Ako namazat ventilatory Sunon MagLev?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#16 Příspěvek od lesana87 »

Fluidní ložiska v moderních harddiscích taky vypadají na první pohled jako obyčejné kluzné ložisko - ocelová osička v bronzovém pouzdru. Nevím, jestli na druhý pohled je to něco jiného. :?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#17 Příspěvek od rnbw »

Mam tu pridrety MagLev 40x40x20mm. MB40201V1-000U-G99. Pod nalepkou je kovova ploska.

Podarilo sa mi vsak velkym skrutkovacom vypacit vrtulu. Do diery som dal motorovy olej a vrtulu naspat zatlacil - zacvakol. Funguje, toci sa uz od 2V.

Uživatelský avatar
kiklhorn
Příspěvky: 58
Registrován: 05 čer 2021, 02:00

#18 Příspěvek od kiklhorn »

Mag neznamená magnetický, ale magický.

A magie funguje jen když na ni věříš.

A nebo máš pořádnou desku pod koberec a umíš svářet

Ale vážně - kluzné ložisko co by mělo mít menší tření než klasické.

Stahovák - Jde to jen pro "řídké" vrtule:

Známý používá tři plíšky (jak z Merkuru) do trojúhelníku pod vrtuli, šrouby mezi listy vrtule a ventilátor je opřený o tubus (jen vykuchaný rám druhého ventilátoru) kterým projde vrtule.
Na druhém konci tubusu děrovaný plech, o něj opřené hlavy šroubů a postupně utahuje.

Část se statorem - paprsky - zpevněné stahovacími páskami k hranolkům ležícím přes dvě strany ventilátoru.

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#19 Příspěvek od DukeNuke »

Já to řeším náhradou za noctuu. V kompu z roku 2010 všechny noctui fungují doteď. Původní ventilátor v úložišti qnap po pěti letech začal rachtat, po výměně za noctuu o něm prakticky nevím. Pouze v horkých letních dnech. Taky už tam je pár let.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#20 Příspěvek od Artaban001 »

lesana87 píše:Fluidní ložiska v moderních harddiscích taky vypadají na první pohled jako obyčejné kluzné ložisko - ocelová osička v bronzovém pouzdru. Nevím, jestli na druhý pohled je to něco jiného. :?
Já tam našel miniaturní šnekové čerpadlo a komůrku s olejem. Při správném směru otáčení šnek na hřídelu čerpá olej pod sebe a tím se hřídel nadnáší a "plave v oleji". Zkus u vadnýho HDD točit plotnama správným směrem a pak opačně. Poznáš rozdíl.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#21 Příspěvek od rnbw »

Ano, spravnym smerom to ide lahko, opacnym smerom tazko.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#22 Příspěvek od Artaban001 »

kdyby Tě to zajímalo trochu víc, tak hledej "hydrodynamické fluidní ložisko " a "ložisko ze spirálními drážkami" - a to nejlépe v anglický formě na wiki.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#23 Příspěvek od Celeron »

To jste mě docela překvapili s těma MagLev Vapo. Před hodně lety, někdy kolem 2008, jsem jich pár průměrů nakoupil a povyměňoval místo obyčejných v několika PC, 3D tiskárně, střídači FVE Piko. Když jsem měnil PC za novější, tak jsem je přeházel do nový bedny, takže některý běží každej den 6-8 hodin i přes 10 let. Zatím žadnej neodešel ani nekňourá. Že by dřív byly kvalitnější?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“