Výroba elektřiny z tepla

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#16 Příspěvek od Artaban001 »

Vytažená Peltierova destička z autolednice v generátorovým režimu, neboli Seebeck mode, kdy jsem ji položil na hliníkový chladič z nějakýho zesilovače a na ní položil hrnek s horkou vodou, tak dala cca 3V a dokázal chvíli napájet tranzistoráček na dva monočlánky - jenomže se destička postupně prohřála na stejnou teplotu a tak po chvíli generovat přestala. kdybych měl ještě ovívat větráčkem chladič, byly by to ztráty, kvůli napájení větráčku a tak by připadala v úvahu pouze studená voda. Bohužel články pro TEG jsem běžně neviděl, nejspíš jsou dražší kvůli tomu, že musí vydržet vyšší teploty a teplotní rozdíly - to už spíš doporučuju "parní" kovový termosloupy, nebo si pohrát s termočlánkem s CuO, který vypadá dost podivně (pár ohnutých měděných z části opálených drátů, co se spolu dotýkají).
Nebo teplem rozžhavit kovovou síťku do ruda a před ní dát FV panel - dává docela hodně díky množství IR záření. Akorát se musí panel chladit. Je jasný, že těmahle bastlama se dá tak maximálně nabíjet telefon, svítilna, nebo malý tranzistorák.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#17 Příspěvek od Olchor »

Lukas-Peca píše:Smysl to dává jedině v případě, že ten peltier přilepíš na zdroj tepla, který používáš k vytápění. Pak tě účinnost moc zajímat nemusí, jen musíš hlídat tu maximální teplotu. Kdybych měl 4kW kamna a dostal z nich dlouhodobě 40 W elektřiny,
Jenže problém je, že bys musel ty 4kW odebrat z topidla, soustředit do poměrně malé plochy TEG a pak hlavně na druhé straně uchladit a to všechno při poměrně nízké teplotě.

Uživatelský avatar
TeslaPC
Příspěvky: 226
Registrován: 08 srp 2022, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od TeslaPC »

To je škoda, takže asi ta pára bude jediná možnost jak přeměnit energii třeba z ohně na elektřinu, ale vyrobit něco jako parní turbínu není úplně lehké, a nikde jsem o tom zatím nic nenašel. Jen mě ted napadlo možná je to úplná blbost a není to vůbec možné, ale nešlo by jako malá parní turbína použít turbo z auta?

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Hape »

Snadnější na výrobu bude asi opravdu ten Stirlingův motor, než parní turbína.

Mně se moc líbí PROTUR, vyráběný firmou Žďas, a.s. Sice nevím kolik za to chtějí, ale nějak extrémně drahé to snad nebude. Nainstalovat se to dá asi skoro kamkoli, kde teče nějaká voda. Bohužel, já takové místo v rozumné vzdálenosti od domu nemám.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#20 Příspěvek od EKKAR »

Jako lehkej a skoro univerzální zdrojík pár (desítek) wattů výkonu bych viděl malou cca 40-60cm větrnou "turbínu", teda spíš větrný lopatkový kolo v podobě vícelistý vrtule, namontovaný s větrnou směrovou ploutví do místa, kde může vzduch normálně proudit. Jde to poměrně běžně koupit jako část výbavy pro karavany a rekreační lodě. Přesný parametry nevím, neštudýroval jsem to konkrétně, jen vím, že při svejch potulkách o dovolených jsem to viděl na nejednom karavanu nebo někde v přístavech zakotvený jachtičce - a nebyly to zrovna 30 a vícemetrový kusy z portfólia ruSSáckejch oligarchů, ale takový "obyčejný" 10-12m kousky.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#21 Příspěvek od Olchor »

@TPC : parní turbína asi není cesta, ale malé pístové parní stroje se vyrábějí, když zapátráš na netu, je tam i pár návodů k výrobě. Ale jsou to pořád spíš hračky, než použitelný zdroj energie.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#22 Příspěvek od pepik9 »

Přílohy
Paro.jpg

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od Lukas-Peca »

Olchor píše:Jenže problém je, že bys musel ty 4kW odebrat z topidla, soustředit do poměrně malé plochy TEG a pak hlavně na druhé straně uchladit a to všechno při poměrně nízké teplotě.
Však ten výkon můžeš rozložit do více panelů. Menší plošné zatížení bude mít na účinnost leda pozitivní vliv.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#24 Příspěvek od Crifodo »

Člověku by se skoro chtělo říct "vole najdi si babu"...
Jo, zrovna v době zběsilýho zdražování všech materiálů a energií, pokud vůbec budou, je ten správný čas s mizivými znalostmi elektrotechniky, asi i strojařiny, zkoušet vyrábět něco, co bude o desítky procent účinností a spolehlivostí za velmi průměrným čínským krámem, když už bude to palivo tedy neomezeně k dispozici (a tedy by se nabízelo ho prostě za tu centrálu vyměnit/koupit/prodat.)

Uživatelský avatar
TeslaPC
Příspěvky: 226
Registrován: 08 srp 2022, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od TeslaPC »

Bohužel žádnou vodu ve své blízkosti nemám, jediné co bych já mohl využít je vítr, jsem na místě kde dost fouká vítr, dalo by se říct že skoro pořád, ale ke stavbě větrníku bych potřeboval nízkootáčkový generátor, protože jsem nenarazil na nic jiného co by se k tomu dalo použít, ale takový generátor neseženu pod 10000 Kč

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#26 Příspěvek od HF_Tech »

Jako nízkootáčkový generátor DC lze použít pětifázový krokový motor. Na burze se nechaly sehnat za cenu železa, protože už k tomu nejsou funkční drivery.
Jen se musí ohlídat, aby se nepřekročily kritické otáčky kvůli výstupnímu napětí.
Stačí to přes ozubený řemen připojit na rotor savonius udělaný z rozříznutého sudu.

Uživatelský avatar
TeslaPC
Příspěvky: 226
Registrován: 08 srp 2022, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od TeslaPC »

Myslíte že by bylo možné použít toto? https://dum.bazos.cz/inzerat/156913238/ ... trarnu.php
Myslíte že je cena adekvátní, a kolik to zhruba vyrobí výkonu? Nikde tam nevidím nic jako příkon motoru od čeho by se to dalo odvodit.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#28 Příspěvek od p32 »

Cena je pro tebe neadekvátní.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#29 Příspěvek od Sendyx »

Z42RS145

Jmenovitý proud 7A
Statický vazební moment 1,85Nm
Nejvyšší provozní moment 1,55Nm při 250Hz
Mezní provozní moment 0,25Nm při mezním prov. kmitočtu 7000Hz
činný odpor jedné fáze 0,35Ω

Za bolševika stál něco kolem 12 000 Kčs údajně...
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#30 Příspěvek od Artaban001 »

Někde na webu jsem viděl, jak někdo předělával stropní větrák na větrný generátor. Převinul stator a do rotoru vlepil neodymový magnety. Pak udělat pevnější listy, dát to na otočný ráhno a vybavit to kormidlem, aby se to točilo po větru jako korouhev. Nějaký ten watt by to dát mohlo. Jinak amatérskou stavbou větrníku se zabýval i časopis Urob si sám - konstrukce byla poplatná době.
Jako generátor se dá použít i altík ze staré Škodovky, rozhodíš rotor a můžeš místo cívky vlepit nějaký magnet.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“