Závada obrazovky ? zvuk jde obraz ne

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

Závada obrazovky ? zvuk jde obraz ne

#1 Příspěvek od markoni »

Zdravím
Co to může být za závadu když jde na všech kanálech zvuk a obraz ne? .Cosi jsem slyšel ale dávno že je to trubicí které tem pixelům dává jas,každý pixel ovládá jeden tranzistor barevný bod na obrazovce se skládá ze třech barev červená ,modrá a zelená tuším a ta trubice co je buď na hoře nebo kde je osvitcuje je to tak ? a prý se to dá zjistit v amatérských podmínkách nějak baterkou nebo jak ? možná je to blábol který jsem kdesi slyšel nebo četl nebo táto technologie je už překonaná .Potřeboval bych uvést na pravou míru nebo mně uvést do "obrazu" :) díky

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#2 Příspěvek od jardafiala »

Nefunguje podsvit, dříve trubice, teď LEDky.

Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od markoni »

A jde to nějak rentabilně opravit nemyslím já ale někde v servisu ? tuším že jsou ty ledky spojeny sériově a když jedna odejde tak nesvítí celý pás ? díky
No a k tomu k jištění té závady dá se to tak zjistit? díky

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#4 Příspěvek od Ivan_01 »

všetko sa dá, len treba zvážiť, či to stojí za to. Keď napíšeš model TV tak určite poradíme lepšie. A áno, keď posvietiš pod vhodným uhlom baterkou na displej, ak je zlý len podsvit, budeš vidieť obraz

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

Pokud by jsi měl problém z podsvitem, tak u některých TV šlo do displeje zasvítit zblízka silným bílým bodovým světlem a kolem toho bodu by jsi viděl náznak obrazu. U jiných TV chyba podsvitu shodí celou TV do poruchy, takže je diagnostika závady složitější.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Kedze mu zvuk ide, tak je to snad jasne.
Napr. Panasonic pri chybe podsvietenia blika cervenou LED 1x, takze to je tiez jasne.

Uživatelský avatar
nokijec
Příspěvky: 287
Registrován: 01 úno 2011, 01:00

#7 Příspěvek od nokijec »

Jestli to je LCD pak tam v tom podsvitu nejsou ledky ale trubice - invertory na vysoké napětí.Dost často stačilo vyměnit kondenzátory v napájení trubic.Měnit trubice v servisu je nesmysl.Je to pracné,časově náročné s nejistým výsledkem.Při likvidaci starých LCD jsem si zkusil ten displej rozebrat.Nikdy bych to neměnil.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

LCD moze mat podvsietenie trubicami alebo LED a panel sa vo vacsine pripadov musi rozobrat. Ked mas prisavky a miesto na odlozenie skla, tak to nie je ziadny problem.

Uživatelský avatar
nokijec
Příspěvky: 287
Registrován: 01 úno 2011, 01:00

#9 Příspěvek od nokijec »

Ono je často problém rozebrat bez destrukce samotnou TV nebo monitor.Dvakrát jsem opravoval dětem monitor právě kvůli podsvitu,Bylo to nějaký LG.Samozřejmě jsem si to nepamatoval a musel jsem si to objevování projít dvakrát.

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#10 Příspěvek od Ivan_01 »

nokijec píše:...Měnit trubice v servisu je nesmysl.Je to pracné,časově náročné s nejistým výsledkem.Při likvidaci starých LCD jsem si zkusil ten displej rozebrat.Nikdy bych to neměnil.
to, že to nevieš urobiť ty, neznamená, že sa to urobiť nedá a nieje servis ako "servis", že jo. Vo väčšine prípadov výmena podsvitu JE rentabilná a tie opravované veci prežijú všetky tie nové lacné mrdky v obchodoch

Uživatelský avatar
nokijec
Příspěvky: 287
Registrován: 01 úno 2011, 01:00

#11 Příspěvek od nokijec »

Pracoval jsem u firmy kde jsme měli dost velkou spotřebu těch LCD.Na jednom školení nám šéf technik firmy na téma náhradních dílů řekl,že s těma LCD je problém.Když to dá klukům na dílně opravit tak to trvá dlouho a za tu dobu může ten technik udělat jinou potřebnější práci.Po čase našli nějakého nadšence ,který jim to doma po večerech opravoval,ale v podstatě jak se říká za hubičku jako přivýdělek.
Samozřejmě když děláš nějakou práci po XXcté tak jseš borec -rutinér a jde ti to od ruky a děláš za zlomek času než poprvé.
Na poprvé máš problém to vůbec to rozebrat a nepoškodit aby si zjistil co odešlo a pak to objednat a modlit se aby opravdu přišlo to co potřebuješ.
Nevím jaká je cena práce v servisu za hodinu.Nevím kolik práce musí denně v průměru technik zaměstnanec mít na opravních listech,ale bude to v řádech několika tisíc.
Oprava včetně dílů bude určitě přes tisícovku.Za tu cenu budeš mít XX roků starý krám,
u kterého může odejít cokoli jiného.Nevím kdy se přestaly prodávat displeje s invertory bude hodně dlouho.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

LED podsvietenie v novych televizoroch vydrzi tak do konca zaruky, pri intenzivnom pouzivani ani to. Ked chces, aby to vydrzalo dlhsie (=nekupovat kazde dva roky novy televizor), musis si to opravit a upravit. Tzn. vymenit LED a nasledne znizit prud.

CCFL trubice vydrzali omnoho dlhsie a mnohe drzia dodnes.

Uživatelský avatar
nokijec
Příspěvky: 287
Registrován: 01 úno 2011, 01:00

#13 Příspěvek od nokijec »

Když to umíš ano.Ale Markony je tělesně postižený , viz některé jeho příspěvky.Na tohle potřebuješ dvě zdravé ruce.
Dětem odešla na vánoce TV.Vyhořel spínací tranzistor,kondík ,odpor.Pokusil jem se to opravit bez úspěchu, asi tam dominovým efektem odešlo něco dalšího.
Tři měsíce jsem čekal až bude v AME kompatibilní power board. Opravil jsem i s poštou asi za dva tisíce.Za 2500 mám tu samou místním bazaru.

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#14 Příspěvek od Ivan_01 »

a preto píšem že nieje servis ako servis. Tam kde ti vymenia celý diel za cenu rovnajúcu sa hodnote TV to asi rentabilné nebude. Ale veľa vecí sa dá opraviť na úrovni súčiastok a tam sú ceny prijateľné. Samozrejme technik musí mať určité znalosti, skúsenosti a vybavenie. Aj keď v prípade vadného podsvitu je to lepšie vymeniť za komplet nový. Ale ešte stále markoni nenapísal presný model TV.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nakonec Markoni napíše, že je to CRT a odešlo žhavení. :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“