LCD displeje

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

LCD displeje

#1 Příspěvek od Celeron »

Potřebuju někde splašit podsvětlenej dvouřádek 2 x 16 znaků s horním konektorem s "opačným" připojením, tedy vlevo začíná pin 1 GND a na konci vpravo je pin 14 D7. Klidně může být i 15 a 16 napájení podsvitu.
Z barvy podkladu a písma se až tak moc nestřílí, lepší by byl pozitivní ale naprosto zásadní je pozorovací úhel 12 hodin (displej je svisle a kouká se na něj mírně zezhora).
Prošel jsem kde co a naprostá bída. Pokud najdu něco skladem s horním opačným připojením, tak je vždy na potvoru pozorovací úhel 6 hodin. (displej vodorovně na stole, pozorování zespoda). A nebo tam není o pozorovacím úhlu ani čárka.
Netušíte prosím někdo, jestli ten pozorovací úhel je danej za sklem displeje, nebo by s tím šlo něco udělat vrchní polarizační fólií?
Nevím co s tím, displej je ve výřezu pár mm nad základní deskou a tak třeba předrátování připojení je dost nereálný. A i kdyby se to předrátovalo, stále je problém ten pozorovací úhel.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#2 Příspěvek od gepard »

Např. takovýto? Nebo i zde mají skladem.
-- Gepard --

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

Geparde, to jsou běžně prodávané displeje, které mu nepasují. Přečti si požadavek.

Obávám se, že je to displej na zakázku od výrobce zařízení a běžně v prodeji se nenajde, jen jako servisní náhradní díl. Je to vcelku běžná praxe hlavně u výrobků pro průmysl.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#4 Příspěvek od gepard »

No z toho co popisuje mi to připomíná toto uspořádání vývodů ...
Přílohy
LCD.jpg
-- Gepard --

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

Ano, to je to "opačný" přiřazení pinů, co potřebuju. Na tom prvním odkazu od Drátka je téměř určitě s "normálním" přiřazením. Sice není vidět číslování vývodů ale protože nabízí taky připojení přes I2C převodník, tak to opravdu bude "normální" přiřazení. Desku převodníku s PCF8574 jsem nikdy neviděl "opačně" přiřazenou a jelikož se pájí přímo na piny displeje, tak to zase potvrzuje to "normální" přiřazení. Navíc tam vůbec nepíše o pozorovacím úhlu.
Na druhým odkazu od Lásky, má přiřazení co potřebuju. Jenže v datašítu je zase pozorovací úhel 6 hodin.
Průmyslovej atyp to určitě není, koukal jsem že Zajíc používá v 1,3GHz čítači podsvětlenej zelenej s černým písmem, "opačný" přiřazení.
Už jsem se smířil s tím, že se to možná bude muset celý pod membránovou klávesnicí vypodložit aby základovka byla dál od desky displeje a ve zvětšený mezeře to samopájitekama předrátovat. Pak by možná mohl být displej i s vývody dole pod písmem.
Problém ale je, že podsvícený displeje s 12 hodin úhlem snad přestaly existovat. Nebo poraďte, kterou technologii displeje zvolit aby byl text vidět v širokým úhlu, hlavně zezhora.
Mám tady modrej podsvícenej s bílým písmem, kterej je celkem dobře vidět ze všech úhlů pokud není na slunci (to pak je vidět lautr kulový) a zelenej (možná zelenožlutej) podsvícenej s černým písmem ale ten je 6 hodin, vidět jen kolmo a zespoda a navíc kontrast naprostá mizérie.
Oměřil jsem ještě původní displej. Je to klasika 80x36x15 celková a 62 x 18 průhled.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#6 Příspěvek od dj_Paul »

skus OLED displej. co se týká pozorovacího úhlu, tak jsou bezkonkurenční.
Displej je navíc o polovinu mělčí, tak ti zbyde prostor na drátkování.
Jen ta cena .....
Přílohy
oled2.JPG
oled1.JPG

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Dík za tip. Opravdu je u nich vuřt, odkud se kouká?
Tenhle je dokonce vývodově a velikostně kompatibilní a jestli je vidět ze všech stran, tak by byl dobrej. Budu muset projít datašít, zda je zcela kompatibilní s řadičem HD44780. To by bylo trochu drahý zjištění za talíř, kdyby nechodil se softem, co v tom zařízení je.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#8 Příspěvek od dj_Paul »

ano, ale tak aby jsi na ten displej alespoň viděl. O víkendu ti to můžu nafotit z boku. To co je na fotce je připojený na průša bastlu místo obyč LCD 20x4 bez jakýchkoliv úprav

já mám konkrétně toto:
https://www.aliexpress.com/item/4000249830989.html

Tady je celkem dobře vidět z boku:

https://youtu.be/DLQIe9RgMLA?t=56

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#9 Příspěvek od xsc »

My máme víceřádkové OLED v různých zařízeních a docela se vypalujou. A to používají "screensaver". V tomhle jsou LCD nebo staré bodové LED mnohem lepší.

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#10 Příspěvek od dj_Paul »

to jsem ještě neviděl, můžeš to vyfotit?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

Ahoj. Na "protismykových regulátorech" míváme také OLED displeje (oranžově na černým) a některý "pixely" jsou již dost vysvícený, jsou do zelena a svítí o hodně míň - některý displeje už kolikrát nejdou pořádně přečíst, Takže to z vypalováním bodů je pravda.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

OLED je typicky spotrebna technologia. Kupit, spotrebovat, zahodit.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#13 Příspěvek od xsc »

dj_Paul píše:to jsem ještě neviděl, můžeš to vyfotit?
Ne teď, ale časem jo.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#14 Příspěvek od JirkaZ »

Celeron píše:...
Netušíte prosím někdo, jestli ten pozorovací úhel je danej za sklem displeje, nebo by s tím šlo něco udělat vrchní polarizační fólií?
...
Pozorovací úhel je daný polarizační fólií, resp. jejich kombinací (zadní a přední).

Měnil jsem takhle před léty pozorovací úhel u podsvíceného 3 1/2 LCD pro ICL7106, ale bohužel už si ani náhodou nevzpomenu, s čím přesně a jak jsem hýbal.

V mém případě byly obě polarizační fólie v podobě samolepky, takže šlo docela dobře experimentovat (sejmout ze skla a zase vrátit).

Kdybys potřeboval tu fólii, mám tady vyřazené velké LCD, z nichž by asi taky šla fólie sloupnout a zkusit to na té alfanumerice. Myslím, že z jedné fólie z toho velkého displaye by šlo udělat několik těch menších.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Tak to jste mě pánové s OLEDama moc nepotěšili.
Ale mám celkem potěšující zprávu, rozchodil jsem původně osazenej displej. Problém byl v trimru 5K pro nastavení kontrastu. V poloze na dorazu u GND měl z neznámýho důvodu skoro 160R a i když jsem ho párkrát protočil, pod 150R jsem ho nedostal. Takovej malej modrej hajzlík nastojáka rastr 5x2,5.
Tak jsem běžec šlusnul na zem a prdím na to, kontrast a čitelnost zezhora je o 100% lepší než byla a náznak bodovýho pozadí pod písmenem ještě není téměř vidět. Ale stejně mi přijde, že ten displej není v takový kondici jako zamlada.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Součástky“