.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#640 Příspěvek od pepik9 »

Včera na zoraném poli u Čáslavi taky 4 čápi pohromadě.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#641 Příspěvek od konosuke »

Naše město zažívá nálety kavky obecné, jsou chytré, nebojí se lidi
a živí odpadky potravin...
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#642 Příspěvek od GeXeS »

Šetrnější chemie je iluze, dlouhodobě v Evropě počty hmyzu (kterým se dudci živí) klesají, za což může krom insekticidů a velkých polních lánů třeba i veřejné osvětlení a autodoprava. Ale to (už) je jedno.
Typickým příkladem reálného používání chemie byla Stutoxová akce tři roky zpátky. Čápi se "snažili" regulovat přemnožení hrabošů přirozenou cestou, stejně jako třeba volavky, káně a sovy - a pár jich při tom zařvalo, přičemž skutečné počty se nikdy nedozvíme. Rok nato hraboší populace podle očekávání zkolabovala a sovy v celé republice skoro neměly mláďata.

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#643 Příspěvek od Pikofarad »

Celeron píše: Pikofarade, na netu píšou, že výskyt a lokalitu prosí hlásit Český ornitologický společnosti.
Poslal jsem a dnes se ozvali a poděkovali :wink:

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#644 Příspěvek od Celeron »

A pak že nefungujou. No vidíš, můžeš si připsat čárku za dobrej skutek. :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#645 Příspěvek od konosuke »

Fotku neobvyklého vogla jsem zaslal k identifikaci na
Moravský ornitologický spolek - středomoravská pobočka ČSO <info@mos-cso.cz>
rovněž potvrdili a poděkovali, chtěli znát místo výskytu živočicha prej
dost raritní jev
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“