Verejne osvetlenie - ciastocne vypinanie

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#31 Příspěvek od foxrider »

konosuke: Myslíte tu kruhovou výseč co je do nevýbuchu? 8O

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#32 Příspěvek od mi-ro »

Jen pro zajímavost, máme nové VO s LED hlavicema. Stačí se postavit na ulici s mobilem, v aplikaci udělat scan a "vidím" +- 10 svítidel kolem sebe. Pak se můžu se kterýmkoliv spárovat a vidím počet nasvícených hodin, proud čipem, teplotu a spousty dalších hodnot. Můžu měnit okamžitou intenzitu od nuly do 100% a další hodnoty. :D
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#33 Příspěvek od Crifodo »

Klasické patky VO měly klasický klíč "staničák" tak jako dodnes má spousta malých i dvoudvířkových rozvodnic NN s úsekovými pojistkami na ulicích, včetně jištění např. světel na křižovatkách. Tzn. každý kdo si koupí v elektroželezářství staničák za 60 Kč, může sice nelegálně ale reálně vytáhnout nožovku, atd. Nikdo to dřív neřešil, tak jako se nestávalo tak často, aby někdo najížděl do vánočních trhů s dodávkou atd., volně se prodávaly chemikálie, aniž by někdo ....****** atd. Pravděpodobně tato infrastruktura bude líp zabezpečena, s tím jak lidi dostávají různé blbé nápady a složitější a dražší technologie k tomu svádí.
https://www.verejne-osvetleni.cz/obchod/
"Astrohodiny" umožňujou hračičkům informatikům rozsáhlé nastavování VO a taky je primissima nový byznys na tahání peněz radnicím z kapes, pokud je přesvědčí že to absolutně nutně musí mít. Jištění v patkách už má lepší krytí v IP44, takže dotyk dětských ručiček už celkem nehrozí.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#34 Příspěvek od Yarda1 »

termit256 píše:Tam bude asi problem ze v zime by to vypinalo brzy, v lete pozde. ...
Taky mne to hned napadlo, ale nemuselo by. Předpokládám, že veřejné osvětlení se zapíná podle toho kdy se stmívá (zatím jsem to nesledoval), dát tam časový spínač co by zapnul když by dostal napájení a vypnul dvě hodiny (nebo podle nastavení) od okamžiku kdy by to napájení dostal.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#35 Příspěvek od ZVUK2000 »

U nových VO se už nepoužívá soumrakový spínač, ale "Astronomické hodiny".

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#36 Příspěvek od termit256 »

Jasne, ale v zime by to zhasinalo uz v 8 vecer a v lete by svitili do pulnoci. Rano s rozinanim to same. V zime je proste potreba svitit dyl.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#37 Příspěvek od Otkundes »

Jak to tak čtu, tak mě napadá, regulovat odběr elektřiny snížením napájecího napětí pro svítidla, připojené k ovládané větvi (ulici). Třeba v závislosti na čase. A k tomu by postačilo obyčejné autotrafo, nebo proměnlivá indukčnost (přesytka, magnetický zesilovač). Mohlo by to být bez rušení a možná i plynulé. Záleželo by to však na konstrukci předřadníků použitých světelných zdrojů.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#38 Příspěvek od konosuke »

foxrider píše:konosuke: Myslíte tu kruhovou výseč co je do nevýbuchu? 8O
ja, ty jsem myslel, přibližně...
jde to i špičatýma kombínačkami (když mechanismus zámku není zarezlý) ale je to neodborné
kombi
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#39 Příspěvek od mi-ro »

Otkundes, dříve se to běžně praktikovalo. 24V trafem se odečetlo napětí a úspora byla doma. Co na tom, že některý výbojky to nesly dost nelibě. Dneska už nelze páč předřadníky mají stabilní výstup. Co ubereš na vstupním napětí, musíš dohnat proudem. A ano, astrohodiny máme taky. Srovnáš čas, nastavíš souřadníce/lokalizaci a hodiny už spínají podle nautických časů, kdy je slunce 10 stupňů pod horizontem. Sice nvm, k čemu je to dobrý páč to nezohlení oblačnost ev jasnou oblohu ale je to IN.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#40 Příspěvek od rnbw »

Ano, je to IN, ale je to na hovno. Vonku tma a lampy nesvietia, pretoze este nie je spravny cas :roll:

Uživatelský avatar
tiktak1953
Příspěvky: 3302
Registrován: 11 říj 2010, 02:00
Bydliště: SK

#41 Příspěvek od tiktak1953 »

Tu v Kocurkove pred par rokmi zapinal a vypinal miesto fotobunky v lete aj v zime asi 120-140 neoniek svietidiel 120W a niekde aj po dve neonky niekolko mesiacov zam. OcU, Ten to vypinal rano okolo 7-8 hod ako prisiel do roboty,a potom robil fusky,a vecer zap.ked isiel z roboty okolo 16-tej.Nikomu z miestnych hlupakov ze to zbytocne svietilo 4-6 hodin denne neva!!!Ani ked v lete zbytocne svietilo od 04 do 7-8 hodiny,co by si musel vsimnut aj ten naj.hlupak .Aj som sa ludi pytal ked uz tri hod.zbytocne svietilo rano ci im to neva,a oni ze vsak je tu starosta nato.Tomu by to malo vadit.Kazdemu doteraz zalezalo na dobrom plate, nie na problemoch!!!Ja som to niekolkokrat kritizoval a napisal staznost.Dostal som aj vystiznu odpoved od starostu, ze sa nemam doto starat, a ze to plati kraj nie ja!!! Nuz co cakat od star.Ing ine nez toto?!Takto to tu bolo roky a hlupakom nic neva len mne.Mnohe som aj tu na EB napisal.ako to v Kocurkove bolo.
Naposledy upravil(a) tiktak1953 dne 06 zář 2022, 20:36, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od workhard »

U nás už se nově od 0:00 do 4:00 zhasíná, málem jsem netrefil postel :lol:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#43 Příspěvek od konosuke »

Dřív to zajišťoval ponocný, obecní zřízenec penzista, dnes bych řekl
noční hlídač. Co nesmí chybět ? politická vůle. napsals to výstižně,
není to moje tak ať si svítí. Ale dočkejte času ! časy se mění, k horšímu
že.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
tiktak1953
Příspěvky: 3302
Registrován: 11 říj 2010, 02:00
Bydliště: SK

#44 Příspěvek od tiktak1953 »

Tu sa ani teraz nesetri,svieti sa ked uz je davno dostatocne vidno,a zase to nikomu neva!!stacilo by vypnut na mnohych uliciach kazde druhe osv.Lenze,toby chcelo inych ludi v samosprave.Ja medzi tu haved nepojdem,sam nic nezmenim.Uz som sa raz vzdal mandatu,lebo mi povedali zesa nemam do nicoho starat!Tak naco tam byt?!O tom ako to ne-fungovalo nikdy a nefunguje, je zbytocne uz aj pisat.

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#45 Příspěvek od mikollar »

Ako som uz pisal toto je rozvod vzduchom, takze tu by musel nosit aj rebrik, stlpy su betonove, tak by musel chodit vypinat lampy na stlp hore. Ale dost srandy :)

Rozpraval som sa s nimi, vyvetlil som im ze to nie je take izi, tak by uz pristupili mozno aj na vymenu lamp cca 50ks, ktore by podporovalil vzdialene ovladanie.

Resp niekto tam spominal ze davnejsie existoval vyrobok na dialkove ovladanie na podobnom principe ako HDO. Skusal som hladat ale neviem pod akym nazvom to hladat. Tzn ze pred svetlo by sa vrazil nejaky modul a pri sumrakovom spinaci kde sa ovladaju svetal by bolo vysielac, ktory by vysielal kod po napajacom vodici.

Princip podobny ako bol vyssie navrhovany ale aby som to nemusel vyrabat :)

Dik

Odpovědět

Zpět na „Poradna“