Widle a tiskárna LaserJet Pro P1102w - proč dělá co dělá?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#16 Příspěvek od EKKAR »

Dík, omrknu to.
Stejně ale nejspíš budu potřebovat nějakýho mentora, to není jako přesednout z osobáku do dodávky. Tohle je spíš jako přesedat z MiGu-23 do F-15. Případně se ještě ozvu.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#17 Příspěvek od JirkaZ »

Mentor sice pomůže (pokud to bude chtít zdarma dělat), ale především se musíš snažit sám. Viz třeba starý, ale stále platný text na https://www.root.cz/texty/jak-se-spravne-ptat/.

Linux je dnes v takovém stavu, že (pokud si vybereš vhodnou distribuci a pracovní prostředí) funguje prakticky "sám od sebe". Podmínkou je nebýt blb, nerozhrabávat si něco, čemu nerozumím (zejména jako root) a stále se učit.

Vřele doporučuju případný přechod zahájit tím způsobem, že budeš už nyní používat multiplatformní aplikace, tj. takové, které existují jak pro Linux, tak pro Windows. Změna OS je pak už víceméně taková třešnička na dortu a když nechceš, tak nutně nemusíš jít příliš "do hloubky". Zbavuješ se tak ale plné kontroly...

Finálně nejrozumnější řešení je mít dostatek místa na úložištích a používat dual boot. Ideálně pak mít Linux na jednom disku a Win na jiném. Data mohou být na společném NTFS disku (nebo oddílu).

Já to na svém hlavním PC právě takhle mám a ve zcela ojedinělých případech (speciální win only sw) můžu třeba jednou ročně nabootovat do těch widlí, dříve nebo později se pořádně vytočit a děkovat pánubohu za své dávné rozhodnutí ;-)

Na dalších strojích už mám pouze Linux.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#18 Příspěvek od EKKAR »

S tím dualbootem jsi mi nasadil velkýho brouka do hlavy, kór když SSD půltero nebo aspoň čtvrttero je dostupný. Já se ještě ozvu, něco takovýho jsem právě myslel tím mentorem - nakopnutí správným směrem, abych neprošlapával znovu slepý cestičky. Na to už nemám roky ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#19 Příspěvek od pepik9 »

Před dualbotem stejně doporučuji vyhradit si nějaký mírně starší PC a na něm si osahat nějaké instalace Linuxu, aby nevadilo případné nutné smazání disku. Dualboot jsem provozoval na jednom miniPC. Bohužel jsem tam měl W10 s UEFI a k tomu jsem si přidal Ubuntu. SSD je rozdělený na 6 oddílů. Po čase jsem chtěl místo něj nainstalovat MX a nepovedlo se. Dál už nemám čas ani náladu se v tom vrtat.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#20 Příspěvek od EKKAR »

Já spíš uvažuju nad dvěma oddělenýma SSD - na jednom widle, na druhým linux. A přepínat pomocí pořadí bootovací sekvence v UEFI. Sice to bude zdlouhavější, ale nemělo by se stát, že systémový sektory linuxu si jako ruSSák potenciálně alokujou widle a tím mu znemožní funkci, jak to redmonti rádi předvádějí i vůči svejm starším systémům (jehovista nebo sedmy naprosto spolehlivě zbourají ve vedlejší partici nainstalovaný XP a vyšší widle dělají to samý jim).
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#21 Příspěvek od JirkaZ »

EKKAR píše:Já spíš uvažuju nad dvěma oddělenýma SSD - na jednom widle, na druhým linux. A přepínat pomocí pořadí bootovací sekvence v UEFI. ...
To jde taky, ale instalace GRUBu do MBR nebo do EFI partition to řeší elegantněji a nevzpomínám si (ani z doslechu), že by ho někdy Widle rozbořily.

Samozřejmě s výjimkou případu jejich přeinstalace, to jdou přes mrtvoly.

Nicméně když se to stane, tak existuje doslova magická live minidistribuce BootRepair (https://sourceforge.net/p/boot-repair-cd/home/Home/), která prohledá disky, navrhne a posléze i udělá (skutečně) nejlepší řešení opravy zavaděče. Takže není čeho se bát.

Každopádně ale alespoň dva SSD jsou dobrá volba. Já osobně mám dva SSD na tři OS (jeden na widle, druhý na dva Linuxy) a jeden HDD na data (onen společný NTFS, jak jsem psal výše). Management všeho zvládá zmíněný GRUB, který samozřejmě je na linuxovém SSD, ten je bootovací.

Hele, nechtělo by to založit na toto téma nové vlákno a ev. příspěvky přestěhovat tam? Asi spíš prosba na admina (mohlo by se jmenovat třeba "Přechod z Windows na Linux a jejich koexistence").

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#22 Příspěvek od EKKAR »

Jinak já doma už jsem si k linuxu "čuchnul", protože když jsem potřeboval zachránit data z disku, kterej widle po připojení jako druhotnej další kšandou k desce vytrvale odmítaly přečíst a jediný co chtěly připustit, bylo jeho zformátování - a to prosím i přes fakt, že ten disk byl jima samotnýma ještě zhruba měsíc předtím normálně používanej jako datovej. Já ho prostě z důvodu nedostatku místa v kejsce musel odpojit a vyndat - a když jsem ho chtěl po jistý upl,nulý době vrátit, widle ho neuznaly za čtení hodnej. A furt "disk je nutno nejprve zformátovat!!!" - jenomže na něm byly dokumenty, fotky, rodinný videa ... Musel jsem stáhnout live Ubuntu, vypálit na CD, nabootovat - a najednou všecko na disku bylo zpátky, nechyběla ani fotečka ... Takže skutečně, první polibek linuxem už mám úspěšně za sebou.... :lol: :lol: :lol: :lol:
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“