Zjištění závady lab. zdroje ze stavebnice 0-30V 3A

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Habesan »

Před lety jsem jednoho kresliče plošných spojů upozornil, že by bylo vhodné dát vývody do rovnostraného trojúhelníku a ke každému dát písmeno B E C.

Řekl, že od toho je osazovací plán, dal ty tři vývody v řadě vedle sebe a s bílou tečkou u jednoho krajního.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#17 Příspěvek od masar »

Nebyl bastlíř. :wink:

Uživatelský avatar
dako
Příspěvky: 15
Registrován: 09 led 2021, 01:00

#18 Příspěvek od dako »

Tenhle zdroj mám už skoro 20let, mám sice ještě další dva (čínské KORAD a dvojitý PeakMeter).
Tento používám pro oživování rádiotechniky, protože je čistě lineární a klasické konstrukce, čili neleze z toho "bordel" jako ze spínaných zdrojů. Párkrát se mi ho už podařilo odrovnat. Většinou odešel BD140, ten bych doporučoval dát na chladič, protože ty bázové proudy obou 2N3055 jsou už celkem velké.
Posledně se mi podařilo odpálit i oba ty 2N3055, přehřály se tak, že se samy odpájely oba kolektrové rezistory a spadly na základní desku zdroje. Ty tranzistory vydrží hodně, ale co je moc, to je moc :), nadruhou stranu, po 20 letech provozu, si křemíkové nebe zasloužili.

U tohoto zdroje pozor na velké výkonové ztráty, které mohou nastat, např. při nastaveném napětí 3,7V (typicky pro Lion článek) a max. 3A je ztráta na tranzistorech 106W, při 1,5V je to pak až 120W, protože vstupní napětí za můstkem a filtračním kondem je cca 39V při zatížení a naprázdno jsem naměřil 45V.
Třeba ten KORAD, co mám, je taky lineární, ale tam se už rozsah 30V přepíná asi ve 4 sekcích odboček na trafu, právě aby se snížila ztráta na tranzistorech.

Naposledy jsem tento zdroj poupravil tak, že po výměně trazistorů za Tesla KD3442, jsem vyhodil slídové podložky mezi chladičem a tranzistory a jenom podmáznul teplovodivou pastou pro lepší přechod pouzdro-chladič.
Pokud se podaří odvalit ty origo 2N3055 je to smůla, bo jsou drahé jak prase (160,-/ks), čínské náhrady se dají sehnat na ebai za 40,-/ks ale budou to šmečka. Lepší budou staré Tesla někde z výprodeje.
Zdroj jsem také osadil víceotačkovým potenciometrem pro jemnější nastavení napětí, 270° dráha pro nastavení rozsahu 0 - 30V je opravdu nevhodná.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#19 Příspěvek od PavelFF »

Tobě by se vyplatilo tam strčit nějakou teplotní pojistku.
https://www.hadex.cz/u975-termostat-90c ... ci-vratny/ Dá to míň práce než furt měnit tranzistory.

Uživatelský avatar
dako
Příspěvky: 15
Registrován: 09 led 2021, 01:00

#20 Příspěvek od dako »

Furt? :) Měnit tranzistory? Vyměnil jsem je poprvé po 20-ti letech :)

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#21 Příspěvek od PavelFF »

Tak to pardón! Špatně jsem si vyložil větu "Párkrát se mi ho už podařilo odrovnat" :)

Ale teplotní ochrana u lineárního zdroje vůbec není špatná věc. Už mi párkrát zareagovala a asi ušetřila práci s opravami. Z prostorových důvodů mám zdroje a chladiče malé a trvalý provoz s maximální ztrátou nevydrží. Tak se prostě vypnou, a nikde se cín netaví.

V návodech na zdroje se hlídání teploty moc nepropaguje, mám pocit.

Uživatelský avatar
dako
Příspěvky: 15
Registrován: 09 led 2021, 01:00

#22 Příspěvek od dako »

PavelFF píše:Tak to pardón! Špatně jsem si vyložil větu "Párkrát se mi ho už podařilo odrovnat" :)
Tak tak, stalo se mi, že při nabíjení baterii jsem to přepoloval, vždy odešla ochranná dioda na výstupu, nebo odešel T3 BD140. Výkonové tranzistory to vždy vydrželi.

Než nějakou bimetalovou ochranu, by možná stálo za to, nějaký NTC termistor (např. nějaký šroubovací Epkos) přišroubovat na chladič a vřádit ho do odporového děliče proudového omezení na OZ IO4. Při zvyšující se teplotě se jednoduše omezí proud a sníží se ztráta tranzistorů.

V návodu se s tím moc nepočíta, ale konstrukce už ano, proto jsou tam 2ks 2N3055, ztráta se tam pohybuje až na 2x115W a tranzistor dle katalogu snese teplotu přechodu až 200°C, tepelný vnitřní odpor je 1,5K/W (přechod - pouzdro), takhle se píše v katalogu.

Výše jsem spočítal, že typická max. ztráta může dosáhnout 120W, rozložení je tedy 60W na jeden tranzistor (vyhovuje Ptot max,), teplotní režim je tedy:

max. 200°C - tep. odpor jc * max. ztráta = 200 - 1,5 * 60 = 110°C

Dovolené oteplení pouzdra tranzistoru, při výkonu 60W, je max. 110°C

Pokud vezmene v úvahu teplotní přechod pouzdro - chladič, v konstrukci je slídová podložka, odpovídá to zhruba 0,9K/W tepelného odporu.

max. pouzdro 110°C - tep. odpor * max. ztráta = 110 - 0,9 * 60 = 56°C

Maximální oteplení chladiče je tedy 56°C, není to nic moc, ale s takovou teplotou se musí počítat, pro případnou úpravu proudového omezení v závislosti na teplotě.

Já jsem slídové podložky vyhodil a tranzistory přišrouboval přímo na chladič, přes teplovodivou pastu a tepelné vlastnosti jsou zhruba takto, max. 0,1K/W

max. pouzdro 110°C - tep. odpor * max. ztráta = 110 - 0,1 * 60 = 104°C

Max. teplota chladiče 104°C a to je už velký rozdíl oproti slídovým podložkám. :)

Jestli zbyde čas, zkusím ty teploty poměřit i v reálu, celkem mě to zajímá.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#23 Příspěvek od samec »

Zniženie prúdu nemusí nutne znamenať zníženie výkonovej straty. Ak si s výstupným napätím nad 75% napájacieho napätia, tak znížením prúdu výkonová strata ešte stúpne.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#24 Příspěvek od Kremik »

Ale nepovídej :D
Ne vždy klesá s proudem i napětí.

Uživatelský avatar
dako
Příspěvky: 15
Registrován: 09 led 2021, 01:00

#25 Příspěvek od dako »

Tak jsem to zkusil změřit a výsledek je takový:
Měřeno při okolní teplotě 20°C a zdroj, resp. chladič byl umístěn ve volném prostoru, čili v případě, že je na stole nebo někde v polici, je potřeba si uvědomit, že vzduch neproudí přirozeně a ty teploty mohou být v praxi vyšší.

ztráta 20W, teplota chladiče 60°C
ztráta 40W, teplota chladiče 80°C
ztráta 60W, teplota chladiče 100°C
ztráta 80W, teplota chladiče 112°C max. (více měření)

měřeno to bylo po cca 10 - 15min. plné ztráty a to tak, že výstupní svorky byly zkratovány a proud omezen proudovým omezením s tím, že bylo změřeno napětí na kolektorech tranzistorů. U posledního měření byl nastaven proud na 2,3A a kolektorové napětí bylo 34,5V. Napětí na kolektorech na prázdno je rovných 40V.

Nějaké fotky:
Přílohy
IMG_20210122_183608a.jpg
IMG_20210122_183408a.jpg

Uživatelský avatar
ickx
Příspěvky: 80
Registrován: 11 bře 2017, 01:00

#26 Příspěvek od ickx »

Zdravím,
Mohu se zaptat co je to za stavebnicia jestli se dá ještě sehnat?

Díky

Uživatelský avatar
Pavel1953
Příspěvky: 185
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#27 Příspěvek od Pavel1953 »

Tuhle stavebnici dodával (asi mimo jiné) GES, výroba Ticháček.
Léta jsem ho také používal, teď už jen sporadicky, mám jiný.
Ickx máš SZ.
P.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“