Zakončení lankového vodiče

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#16 Příspěvek od kbulda »


Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#17 Příspěvek od Bernard »

Tak se krimpují i lanka do dutinek. Izolace tam odpruží přechod lanka přes hranu dutinky, třeba očka nebo vidličky s dutinkou nemají tu hranu ošetřenou žádným límcem.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#18 Příspěvek od kbulda »

Možná ano, ale jen asi slabé průřezy s proudem pár mA.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#19 Příspěvek od MiraSt »

Já nemaje kleště jsem licnu dal do dutinky, lehce stlačil štípačkama u toho barevného límce a svorka utažením udělala svoje. Teď už kleště mám, ale musel jsem je předělat na malé dutinky bo jsem koupil tak od čtyřky nahoru. :-(
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#20 Příspěvek od Kremik »

Bernard píše:Tak se krimpují i lanka do dutinek.
Jak, tak, že je licna ke kovu přitisknutá bužírkou? Možná tak u toho nejhoršího low-cost někde v Číně. Viděl jsem to jedinkrát, u levné sady kablíků s magnetickým jádrem zakončených krokosvorkami. A nevodilo to ani jako nové. Bužírka se vymačká a licnu k plechu nic netlačí. U seriózního výrobku to tak nemůže být. To neměly ani ty nejsračkovější SCART kabely, kterými jsme tu byli doslova zaplaveni na konci SCART éry. Přestože měly několik zemních vodičů, v určitých okamžicích nevodil pořádně ani jeden z nich. Tam to ale bylo o blbém materiálu ze kterého byly piny vyrobeny. Podobně blbý matroš byl i u objímek vánočních světýlek z tržnice, kde blikání bylo dosahováno žárovkou s bimetalem. To už jsem pořádných pár roků v minulosti, popisuju ten nevětší šmejd, kde lanko tvořily snad tři tenké drátky, ale ani ony nebyly krimpované přes bužírku. Fakt nevím kam ještě níž nahlédnout, abych tam něco takového našel.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od PotPalo »

Náhodou to existuje. V starých telefónoch boli takto krimpované cez bužírku kontakty vedúce k slúchadlu. Prikladám mizernú fotku, trochu je to na nej vidieť. Taká tá vidlička čo sa prichytáva pod skrutku, teraz si nespomeniem na názov. Videl som to ešte v starom telefóne kde bol kompletne textilný kábel so zapletenými medenými vlasmi, ale aj v novších s už gumenými izoláciami. Dutinky ktoré by držali bužírku zvlášť vtedy zrejme neexistovali, a samotné lanko bolo tak jemné, že by sa to vytrhlo, pokiaľ by sa im to vôbec podarilo nakrimpovať. Celý kábel bol ešte prichytený kovovou sponou. Tuším sa to vyskytovalo aj v bytových/domácich telefónoch. Ale okrem toho som to nikde nevidel. Ono je to dobré iba na minimálne napätie a prúd, takže pri telefónnom slúchadle žiadny problém.

Keď sa na aliexprese zadá hľadať "crimping terminals", je z čoho vyberať. Ja používam tieto (obrázok). Držia aj izoláciu, aj samotné lanko.
Přílohy
crimping terminals
crimping terminals
cez izolaciu.jpg
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#22 Příspěvek od gepard »

Nějaké to velice dobré školení je na YT: zde (Jirka Bekr), zde (Drirr90), zde (KUBA64) aj. Doporučuji!
-- Gepard --

Uživatelský avatar
dlbm
Příspěvky: 46
Registrován: 29 pro 2011, 01:00
Bydliště: Morava ŠTATL

#23 Příspěvek od dlbm »

samponek píše:Lanko přehni přes izolaci a lankem směrem dolů to nacpi do svorkovnice včetně izolace.
A PAK SI HOVADO NAŠAMPONUJ KEBULI !!!
:twisted:

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#24 Příspěvek od Ivan_01 »

ale tak zase, ten šamponov nápad je za podmienky použitia svorkovnice s klietkou alebo s prítlačným plieškom nie úplne nanič. Jasné že sa to tak nemá robiť, ale je to lepšie ako narvať licnu priamo pod šroub a po utiahnutí to drží na dvoch chlpoch

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od PotPalo »

Lenže tu sa rieši že šrób odstrihne lanko, ktoré je tvorené medenými žilkami. Akú šancu potom asi má izolácia, keď to strihá kov? Žiadnu, ako by tam ani nebola, šrób prestrihne izoláciu aj s lankom.
Tie mosadzné krimpovacie vecičky sú ideálne, mosadz je o poznanie tvrdšia ako meď.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od forbidden »

Dávat do svorkovnice lanko i s izolací je prasárna. Ale přiznám se, že jsem to jedinkrát taky udělal. S klasickou telefonní čtyřlinkou. Ta izolace je tuhá a dost pruží, jádro je pár chlupů, že by ve svorkovnici samotný nevydrželo. Byla to ale nouzovka, proudy 00nic, takže to vydrželo.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“