Bílé ledky, porucha ?

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

Bílé ledky, porucha ?

#1 Příspěvek od samponek »

Mám čtyři bílé ledky a po připojení náhodně blikají, každá na jiné frekvenci, čím to je ? Ostatní svítí normálně.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#2 Příspěvek od Cust »

Přehřáté?

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#3 Příspěvek od Ondra2 »

Utržený bond z čipu nebo čipy utržené z podkladu, zpravidla po teplotním namáhání (nechlazení). Teplem z čipu se tam něco roztáhne natolik, že bond/podklad se přestane dotýkat čipu a přestane téct proud. Celé to začne chládnout, mezera se zmenší až se to dotkne a tak pořád dokola.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#4 Příspěvek od samponek »

Po připojení blikají i když jsou třeba týden vypnutý.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#5 Příspěvek od Cust »

když už jednou to bondovaní odpadne, samo se nepřivaří, ani když ho necháš ležet měsíc

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

A už nikdy blikat nepřestanou. Viz výše. Vyhodit.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#7 Příspěvek od samponek »

OK

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#8 Příspěvek od Ivan_01 »

použi ich do LED náhrobných kahancov, keď už máme tých všechsvätých

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#9 Příspěvek od JirkaZ »

Potvrzuju.

Jde vlastně o v LEDce integrovaný bimetalový blikač. Čínští soudruzi to přes dlouhý a náročný vývoj poskytují zdarma, navzdory zavilému odporu některých politicky nedostatečně orientovaných a Západem zmanipulovaných uživatelů.

Takže zejména v Česku si to určitě zájemce najde.

Cca před 14 dny jsem se setkal se stejným efektem. Při změně proudu se měnila i střída a frekvence, jako bonus tam byla i mechanická citlivost (potvrzující onen bimetal) ;-)
Naposledy upravil(a) JirkaZ dne 26 říj 2022, 22:48, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

To je nahrada za blikajuce vianocne ziarovky s bimetalom :D

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

Podle mě o mechanický kontakt nejde (bond by se za nějakou dobu upálil, takhle nabořený LED blikají do doby, než se někdo nasere a vymění je) - polovodičový přechod je poškozený a vykazuje závislost napětí na teplotě - něco jako vyhořelá sodíková výbojka. když jsem jednu fungl novou LEDku zkoušel na baterii CR2032, tak normálně plápolavě blikala a to přetěžovaná nebyla, protože nesvítila moc jasně - trefil jsem se ji nejspíš zrovna do "kolena" - viz VA charakteristika diody

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#12 Příspěvek od Cust »

Tomu moc nevěřím... Tedy tomu kolenu.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#13 Příspěvek od Zaky »

Ledky v ledžárovkách se často rozpadnou tak, že po lehkém zatlačení začnou svítit, tam to jednoznačně o upadnutí bondu je. To, že ten bond umí i uhořet to je taky, v tom případě bývá v ledce vidět začernalý bod, je přerušená a dosvítila definitivně, zatlačením už není co spojit.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#14 Příspěvek od Artaban001 »

Cust píše:Tomu moc nevěřím... Tedy tomu kolenu.
Vím že existují LED, který na napětí 3V musí mít zvyšovací měnič a taky existují LED, který svítí i na dvě tužkové baterie. Dokonce se takový LED takhle využívají, ale tak vyhazuješ skoro dobrý baterie, protože pod 2.7V LED už skoro nesvítí. (s napětím se hodně mění proud - až mě napadlo, zda se to nedá nějak využít)
Když Ledku z první kategorie (co musí mít měnič), připojím na 3V článek, tak může díky poklesu napětí na článku dojít k blikání. Byla to svítivá dioda donesená z obchodu. Další stejná dioda nesvítila a třetí slabě svítila a za chvíli začala taky blikat. Pak jsem je použil tak jak se mají použít a svítily všechny 3 a normálně fungovaly.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#15 Příspěvek od Cust »

Nevím, ale když budeš na koleni, tak proudem ledku zahřeješ a koleno se ti posune doleva, tedy začne protékat vyšší proud. Naopak je to proti fyzice... pokud se tedy nepoužívají nějaké spešl polovodiče, které mají tepelnou závislost opačnou. :|

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“