Tlačítko na vrtačku TB13-5E

Přístroje, součástky, náhradní díly. Náhrady součástek, kompatibilita apod.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

Tlačítko na vrtačku TB13-5E

#1 Příspěvek od Achab »

Jedná se o samostatná tlačítka 1P - 16 A / 250 V. Na spínacím je označení SPL05 (65?), T120, K - EMA / EUR.

vnější rozměr ..... 24 × 30
hmatník .............. 20 × 20
otvor v panelu .... 22,5 × 27

Potřebuji hlavně spínací tlačítko - zasekává se v zapnuté poloze. Náhrada kompaktním bezpečnostním spínačem (např. KEDU) je podstatně dražší, s nutností výroby nového montážního panelu.
Přílohy
Ilustrační foto - stejná tlačítka na panelu jiného provedení.
Ilustrační foto - stejná tlačítka na panelu jiného provedení.
Naposledy upravil(a) Achab dne 08 zář 2022, 16:57, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tu vrtačku odněkud znám. A taky tam chybí ten červenej plastovej krám, co jen zavazel a časem se rozpadl. :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#3 Příspěvek od hajeklubos »

Ahoj,
nevím jestli nejdu s křížkem po funuse. Rozhodně bych tento starter rozebral na prvočinitele. Jedná se patrně o stejný princip, který jsem zde na EB řešil u svojí stojanovky. Přimačkneš start , cívečka přidrží západku kontaktů v ON. podtrhneš napětí, cívečka pustí západku,vše odpadá do OFF. Viděl bych problém v uvolňování té západky v ON. Blbej materiál na vratných pérech?
Napiš co jsi zjistil. Pozn. u mne katastrofálně krátké dráty k spínači. Prodloužil jsem to. Už šetří i na blbejch drátech.
Luboš
Přílohy
prepinac pedal.JPG

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#4 Příspěvek od Achab »

Je to 30 let starý typ se samostatnými tlačítky a relé, přilepeném na základní desce. Funkce je podobná - relé si přidrží ovládací napětí, přerušením obvodu cívky vypne. Všechny vodiče jsou pájené, ale délka s rezervou. V tlačítku bude nejspíš poškozené vedení hmatníku. Zatím jsem ho nerozebíral, protože demontáž asi nepřežije a vrtačka musí aspoň nějak fungovat.

Původní tlačítka jsem nenašel, už je na cestě náhrada s kompaktním spouštěčem: Schalter Typ 2

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#5 Příspěvek od Achab »

Náhradní spouštěč už je namontovaný a funguje. Upozornění - tyto spínače mají o něco větší hloubku než původní samostatná tlačítka. U starších provedení TB13-5E jsou v prostoru pod spínačem litinové výstupky, které snižují hloubku o dalších cca 8 mm. Fastony je nutné izolovat a šikmo ohnout, jinak mohou zkratovat na kostru. Pro jistotu jsem pod spínač dal izolační podložku.

Odpovědět

Zpět na „Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech“