Tesla SM 260

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Paviel
Příspěvky: 65
Registrován: 21 led 2022, 01:00

#226 Příspěvek od Paviel »

Len taký detail:
Ten BC 547 má byť A, B alebo C alebo je to jedno?

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#227 Příspěvek od lubos1961 »

To je jedno, prostě jenom jakýkoliv univerzální typ.

Uživatelský avatar
Paviel
Příspěvky: 65
Registrován: 21 led 2022, 01:00

#228 Příspěvek od Paviel »

Úpravu na "kultivovaný" rozbeh a zabrzdenie pásku sa mi podarilo úspešne urobiť, podľa schémy - je to úplne super. Akurát sa chcem na jednu vlastnosť opýtať (Luboš1961).
Pri funkcií play, keď idem od úplného začiatku pásky na kazete, sa tónová kladka spúšťa o malý zlomok sekundy skôr ako unášač. Je to tak správne alebo to treba ešte nejako doladiť? Keď je páska už namotaná na strane pravého unášača - ku koncu to tak nie je vidieť ani cítiť, lebo sa už točí unášač pomalšie.

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#229 Příspěvek od lubos1961 »

Paviel píše:Je to tak správne alebo to treba ešte nejako doladiť?.
Ano, v tomto zapojení je to tak v pořádku. I při funkci play se napětí pro navíjecí motorek zvedá pozvolně, takže tím vzniká ten nepatrný časový posun než se motorek roztočí. Nicméně, pokud se tohoto neškodného jevu chceš zbavit a ještě vylepšit ten plynulý rozjezd při převíjení, tak přidej ještě jeden tranzistor a uprav si to zapojení dle přiloženého schématu.
Přílohy
SM261_DE uprava2b.png

Uživatelský avatar
Paviel
Příspěvky: 65
Registrován: 21 led 2022, 01:00

#230 Příspěvek od Paviel »

Ahoj Luboš1961.

Urobil som novú úpravu zo včera a môžem povedať, že na pohľad aj pocitovo brzdenie a rozbeh je úplne super a tónová kladka je s unášačmi vo fáze, paráda.

Akurát :D asi sa pomenili nejaké napätia v riadení, lebo teraz nefunguje funkcia Auto Play, respektíve Auto Rew sám o sebe funguje ale spolu s Auto Play to nefunguje a ani teda samotný Auto Play...

Kontroloval som si zapojenie podľa tvojej poslednej schémy a mal by som to mať ok ale ešte to pre istotu skontrolujem.

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#231 Příspěvek od lubos1961 »

Asi máš lepší kondenzátory, zkus zmenšit tem 220M u T10 na 100M, když je ten čas zpožděné brzdy už příliž dlouhý, tak se nesetkají řídící napětí na vstupech IO5/4 a IO5/3 desky ovládání DO. Nic jiného v tom asi nebude.

Uživatelský avatar
Paviel
Příspěvky: 65
Registrován: 21 led 2022, 01:00

#232 Příspěvek od Paviel »

Výmena 220u za 100u pomohla! :D
Vďaka

Uživatelský avatar
Paviel
Příspěvky: 65
Registrován: 21 led 2022, 01:00

#233 Příspěvek od Paviel »

Predsa len som si tam niečo ešte všimol, pri testovaní.... Keď z Pause prepnem na Play tak (raz sa to stalo..), tak namiesto play začne pretáčanie dopredu.. Vlastne ešte raz sa mi to stalo pri pretáčaní späť a potom play. Možno treba ešte jemne dostaviť niektorý kondenzátor. Ono aj na pohľad pri funkcií Play z Pause sa pravý unášač trošku rýchlejšie točí na malý zlomok.

Druhá vec. Asi som predmagnetizáciu nenanastavil správne, lebo keď nahrávam, tak záznam je taký roztrasený, hlavne pri vyšších frekvenciách (gitary a vysoký spev.) Najskôr sa mi to zdalo, že to ide pomalšie alebo kolíšu otáčky. Tak som si nahral signál 1 kHz. Potom som ho prehral, ale všetko na osciloskope sa zdá byť v poriadku.

Pekný víkend prajem.

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#234 Příspěvek od lubos1961 »

Pokud chceš ještě něco poupravit, tak podle mých testů je nejoptimálnější použit kondenzátor C 26 hodnoty 22M. Také jsem si všiml, že na pozici odporu R43 je míto něj na některých seériích osazen kondenzátor 22n. Na kolektoru T15 při zastavení unášeče proběhnou sice ostré ale dvoj až troj impulzy, lépe se mi líbí raději zapojení s odporem, kdy náběh sice není ostrý ale jen jeden. Také jsem si ještě pohrál s oddělením napájení cívky brzdy a logiky, za cenu přidání dalšího tranzistoru. Nyní již zpožděný čas brzdy nemůže nijak ovlivnit funkci logiky při zapnutí Auto Rew a Auto Play.

Jinak podle popisu, když přejdeš z pauzy na play a pozoruješ chvilkový zrychlení a dále nahraný roztřesený záznam, mám dojem, že nemáš dobře nastavenou přítlačnou kladku. Zažil jsem dva druhy špatného nastavení. První, kdy elektromagnet sepne, ale drátové táhlo se neuvolní v oválném otvoru přítlačné kladky tak, aby toto táhlo tlačilo pouze na pružný kontakt a ne okraj oválné díry. Poté přítlačná kladka nemá již možnost eventuálního dopředného pohybu. Druhá, kdy naopak přítlačná kladka již dosáhne na tónovou hřídel ale elektromagnet má ještě velkou mezeru před jeho uzavřením a někdy ještě elektromagnet doklapne ale jindy už nikoliv. V předmagnetizaci to nehledej.
Přílohy
SM261_DE uprava3b.png

Uživatelský avatar
Paviel
Příspěvky: 65
Registrován: 21 led 2022, 01:00

#235 Příspěvek od Paviel »

Ahoj.

Bolo treba, ako si písal, nastaviť tlak drátového tiahla prítlačnej kladky, resp. pružného kontaktu . Je to dosť jemné ladenie, netreba naraz veľké kroky / semi-otáčky robiť.
C26 som zmenil na 22M. Zapojenie s ďalším tranzistorom som ale neskúšal.

Ozaj ku dvierkam kazety: Ten tlmiaci mechanizmus má byť namazaný alebo nie? Princíp nastavenia je jednoduchý, ale furt sa to rozlaďuje.. :D

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#236 Příspěvek od lubos1961 »

Paviel píše: Ten tlmiaci mechanizmus má byť namazaný alebo nie?
Ony existují dva druhy, jeden pístový, ten nejde dlouhodobě nikdy dobře a i když je seřízen, tak jde tak nějak nerovnoměrně. Když už pístek v trubičce netěsní, vždy, ale jen krátkodobě pomůže mikro přimazání jemným olejem.

Druhý je takový třecí mechanismus na který jsem na žádném kusu co mi prošel rukama (pokud do toho nikdo nevrtal) nemusel šáhnout a pořád jde krásně a jemně plynule. Je to napatlané takovou trvale lepkavou vazelinkou a doporučuji to nechat tak jak to je.

Uživatelský avatar
Paviel
Příspěvky: 65
Registrován: 21 led 2022, 01:00

#237 Příspěvek od Paviel »

Ja mám ten princíp s trecími plochami a iniciatívne som to rozobral a odmastil, bolo to lepkavé ako píšeš. Teraz som pochopil, prečo to ma byť lepkavé... Som idiot.. budem musieť nejakú náhradu nájsť lebo s klasickou vazelínou to nefunguje..

Uživatelský avatar
Paviel
Příspěvky: 65
Registrován: 21 led 2022, 01:00

#238 Příspěvek od Paviel »

Ako celkom dobrá náhrada tej lepkavej vazelíny, ktorú som nemal odstrániť mi funguje MOGUL A00. "Klasická" vazelína je nepoužiteľná. Uvidí sa po dlhšej dobe.

Po nastavení prítlačnej kladky z dôvodu už pred nedávnom spomínaného "roztraseného" záznamu to fungovalo cca 2 dni. Znovu je záznam roztrasený (počuť hlavne na klavíri a sólach elektrickej gitary. ).. Teda správa sa to ako kedy - niekedy viac niekedy menej a niekedy je to OK. Je tam stále nejaká nestabilita.

Ja som aj motorček unášačov rozobral, očistil, jemne premazal, rovnako zložil, ale stále ten istý problém..

Ak ale kazetu nahrám na inom deck-u a potom to prehrám v SM 261 tak to hrá v poriadku. Môže to súvisieť s nahrávaním?

Fotoregulacia otáčok v SM 261 funguje, testoval som tak, že som vložil napr. papierik medzi diodu a snímač a otáčky okamžite zblbli...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#239 Příspěvek od ok1hga »

Paviel píše:Ak ale kazetu nahrám na inom deck-u a potom to prehrám v SM 261 tak to hrá v poriadku. Môže to súvisieť s nahrávaním?
. . . ne
souvisí to s tím, že je kolísání jen poloviční a ty ho už neslyšíš(neregistruješ) . . . ale stále tam je.
nezbývá než vyměnit a seřídit celou tónovou kladku, správně nastavit odvíjecí a navíjecí tahy.
může být také vadný motor, obvykle bývá po létech provozu vydřený komutátor a pak to dělá hotové "psí kusy" . . .

Uživatelský avatar
Paviel
Příspěvky: 65
Registrován: 21 led 2022, 01:00

#240 Příspěvek od Paviel »

Myslíš motor zotrvačníka (tónového hriadeľa)?

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“