Pisaci stroj Nakajima ALL AX-65

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

Pisaci stroj Nakajima ALL AX-65

#1 Příspěvek od rnbw »

Nedavno som objavil dlho (minimalne 15 rokov) odlozeny japonsky pisaci stroj Nakajima ALL AX-65 z roku 1992. Jeden roh pomerne masivneho plastu je prasknuty, zjavne niekomu kedysi spadol.

V principe funguje, ale je problem s navratom vozika po stlaceni ENTERu. Zastavi sa asi v dvoch tretinach drahy aj s motorom - nepreskakuje nic, ale krokovy motor "krokuje" na mieste. Na vodiacej tyci vozika som v tom mieste objavil poskodeny leskly povrch a koroziu. Co s tym? Kontakt 60 a oskrabat a nechat tak?

Na doske je prispajkovana bateria SANYO CR2032. Aj po 30 rokoch je dobra - nameral som 3,03V 8O

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#2 Příspěvek od keemo »

asi tak ako pises, zlahka by som to ocistil aby to nebolo prilis drsne, namazal, nakonzervoval a pojazdil aby sa pripadne "zalestilo"...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Kontakt 60 + jemne skrabanie malym skrutkovacom koroziu odstranilo (opakoval som viackrat). Ostala len "jazva" - jemna priehlbina rovnakej farby ako okolie. Vozik cez nu chodi bez problemov.

Takze uz len cele vycistit a namazat, kupit novu pasku a mozem pisat stitky na stroji :)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Plasty som umyl vo vani, mechaniku (velmi jednoduchu) vycistil, vodiacu tyc namazal motorovym olejom.

Neplanovane som musel vycistit a namazat klavesnicu - klavesy sa zasekavali pri stlaceni mimo stred a niektore sa ani nevracali.

Pre istotu som zazalohoval obsah EPROM 27C512.
Oznacenie na nalepke:
65-S0
Q0270105
Přílohy
nakajima_all_ax-65_cs.zip
(29.79 KiB) Staženo 39 x

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#5 Příspěvek od keemo »

Cim si mazal tu klabosnicu? Potreboval by som vyriesit podobny problem na klabosnici v praci...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Mam nejaku cinsku vazelinu - priesvitna zlta.

Klavesnic odfotit. Kazdu klavesu vybrat, stycne plochy (na oboch castiach) utriet od prachu vlhkou handrou (s pomocou pinzery). Potom na kazdej klavese mierne maznut tie stycne plochy (daval som len velmi malo malym skrutkovacom) a nasadit.

Mam tu este staru PC klavesnicu, tam ma to caka tiez...

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#7 Příspěvek od keemo »

Ah, to by bola robota na pol dna no... uvidim ako sa mi bude chciet, ale asi by som mazal len qwertz cast+nejake najcastejsie pouzivane klapky :D

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Dost blba robota, tak 20 minut na jeden riadok...

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“