Spínaný propustný zdroj 1.5KW - "prásk při 50A"

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#46 Příspěvek od misocko »

google pouzit vies?
spojenie NPN a PNP trandov na budenie G mosfetu alebo IGBT (prudove posilnenie budiča)
Přílohy
totem_pole1.png

Uživatelský avatar
Falcon
Příspěvky: 46
Registrován: 07 zář 2022, 02:00

#47 Příspěvek od Falcon »

:oops:
JJ toto znám, ale nevěděl jsem , že se to takto nazývá.

Uživatelský avatar
Falcon
Příspěvky: 46
Registrován: 07 zář 2022, 02:00

#48 Příspěvek od Falcon »

Samponek:
zmiňuješ i tvar signálu a jeho zajištění.

Na prázdno mám krásný obdélník, ale jakmile to zatížím tak docela hrůza, tomu se nedá říkat obdélník ani náhodou a pila také ne. Domnívám se, což v podstatě "mění frekvenci" i zatížení tranzistorů. Můžeš zde prosím rozvést nějakou teorii proč se degraduje tvar signálu a jak tomu se pokusit zabránit.
Díky.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#49 Příspěvek od samponek »

Psal jsem několikrát, abys ubral kmitočet. Zvětšit kondik 2x v oscilatoru u té štěnice.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#50 Příspěvek od misocko »

Falcon, daj foto toho signalu a aj miesto kde merias. Nech vieme o com hovoris

Uživatelský avatar
Falcon
Příspěvky: 46
Registrován: 07 zář 2022, 02:00

#51 Příspěvek od Falcon »

Tak jsem dnes udělal další pokusy:

1) vzal jsem jiné trafo ze spínaného zdroje ze serveru, které odhadem mělo dát 900W a vzhledem, že je vinuté velmi slabými drátky usuzuji, že frekvence 100Khz by mohla být OK, skin efekt pro 130Khz je 0.35mm a toto je vinuto 0.2
Pokud se mýlím opravte mně.

Vše Fungovalo OK vytáhl jsem z toho 900W i teploty byly velice přijatelné.
Pak jsem snížil frekvenci na 60 Khz a prásk.

2) vrátil jsem původní trafo ETD59 N87 a nastavil frekvenci 22Khz. zdroj se rozeběhl a postupně jsem zvyšoval napětí při minimální zátěži a při 40V prásk.
Vydávalo to zvuky - orchester .


3) provlíkl jsem výstupní tlumivkou vodič, jako sondu na osciloskop, zda poznám nějakou změnu signálu při vyšších proudech. Nic jsem nezpozoroval. Pouze se zvyšovala hustota pulsů.
Naposledy upravil(a) Falcon dne 14 říj 2022, 19:35, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Falcon
Příspěvky: 46
Registrován: 07 zář 2022, 02:00

#52 Příspěvek od Falcon »

misocko píše:Falcon, daj foto toho signalu a aj miesto kde merias. Nech vieme o com hovoris
Je to měřeno paralerně na výkonovém trafu, je jedno zda na primáru nebo secukdáru, průběh je stejný.

Ještě jsem sledoval pulzy na primáru budícího trafa a jsou tam 2 zákmity ve středu náběžné hrany. To mně překvapilo.

Foto bohužel nyní nemohu udělat, musím vydolovat další mosfety. :(

ani jsi nejsem jist zda budu pokračovat, pravděpodobně vezmu 2 zdroje ze serveru dám je do serie a budu mít 3KW hned a profi.

Výkonné spínané zdroje opravdu není asi sranda.

Uživatelský avatar
Falcon
Příspěvky: 46
Registrován: 07 zář 2022, 02:00

#53 Příspěvek od Falcon »

možná je i problém, že mám tranzistory na 600V Mosfety a objeví se tam nějaká špička a je po něm. Pokud použiji IGBT 1200V šíleně se zahřívají již při nižší zátěži.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#54 Příspěvek od samponek »

Použij SG, za to dej 2xIR2110 + totem pole do mostu, proudový trafo, napájení každého IR s totem pole odděl tlumivkou, odděl malou tlumivkou i napájení SG, k vinutí trafa připoj tlumič 10ohm+4n7 2kV, odporem u SG nastav Deadtime při otevřené zpětné vazbě tak, aby to bylo na osciloskopu vidět a žádné zákmity ani výbuchy nebudou.
Do nábojových pump u IR nezapomeň dát rychlé diody na 600V s vypínacím časem do 100ns, s obyčejnýma to nefunguje a vybuchne kondík.

Uživatelský avatar
Standa33
Příspěvky: 283
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#55 Příspěvek od Standa33 »

Falcon píše:Tak jsem dnes udělal další pokusy:

1) vzal jsem jiné trafo ze spínaného zdroje ze serveru, které odhadem mělo dát 900W a vzhledem, že je vinuté velmi slabými drátky usuzuji, že frekvence 100Khz by mohla být OK, skin efekt pro 130Khz je 0.35mm a toto je vinuto 0.2
Pokud se mýlím opravte mně.

1) Vše Fungovalo OK vytáhl jsem z toho 900W i teploty byly velice přijatelné.
Pak jsem snížil frekvenci na 60 Khz a prásk.

2) vrátil jsem původní trafo ETD59 N87 a nastavil frekvenci 22Khz. zdroj se rozeběhl a postupně jsem zvyšoval napětí při minimální zátěži a při 40V prásk.
Vydávalo to zvuky - orchester .
.
Tak to je případ přesycení jádra tj. Bsat > (tzap*U/Se*N), při
tzap <8us(f>60kHz) je to OK, ale při delší době zapnutí se přesytí jádro, magnetizační proud se prudce zvýší a bum.

Snižování frekvence na 22kHz je blbost, naopak nastav 100kHz a při zvyšování napětí sleduj střídu signálu. Nastav maximálně tzap = 0,4*T (4us).

Uživatelský avatar
Falcon
Příspěvky: 46
Registrován: 07 zář 2022, 02:00

#56 Příspěvek od Falcon »

u toho SG pin 10 shutdown je možno ho využít pro regulaci proudu, nebo to prostě na tvrdo zastaví?

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#57 Příspěvek od samponek »

Zastaví, stejně jako shutdown u IR2110. Lze toho využít připojením 2cm odporovyho drátu tloušťky 2mm do série se spodním přívodem k mosfetum a přes komparátor a monostabilní KO připojit na vstup SD, který je aktivní na +12V, při zkratu to vypne dřív, než se něco poškodí.

Uživatelský avatar
Standa33
Příspěvky: 283
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#58 Příspěvek od Standa33 »

IR2110 zapojení pro two-switch forward converter. Nevýhodou je, že při průrazu horního tranzistoru to zničí ten Q1 i D2.

Pokud to celé začneš předělávat na half-bridge, tak buď musíš na výstupu mít graetz nebo dvojité vinutí a dvě diody.
Přílohy
IR2110 two forward convert.jpg

Uživatelský avatar
Falcon
Příspěvky: 46
Registrován: 07 zář 2022, 02:00

#59 Příspěvek od Falcon »

Tak jsem se nadechl a opravil. :wink:

Stando: tak na prázdno je Tzap 47-48, takže se pokusím upravit zpětnou vazbu na 40 aby to byl max.

ještě jsem koukal zde
http://schmidt-walter-schaltnetzteile.d ... mps_e.html
a tady je to také na 4us na 100KHz.

Přikládám snímky průběhu.

obrázky:
čistá - ji signál na horním i spodním gate budícího mosfetu bez připojení trafa
zvlněná - je signál na horním mosfetu na gate při připojení trafa (sekundár odpojen), na dolním mosfetu je po připojení stále čistá.
Trafo - je signál na primárnu trafa bez zatížení, max střída.

Silová část je nyní napájena 30V s proudovým limitem.

Když připojím místo trafa odpor 33ohmu tak se troško změní signál na horním mosfetu, dolní je beze změny stále čistý.

Není toto divné, že dojde k pokřivení jen jednoho mosfetu ?


proč se otočily obrázky o 90 stupňů nevím, po kliknutí na ně jsou OK
Přílohy
Trafo.jpg
zvlněna.jpg
cista.jpg

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#60 Příspěvek od samponek »

Naznačuje to ovlivnění budiče, nebo na problém tzv zemní smyčky, oddělil bych jeho napájení tlumivkou a nelíbí se mi ty překmity, to může při zatížení odprásknout tranzistory.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“