Jak zapojit starý telefon?

Sem patří samozřejmě i přístroje s "utrženým sluchátkem"- bezdrátové, ale vždy dále s okolním světem komunikující po vedení, a to nejen ve veřejných sítích.
Pro telefony GSM a podobné máme samostatnou sekci.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
TeslaPC
Příspěvky: 226
Registrován: 08 srp 2022, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od TeslaPC »

To klidně zkusím, ale budu muset někde nějaký LEDky objednat, protože je nemám moc v oblibě takže nima tady nedisponuji, všude cpu žárovky, ale myslel jsem to jako tak že existovaly telefony co v sobě měly žárovku, tak jsem myslel jestli by nešlo udělat úplně to samý, jenom by ta žárovka nebyla v telefonu ale vedle v nějakým stojánku na stole, abych si jí všimnul když někdo zavolá večer

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#17 Příspěvek od Hill »

To je trochu nedorozumění: ústředna může pracovat s 24 voly, ale každý z nich vyzvání nejméně třemi volty - vyzváněcí napětí je obvykle 60 - 80 VAC. Takové napětí dávaly induktory telefonů systému MB (mikrofon napájený baterií 1,5 V), prorazilo to i zoxidované spoje, které jinak zvyšovaly přenosový útlum při hovoru.
Dodnes se říká "prozvoň to!", když něco nejde.
Ty zvonky sice zvoní i při napětí nižším, ale už spíše drčí.
Čili jednoduché zapojení - usměrňovač, odpor, LEDka. A proud, potažmo jas si tím odporem nastavíš podle libosti.
Nebo to udělej podle Vládi - přiměřená kapacita a dvě paralelně spojené navzájem opačně pólované LEDky vyhoví zrovna tak.
Při vyzvánění si ústředna může testovat, jestli smyčkou nějaký proud teče, ale většinou to nedělá - i při rozpojené lince, kterou voláš, dostaneš vyzváněcí tón, ačkoli nikde nic nezvoní.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#18 Příspěvek od Cowley »

Na netu je spoustu zapojení s názvem "Telefonní spínač vyzvánění"
nebo TELEPHONERINGER

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#19 Příspěvek od ok1hga »

proč takové zbytečné šelmostroje . . .
ty ledky s kondíkem mám odzkoušené
a dá se to připojit kdekoliv na linku paralelně, tak aby to bylo vidět.
ani to linku extra nezatěžuje

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#20 Příspěvek od vasekpetr1 »

Hill píše: ústředna může pracovat s 24 voly
Jardo dobrý :lol:
Naposledy upravil(a) vasekpetr1 dne 07 zář 2022, 21:22, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#21 Příspěvek od mihal »

Vhodná žiarovka pri zapojení do série by bola štýlovejšia, nájdi 3V/10mA :wink:
Občas boli ako podsvietenie displeja v digitálnych hodinách v dobe predledkovej.
Ten utlmovací odpor som si v telefónoch nikdy nevšimol, teda u radu AS10.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#22 Příspěvek od ok1hga »

mihal píše:Vhodná žiarovka pri zapojení do série by bola štýlovejšia, nájdi 3V/10mA :wink:
ledky budou svítit víc . . .
takto jsem to udělal doma
Přílohy
dveLEDky.jpg

Uživatelský avatar
TeslaPC
Příspěvky: 226
Registrován: 08 srp 2022, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od TeslaPC »

Našel jsem tu 2 ledky ze staré baterky, ještě staré typy, válečky z dlouhýma nožičkama,tak to s nima zítra zkusím, jak to bude svítit. A když se mi tu povede nají žárovku s vhodnými parametry, tak to zkusím i z tou žárovkou a nechám si to co bude svítit víc.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#24 Příspěvek od Hill »

ok1hga píše:proč takové zbytečné šelmostroje . . .
ty ledky s kondíkem mám odzkoušené
a dá se to připojit kdekoliv na linku paralelně, tak aby to bylo vidět.
ani to linku extra nezatěžuje
S tím souhlasím, jen bych dodal, že ty šelmostroje se vymýšlely hlavně proto, že v podmínkách užívání veřejné JTS (jednotné telefonní sítě) stálo něco o tom, že žádný vodič linky nesmí být u účastníka galvanicky spojený s obvodem jiné sítě ani se zemí (ta se používala jen v pobočkových ústřednách, podvojkách a skupinových přípojkách, a ještě byla z ústředny obvykle vedená samostaným vodičem). Jestli je to tam dodnes, netuším.
Při indikaci vyzvánění světlem ale přece není potřeba nic s dalším obvodem spojovat, ty dvě LEDky s kondíkem účel splní taky.
Jestli to chceš nepřehlédnout, použij vysokointenzitní LEDky, a kondík k nim odzkoušej. Začni s kondíkem 100n/≥100V a pak nějaký přidávej.

Odpovědět

Zpět na „Linkové telefony, faxy, tel. ústředny včetně domácích“