Tepelná sonda k bojleru Ariston

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
samarit
Příspěvky: 116
Registrován: 16 pro 2015, 01:00

Tepelná sonda k bojleru Ariston

#1 Příspěvek od samarit »

Čistil jsem bojler Ariston PRO ECO EVO 65 V SLIM a pak po naplnění vodou jsem pro vyzkoušení použil koupený prodlužovák, který má fázi na modré žíle (!). Přepálila se mi teplotní sonda k elektronickému termostatu dlouhá 295mm. Viz obrázky. Hledal jsem jestli se dá někde sehnat, ale našel jsem něco podobného v ruských shopech. Sonda patří termostatu na dalším fotu. V tpm značení se nevyznám, bojím se abych nepoužil něco špatného. Myslíte že se dá někde sehnat, nebo by se to dalo opravit?

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Asi by nebylo od veci sundat tu buzirku abys vedel co tam je za senzor. Nevim cos s tim delal, ale pokud tam slo takove napeti ze spalilo tu cestu na tistaku, bude nejspis v kopru i ten regulator. Muzes se podivat na to druhe teplotni cidlo, jestli neprezilo. Osobne jsem po druhem odeslem kapilarovem termostatu dal do boileru tohle a mam klid. https://www.ebay.com/itm/193877214063

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Závada nevznikla prohozením L a N, ale něčím jiným. Také se obávám, že čidlo nebude jediné, co to odneslo. Dráha se opravit samozřejmě dá bez problémů. Jak je psáno váše, je potřeba se podívat, co je pod smršťovačkou za čidlo a pravděpodobně ho bude potřeba vyměnit. Pokud tedy přežila, nebo půjde opravit ta hlavní deska.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
samarit
Příspěvky: 116
Registrován: 16 pro 2015, 01:00

#4 Příspěvek od samarit »

Vypadá to dobře.
Obrázek

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Budou to termistory, změř jim odpor, měl by být u obou podobný. Pravděpodobně skutečně přežily. Nejspíš se ti to někde zkratovalo na kostru. Oprav dráhu naletováním slabého drátku a zatři to expoxidem. Následně to zkus zapnout nezastrčené do bojleru a když nic neshoří, namontuj to do bojleru a vyzkoušej to pod dozorem, jestli to správně vypne. Nevím, co se kde a jak mohlo zkratovat, jestli máš kaptonovou pásku, tak s ní tu sondu klidně oizoluj.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
samarit
Příspěvky: 116
Registrován: 16 pro 2015, 01:00

#6 Příspěvek od samarit »

Ano, změřil jsem to a měřáček mi ukázal při rozsahu 2000Ω hodnotu 014 u obou.
Uvědomuji si teď, že když jsem čistil tělěso topení, kde je také měděná trubka pro čidlo, do dokonalé čistoty od vodního kamene kyselinou solnou. I když jsem to dobře opláchnul ponořením v bazénu, mohlo se stát, že se to zkratovalo přes vlhkost na kostru.
Zkusím to opravit, jenže nikdy jsem při opravě tišťáku neuspěl, protože nejsem vybavený (mikropáječka, odsávačka...) Mám jen trafo pistolovou páječku a tělískovou páječku od Lidla. Zvládnu to i tak?

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od Zaky »

Nezvládneš, nech si to od někoho udělat. Není problém s vybavením, ale se zkušenostmi. Toto se, když se to umí, trafopáječkou udělat v pohodě dá, ale když jsi si vědom, že to asi nedpadne, tak se do toho nepouštěj, teď to ještě zachránit jde. Vyplň si bydliště v profilu, snad se ti někdo poblíž ozve, je to záležitost na pár minut.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#8 Příspěvek od vicious »

Taký regulátor by som tu mal mať. Keď chceš, za 10€ aj s poštou je tvoj, poštovné z toho tvorí 6,40€ pri váhe zásielky do 0,5kg.

Uživatelský avatar
samarit
Příspěvky: 116
Registrován: 16 pro 2015, 01:00

#9 Příspěvek od samarit »

Tak jsem tu cestu v rámci možností (prasecky) opravil. Pak zamazal lepidlem, ty smršťovačky nalepil také zpět, omotat nějakou páskou to nejde - nevešlo by se to do té trubičky - je to naknop. Takže termostat a tedy i boiler funguje dobře. Uvidím jak dlouho. Naštěstí každou poruchu ta elektronika hlásí, takže nějaké nebezpečí nehrozí.

Obrázek

Díky všem za pomoc a "vicious" za nabídku. Nabízíš to čidlo, nebo celý termostat?

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#10 Příspěvek od vicious »

Písal som aj PM.
Asi nič z toho, lebo mám iný typ. Je tam konektor naviac, už si nespomínam, či tam bola pripojená anóda.
Přílohy
ariston.jpg

Uživatelský avatar
samarit
Příspěvky: 116
Registrován: 16 pro 2015, 01:00

#11 Příspěvek od samarit »

To je jiný typ termostatu, ale ta sonda by mohla být ta samá pokud měří 295mm. má 3 vývody a snad jiné nejsou než se dvěma a se třemi vývody. Pak de liší jen délkou. Tu bys oželel a prodal mi ji?

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#12 Příspěvek od vicious »

Nepotrebujem ju, budeš mať funkčný originál a svoj pôvodný opravovaný dielec môžeš mať na pokusy napr. so zvýšením teploty. Do PM mi môžeš napísať, na akú adresu ju mám poslať.

Čo sa týka zvýšenia teploty nad továrenskú max. hodnotu, tak je to dosť hazard.
Každopádne, pomohlo by skrátenie toho PCB pásiku. Senzory by sa dostali do trochu chladnejšej zóny a výsledná teplota by sa zvýšila. Je s tým spojené riziko, že môže vypínať tepelná poistka (aj keď v tomto prípade tu nie je klasická kapilárna poistka, ktorú treba po ochladení "nahodiť"). Eventuálne by pomohlo aj zaizolovanie senzorov, je to však metóda pokus-omyl a z dlhodobého hľadiska môže použitá izolácia zdegradovať vplyvom teploty.

EDIT: ponúknutý senzor má 3 vývody, dĺžku zrejme tých 295 mm (momentálne nemám možnosť presne odmerať, primeraním k žiarivke 120cm tam vošiel 4-krát :D )

Uživatelský avatar
samarit
Příspěvky: 116
Registrován: 16 pro 2015, 01:00

#13 Příspěvek od samarit »

Původní dotaz na zamčeném vláknu, na který "vicious" odpovídá byl:
samarit píše:Maximální teplota bojleru je elektronickým termostatem nastavena na max. 80°C.
Protože používám boiler jen na nízký tarif s HDO a stačí 3 hod. do plného nahřátí, tak bych byl rád, aby se mi voda v bojleru za levno dostala na výšší teplotu než je max. nastavená boilerem na 80°C. To proto, aby mi vydržela déle od 2 hod. po odpoledním sepnutí 2 hod. HDO a déle ze sepnutí HDO na 6 hod. v noci. To aby mi to prostě teplá voda spolehlivě vydržela dost teplá do příštího připojení HDO .
Jde to nějak na tom bojleru nastavit? Nešlo by např. tepelně odizolovat teplotní čidlo termostatu tak, aby reagovalo na vyšší teplotu 90°C ? Nebo přidat nějaký odpůrek?
Když jsem bojler měl připojen „na tvrdo“ tak teplota vylezla až „do páry“ z kohoutku a voda vydržela o mnoho vdéle. Stačilo by mi cca 90°C.
vicious píše:...Čo sa týka zvýšenia teploty nad továrenskú max. hodnotu, tak je to dosť hazard.
Každopádne, pomohlo by skrátenie toho PCB pásiku. Senzory by sa dostali do trochu chladnejšej zóny a výsledná teplota by sa zvýšila. Je s tým spojené riziko, že môže vypínať tepelná poistka (aj keď v tomto prípade tu nie je klasická kapilárna poistka, ktorú treba po ochladení "nahodiť"). Eventuálne by pomohlo aj zaizolovanie senzorov, je to však metóda pokus-omyl a z dlhodobého hľadiska môže použitá izolácia zdegradovať vplyvom teploty.

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#14 Příspěvek od ferdislav »

Zvyšovat teplotu vody v bojleru je prostě kravina, to ze tím porušíš x předpisů je jedna vec a druhá je že ohrožuješ nejen svůj, ale hlavně život a zdraví lidí ve své blizkosti
Tohle se řeší množstvím vody, ne zvyšováním teplot

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#15 Příspěvek od vicious »

samarit: napísal som aj PM. Dnes som "senzor" premeral. Obe čidlá majú odpor okolo 9kΩ, pri dotyku prstom odpor klesal na približne 8kΩ, dlhšie som to neskúšal. U tvojho senzora boli hodnoty rádovo nižšie, teda nie som si istý, či bude možná ich zámena.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“