Nová sonda k oscilu 10:1/100MHz

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#16 Příspěvek od Celeron »

PavelFF píše: Teď je na Aukru pár sond Tektronic za 1250Kč. Ty bych ti doporučoval.
Jednu Tektráčskou sondu P6105 tu mám. Byla u Teků řady 465 a 466 a možná i jinejch. Z BNC štekru má kolíček, kterej přepíná zobrazení pod přepínačem zesílení z 1:1 na 1:10. A ten kolíček na HP oscilu vadí. Navíc kabel na Teku je asi 3 x větší průměr, než na HP a sonda je taky dost velká a hrot se snadno ohne, na HP byla ocelová kalená jehla. Tyhle sondy byly dobrý na věšení na piny drátovačky sálových počítadel, na rejpání v deskách to nebylo úplně ideál, navíc vedle hrotu má zem, se kterou se dalo ledasco šlusnout. HP má takovou šroubovací trubičku, co tu zem vedle hrotu překryla když nebyl nasazenej háček.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#17 Příspěvek od termit256 »

ZdenekHQ píše:Já jsem si na běžné testy kolem procesorů a sběrnic koupil (mimo jiné) i toto.

Do 100kHz obdélníku je to úplně v pohodě, do 1MHz obdélníku jako orientační ještě plně postačuje. Nemusím trápit klasickou sondu a stojí to pár korun. Kapacitu neřeším, je to opravdu jen na testy.
Ja bych mel obavy ze nejaky par nanosekundovy pulz na tom vubec neuvidim, narozdil od procesoru a budu si zdlouhave lamat hlavu s tim kde je problem.

Osobne pouzivam takove hacky na kousku dratu ktere se nasunou na sondu. Ale uz netusim jak jsem k nim prisel, podobne se mi nekde povaluji i na GND ktere se na sondu nacvaknou misto obligatni krokosvorky.
Na fotce je zminovana 500MHz sonda PP05, je opravdu docela mala.
Přílohy
sonda.JPG

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já tušil, že se ozveš.

Opět Ti připomenu, že jsi nadčlověk, který používá sběrnice na 1GHz jako běžnou součást života. :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#19 Příspěvek od termit256 »

Stalo se mi ze mi jakesi ruseni ktere na logickem analyzatoru nebylo videt spoustelo preruseni citlive na hranu u rotacniho enkoderu a dost jsem se s tim natrapil pri hledani chyby proc mi utika poloha, nez mne napadlo se na to mrknout osciloskopem. Az stravis s podobnym problemem par dnu, poleti snury peknym obloukem :-)

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tak já si na analogovým osciloskopu 250MHz dám přes jeden tenhle kabel synchronizaci, přes druhej nějakej pomocnej referenční kanál, do SW si doplním "veš", abych věděl, kde jsem a pak už jen zbytek zkontroluju sondou.

Hledat nanosekundový signály bez synchronizace, to je jak čekat na zázrak.

A tyhle signály přece musíš filtrovat, jde to i v přerušení, stačí měřit čas.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#21 Příspěvek od termit256 »

On to byl softwarove reseny kvadraturni dekoder a aby to bezelo co nejrychleji, nebyl na nic moc jineho nez zpracovani vlastni logiky signalu cas. Dnes uz jsem chytrejsi :-)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#22 Příspěvek od Celeron »

ZdenekHQ píše:Já mám i verzi s dutinkama na kolíkovou lištu. Klasická sonda je na to zbytečně těžká a klouže.
Ono taky existuje BNC přímo na krokosvorky. Ani nevím, u jakýho brňáka to bylo.
Mám tady taky kupu BNC kabelů made in CCCP. Jenže ti blbci při reverzování BNC špatně změřili a na HP či Teka, nebo to co se teď prodává, abys ruskej BNCák natloukal kladivem. :roll: Na RFT, co byly na Tesláckejch měřákách, jdou fest ale jdou. Kdybych veděl, jak z těch BNC sundat bajonetovou objímku, tak buch to líznul v soustruhu. A nebo to přepájím na součastnou produkci.
Pak tady mám ještě pár BNC stíňáků od PH-metr sond. Ale tam je asi jen MK (mikrofonní kabel). Sice dost hustě opletenej ale jinak na vyšší kmitočty asi k ničemu. U PH- metrů bylo jen DC a tak se stínilo jen proti brumu.
Přílohy
PH metr.jpg
rusák 50R.jpg
BNC na banán.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#23 Příspěvek od Cust »

Rusové neměřili špatně. Dělají to schválně. I na ruskou BNC samičku se dává evropský konektor kladivem...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#24 Příspěvek od Celeron »

Jako vždy a všechno, co? :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Michal376
Příspěvky: 64
Registrován: 24 dub 2010, 02:00

#25 Příspěvek od Michal376 »


Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#26 Příspěvek od Celeron »

Jo, znám, mám od nich nepoužitej logickej analyzátor Gould K50 za zlomek původní ceny. Jenže kdoví kde to bylo skladovaný a po měsíci se proprásklo VN trafo v rozkladech.
U těch sond, co jsi dal, je půlka repasovaná a ty lepší jsou na čekačku a nebo to jsou zase hrozně humpolácký části "do ruky". Otázka je, co si představit pod tím "repasovaný". Ale stejně dík, za připomenutí, občas tam musím kouknout zda se něco neobjeví.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#27 Příspěvek od Cust »

Celeron píše:Jako vždy a všechno, co? :roll:
Pokud to aspoň trochu jde, tak to udělají jinak. Tedy ne všechno, ale skoro všechno. Největší problém jsem měl s vlnovody na 10 cm vlny. To nepředěláš. Vyráběli jsme si redukce. Vtipné na tom je, že když upustili od svých přírub s tlumivkou a začali používat evropský tvar, tak si stejně nechali jiné rozměry. Sice to bylo větší (dražší), ale zase i při vysokém výkonu to šlo provozovat "na vzduchu" bez hrozby výbojů. :-) Tedy pro armádu na radary dobré... Jinak k hovnu,

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od ZdenekHQ »

Taky jsem nadával, když jsem na ruskej stroj chtěl nasadit evropskej BNC. Prostě soudruzi jsou skvělí...

Nakonec ruskej palec je taky ujetej, tak co víc řešit.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#29 Příspěvek od Celeron »

Tak mi Hezkej den poslal dvě čínský sondy, každá za dvě stovky. Pořídil jsem si je dočasně, dokud se neobjeví něco lepšího.
Připojil jsem je na HP oscilo na jeho vnitřní kalibrátor a zkompenzoval. Šlo to srovnat docela dobře, když dám B odčítat od A a stejný zesílení na obou kanálech, tak i na největším zesílení je zcela rovná čára. Takže úrovňově jsou v pořádku.
Pak jsem vzal Tesláckej pulzní gener XGO 010, obdélník kolem 10 MHz a na jeden kanál dal sondu od 100 MHz Teka a do druhýho kanálu číňana. Kupodivu okometricky stejný, při odčítání jen nepatrný náznaky rozdílu v nejrychlejších přechodech. Větší kmitočet obdélníku, kterej by ještě k něčemu vypadal, nemám.
No je to lepší než jste mě tu strašili. Otázka je, jak dlouho to vydrží mechanicky, co se na ty čínský sondě vlastně obvykle rozsype první?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#30 Příspěvek od Celeron »

ZdenekHQ píše:Taky jsem nadával, když jsem na ruskej stroj chtěl nasadit evropskej BNC.
Naštěstí žádnej ruskej cepák už nemám. Jen ruský BNC T-čko a na něj kupodivu brněnský kabely s plastovým bajonetem nasadit jdou. Ale kovový zápaďáci, jak píšeš, ani náhodou. Vyhrabal jsem pár BNC samců RFT s plast bajonetama a zítra je na rusákách kabelech povyměňuju a bude od závislosti na rusácích navždy pokoj. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“