Spínaný propustný zdroj 1.5KW - "prásk při 50A"

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Falcon
Příspěvky: 46
Registrován: 07 zář 2022, 02:00

#31 Příspěvek od Falcon »

Celeron píše:
Falcon píše: Co se týče vodičů:
vzal jsem trafo na 220 a z něho použil smaltovaný vodiče 0.35 smotal lanka cca po 10 vodičích ,
Tos použil smalťáky se kterejma už bylo něco namotaný a pak je ještě zakroutil? Nemáš popraskanej smalt a kvůli tomu se švihly? Když jsem motal pulzáky do ballastů pro WelschAllyn HIDky, tak novým s dvojtým smaltem. Jednoduchej smalt se tak ve třetině ballastů švihnul.
vím, že to není ideální, ale doufám že v tom by problém být neměl , před sletováním jsem každé vlákno proměřil,
a po výměně IGBT zase vše fungovalo OK do 40A, ohřál jsem s tím i kýbl vody :-), prostě stavím co dům dá, vodiče jsou z hodně starých traf, kde smalt je silný, aspoň tedy doufám. No pokud bych měl ještě koupit nové vodiče, při dnešních cenách, tak to snad je lepší ten zdroj koupit, ale já se chtěl aspoň o to pokusit, postavit doma zdroj většího výkonu a přičichnout k dané problematice.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#32 Příspěvek od PavelFF »

Používáš při tom osciloskop?

Uživatelský avatar
Falcon
Příspěvky: 46
Registrován: 07 zář 2022, 02:00

#33 Příspěvek od Falcon »

bez něj by to snad ani nešlo.

Uživatelský avatar
Falcon
Příspěvky: 46
Registrován: 07 zář 2022, 02:00

#34 Příspěvek od Falcon »

lze změřit/poznat přesycení tlumivky ?
např, že provlíknu drát jádrem a dám na osciloskop a při přesycení dojde k velké změně/deformaci naindukovaného signálu.

Uživatelský avatar
Falcon
Příspěvky: 46
Registrován: 07 zář 2022, 02:00

#35 Příspěvek od Falcon »

sleduji, že samo/domo navinuté trafo nebude ideál.

a jaký je Váš názor použít více menších transformátoru. Primární strana paralerně a sekundární seriově.

a nebo to pospojovat až na stejnosměrné složce ?

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#36 Příspěvek od samponek »

Stejné trafa můžeš na primární straně spojit praralelne a na sekundární sériové, jde to všemi způsoby. Zdroj stavím, ale je to H most, obvodově podobný zesilovači, ale je složitější, než co máš teď, tak nevím jestli by se ti to libilo. Je tam SG3525 a IR2110.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od ZdenekHQ »

Kremik píše:Máš 7kW repro?
Šamponek patrně pořád neopustil ten svůj pokus postavit LRAD. Mu vůbec nejde o hraní.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Falcon
Příspěvky: 46
Registrován: 07 zář 2022, 02:00

#38 Příspěvek od Falcon »

samponek píše: Zdroj stavím, ale je to H most, obvodově podobný zesilovači, ale je složitější, než co máš teď, tak nevím jestli by se ti to libilo. Je tam SG3525 a IR2110.
jj, ja koukal i na tyto topologie, do konce mám k dispozici i modul s SG.
Ja zvažoval, zda místo IR2110 nepoužít optické budiče, večer číhnu co to je přesně za tip IO. A jak vytvoříš s SG - Hmůstek, když má 2 výstupy. Viděl jsem toto řešení, že na výstupy bylo přidáno trafo 1x primár/4 sekundár a z toho se budily fety.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#39 Příspěvek od Crifodo »

ZdenekHQ píše:patrně pořád neopustil ten svůj pokus postavit LRAD
Jsem myslel že to už je dávno zrealizováno.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#40 Příspěvek od samponek »

Zdeněk má pravdu, cílem je výkonový harmonický oscilátor.
Ve zdroji je SG3525, 2xIr2110, za ním totem pole a H most, 4 trafa EI 60 v serioparalelní kombinaci, protože převodní poměr je 1.25 : 1 a na jedno jádro, byť velké by se to nevešlo.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#41 Příspěvek od PavelFF »

Falcon píše:lze změřit/poznat přesycení tlumivky ?
např, že provlíknu drát jádrem a dám na osciloskop a při přesycení dojde k velké změně/deformaci naindukovaného signálu.
Proud na výstupu můžeš nepřímo pozorovat na sekundáru proudového trafa TR3. Raději si tedy připoj do série ještě jedno proudové traf abys nebyl spojený se sítí. Proud na TR3 není přesným obrazem výstupního proudu, ale uvidíš, kdy se začíná tvar proudu mrvit a jestli třeba špičky nepřesahují povolenou mez tranzistorů.

Čemu odpovídá napětí na domotaném sekundárním vinutí na výstupní tlumivce už nevím. Jestli se tak dá poznat přesycení netuším.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#42 Příspěvek od samponek »

Falcon, optické budiče by ve zdroji použít šly, protože to běží na 22kHz, ale vzhledem k tomu, že jeden mosfet má Cgs 16.7nF a jsou tři, to znamená 50nF, tak se totem pole za IR2110 stejně nedá vyhnout, navíc spínací kmitočet zesilovače není 22kHz, ale 360kHz, to znamená nabíjecí a vybíjecí proudy brán v řádu ampér a na tvaru obdélníku na výstupu záleží, ve zpětné vazbě se z něho taky odvozuje trojúhelník, kterej nesmí být zmršenej.
Z těchto a dalších důvodů je výkonová část zdroje zapojena stejně jako zesilovač, jen pracuje na 10x menším kmitočtu.
Za SG jsou dva IR2110 + totem pole 2SA2222, 2SC6144 pro buzení brán do mostu a napájený pomocným spínaným zdrojem 12V 8A.

Uživatelský avatar
Falcon
Příspěvky: 46
Registrován: 07 zář 2022, 02:00

#43 Příspěvek od Falcon »


Uživatelský avatar
Falcon
Příspěvky: 46
Registrován: 07 zář 2022, 02:00

#44 Příspěvek od Falcon »

prosím Tě co znamená totem pole ?

Uživatelský avatar
Falcon
Příspěvky: 46
Registrován: 07 zář 2022, 02:00

#45 Příspěvek od Falcon »

jinak jsem dovinul dalších 15z (bylo to maximum co jsme mi vešlo)
a nahradil IGBT mosfety (igbt 600V došly :-)) a vytáhl jsem z toho 24V 55A.
Běželo to asi 5 minut OK, dobře se vařila i voda v kýbli, ale pak prásk. tak že to trafo je malé.

Jinak jsem laboroval s frekvenci od 60-130Khz (tak dovolovala deska) při max výkonu a na výstupní výkon to nemělo vliv po dobu maximální zátěže. (rozdíl výstupního napětí do 0.4V při 55A)

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“