Instalace Windows 95 na i486

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
TeslaPC
Příspěvky: 226
Registrován: 08 srp 2022, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Instalace Windows 95 na i486

#1 Příspěvek od TeslaPC »

Zdravím, sehnal jsem si další počítač s i486, a vzhledem k tomu že už tady mám jeden takový podobný na kterém mám nainstalovaný Windows 3.11, rozhodl jsem se na tenhle nainstalovat Windows 95, abych měl nějaké další možnosti jeho využití. Problém nastal při samotné instalaci Windows, nabootoval jsem si dos z diskety, zformátoval jednotku C, a poté počítač
jsem restartoval pc, a nabootoval jsem dos ze spouštěcí diskety Win. 95 s podporou CD ROM. Vložil jsem CD s win.95 a naběhla instalace, zkontroluje to disk, zkopíruje si to na disk nějaké soubory a pak se to sekne a skončí u tohoto VIZ. OBRÁZEK
Windowsy jsem stáhl z internetu, je to Windows 95 OSR2, protože v pc chci mít podporu internetu, vypálil jsem to na CD a vždycky to skončí u tohoto, zkoušel jsem si i stáhnout z internetu jinou verzi a vypálit ji na CD ale vždycky to v tý instalaci skončí úplně stejně. Nevěděl by někdo čím to je a co se s tím dá dělat?
Díky
Přílohy
IMG_20221022_120958.jpg

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Hubert_79 »

Nevypíše to nějakou chybu? Zkrátka se to sekne? To může být milion a jedna věc, počínaje chybou na disku a blbou IDE kšandou konče.
Na disku máš dostatek místa?
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#3 Příspěvek od lesana87 »

Nebo problém s pamětí, zkusila bych jí projet memtestem.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Hubert_79 »

Já tyhle staletý systémy instaloval tak, že jsem nakopíroval instalačku na již připravený diskový oddíl a spouštěl odtamtud. U 95/98 to myslím je soubor i386\setup.exe. Nabootuješ z diskety a spustíš ten setup.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
TeslaPC
Příspěvky: 226
Registrován: 08 srp 2022, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od TeslaPC »

Mem testem to projet zkusím, ale je hodně divný aby to byl nějaký IDE kabel nebo pamět, ještě před tím než jsem na něj začal instalovat Win.95 tak jsem tam měl nainstalovaný MS DOS na zkoušku, a vše fungovalo jak má, zkoušel jsem na tom hrát hry, a šlo to bez problému, měl jsem tam spuštěnej Volkov commander a taky bez problému, dělal jsem tomu různý zátěžový testy a benchmarky a vše fungovalo jak má. Takhle se to vždycky zasekne na stejném místě, vždycky po nakopírování souborů na disk nakopíruje je to tam z CD pak to ukáže okno instalace Windows, dám další že souhlasím s podmínkami a pak se vždycky stane tohle, nic to nevypíše, prostě jenom to co je na obrázku, a úplně celý to zamrzne. Jinak disk má myslím že nějakejch 300Mb, takže by tam snad měl být dostatek místa.

Uživatelský avatar
TeslaPC
Příspěvky: 226
Registrován: 08 srp 2022, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od TeslaPC »

Hubert_79 píše:Já tyhle staletý systémy instaloval tak, že jsem nakopíroval instalačku na již připravený diskový oddíl a spouštěl odtamtud. U 95/98 to myslím je soubor i386\setup.exe. Nabootuješ z diskety a spustíš ten setup.
Já vždycky nabootuju z tý diskety, jdu na jednotku D (CD ROM) a tam spustím setup.exe

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Hubert_79 »

Čili se to stane až po nakopírování souborů z CD?
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#8 Příspěvek od lesana87 »

DOS běží standardně v reálném režimu v dolním 1 MB paměti. Může být problém někde výše a projeví se to, až když se win95 přepnou do chráněného režimu a začnou tu paměť nad 1 MB využívat. Pokud jsi na tom hrál Dooma, asi by se to projevilo už v něm. :D

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Nemas v BIOSe nastavenu druhu FDD mechaniku, ktora nie je pripojena?

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#10 Příspěvek od nixdorf »

Ak máš dostatok miesta na diskovom oddieli, prekopíruj naň inštalačné súbory a ked tak, spusti inštaláciu z čistého dosu, s prázdnym autoexec.bat a config.sys - nanajvýš s device=himem.sys, ak by to náhodou neprebehlo.
Minimálne to bude mať výhodu v tom, že akékoľvek ďalšie volanie ovládacieho panelu to CDčko už nebude viackrát pýtať - najmä čo sa driverov a podobného šarapatia týka. Plus vylúčiš konflikt kdejakých ďalších drivrov, ešte pred spustením setupu.

Alebo skús zavolať setup /? a vyskúšaj použiť sviče na preskočenie detekcií, už si ich z hlavy presne nepamätám. V prípade, že sa to sekne narovnako, preskenuj RAM buď checkitom alebo memtest86.

A ako už píše rnbw, inštalátor bude počas svojho behu zisťovať stav floppy a na tie je veľmi dlhá premlka IRQ, zvlášte ak neexistujú - pozri do BIOSu a čo nie je, povypínať, ešte pred spustením setupu. Každopádne, ani to by nemalo spôsobiť zásek "na fest". I keď - ak ma pamäť neklame - inštalátor týchto starých carachov beží až do reštartu v 16bitovom reálnom režime, takže napríklad taký pohyb myši to až do návratu z IRQ ISR (test "záseku") môže ovplyvniť. Treba to pozrieť.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od jjilek »

Proč nebootuješ přímo z CD? Moc si to nepamatuji, ale pokud v biosu nastavíš 1. boot z CD, tak po odsouhlasení spuštění z CD by se měly Win normálně nainstalovat.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Hubert_79 »

Win 95 a boot z CD? Nevím nevím... Každopádně v tom problém nebude, z čeho bootuje.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od PotPalo »

Hubert_79 píše:U 95/98 to myslím je soubor i386\setup.exe. Nabootuješ z diskety a spustíš ten setup.
Myslíš zle. i386 mal Windows založený na NT technológii (NT, 2000, XP). Pri Windows 98 SE je inštalačka na CD v priečinku WIN98. Ten stačí prekopírovať na harddisk a spustiť setup. Na Windows 95 to bude podobné. Neviem či má aj Windows 95 setupcor.exe, ale 98 ho má a vraj pomáha pri problémoch s inštaláciou.

Ale začal by som od začiatku, a to je od hardvéru. Otestovať pamäť, otestovať povrch disku, otestovať alebo v BIOSe povypínať ostatné zariadenia. Disk je naformátovaný na FAT16? Vytvorený jeden primárny aktívny oddiel? Teraz neviem či ho treba pre 95 aj osysnúť, inštalačka by to mala spraviť sama. Nieje v BIOSe nastavené HDD virus protection? To potom bráni zápisu do nultého sektoru. Niektoré dosky pípajú a zobrazia varovanie, niektoré možno iba zamrznú. Možností je viac než dosť. Môže to zamrznúť na detekcii nejakého zariadenia, alebo grafického režimu, alebo.... ktovie.
Naposledy upravil(a) PotPalo dne 29 říj 2022, 18:26, celkem upraveno 1 x.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

CD Windows 95 nie je bootovatelne.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Hubert_79 »

Sypu si popel na hlavu, i386 fakt mají jen NT a podobné. Ovšem princip je tentýž, lepší nakopírovat na disk (jestli má 300 MB disk, tak to bude pohoda, instalačka 95 má asi 40 MB) a spustit odtamtud.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“