Ateus 420 + Easy Gate

Sem patří samozřejmě i přístroje s "utrženým sluchátkem"- bezdrátové, ale vždy dále s okolním světem komunikující po vedení, a to nejen ve veřejných sítích.
Pro telefony GSM a podobné máme samostatnou sekci.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Ladis
Příspěvky: 36
Registrován: 26 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Bechyně

Ateus 420 + Easy Gate

#1 Příspěvek od Ladis »

Ahoj,
mám takový problém. Vlastním A420-206, nyní se vyskytla příležitost s koupí GSM brány(2N easy gate). Bránu jsem samozřejmě koupil, ale... Brána jako taková samostatně s telefonem(třeba euroset 802) funguje. Ústředna na vnitřních linkách také bez problému. Problém nastává po připojení brány na státní linku(kteroukoliv) ústředny. I na neaktivní státní lince brána signalizuje, že je vyvěšeno. Pokud je státní linka na ústředně zvolena slyším oznamovací tón brány, vytáčet samozřejmě nemůžu. Nesetkal se s tímto problémem už někdo? Byl bych vděčný alespoň za nějaké nasměrování. Mám podezření na optočleny, popřípadě tranzistory kolem optočlenů, které zřejmě vytvářejí přerušení na lince.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#2 Příspěvek od Cowley »

Jaké virtuální linkové napětí ta EASYGATE do zátěže dává?

Jaká konkrétní karta státních linek v té ATEUS 420 je?

Ladis
Příspěvky: 36
Registrován: 26 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Bechyně

#3 Příspěvek od Ladis »

Linkové napětí v zátěži je 22V, naprázdno 42V.

Karta je základní, bez rozšíření 2/6.

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#4 Příspěvek od DKL »

Pokud probìhla zmìna kapacity ústøedny (tøeba když z ní pøed prodejem nìkdo vybral pøídavná patra) tak je tøeba provést tovární nastavení a ústøednu znova zkonfigurovat, jinak se v takovém pøípadì státní pøenašeèe chovají podivnì. Ale spíš si myslím že budou pøepìtím poškozené tranzistory které státní linky vyvìšují, taky jsem jich pár mìnil kvùli stejným projevùm.

Ladis
Příspěvky: 36
Registrován: 26 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Bechyně

#5 Příspěvek od Ladis »

Díky za odpověď, taky si myslím, že to budou ty tranzistory. Asi nejpravděpodobněji BS107.

Jinak když ústředna přišla, tak jsem ji uvedl do továrního nastavení v programovacím režimu a následně nastavení uložil do EEPROM. Ale co jsem tak četl manuál, tak jsem nikde na nastavení rozšiřujících karet nenarazil. Mohu se zeptat, jak se přidávaly rozšiřující karty? Muselo se ještě někde něco do nastavovat? Nikdy předtím jsem s jakoukoliv t. ústřednou nedělal.

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#6 Příspěvek od DKL »

Ano, to je ten tranzistor, našel jsem svoje prastaré poznámky.
Po instalaci patra (pater) se ústøedna zapne a sama je identifikuje. Nic se nepøepíná ani nepøepojuje. Potom je tøeba nové linky zkonfigurovat stejnì jako ty na základní desce. Jen je nìjaká podmínka ohlednì kapacit pater a jejich umístìní, všechno je to popsáno v manuálu pro instalaci. A taky je vhodné osadit EEPROM s vyšší kapacitou, ta 93C66 staèí jen pro základní provedení. Ale nutné to není, s tou pùvodní se po vybití zálohovacího èlánku nenaète správná konfigurace linek pøidaných pater, zùstane v základním nastavení.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#7 Příspěvek od Cowley »

Zkouším po letech a stále OK. :)

Ještě bych zkusil připojit mezi výstup z GSM brány a vstup státních linek "99" nebo "98" ATEUS 206 běžný telefonní přístroj jako "paralelku".

Je možné, že GSM brána testuje připojený telefonní přístroj a vstupní obvody ATEUS 206 mu nejsou dostatečnou "zátěží".

A ještě snad jen pro info:
- nemáš pobočky nastavené do reverzního režimu?
- máš povoleno vytáčet tónovou volbou do státní linky 99/98?

Kdyžtak pošli fotky svojí desky.
Přílohy
ATEUS420_ZD.jpg
ATEUS420_B23.jpg

Ladis
Příspěvky: 36
Registrován: 26 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Bechyně

#8 Příspěvek od Ladis »

Posílám foto, můj kousek je trošku starší. Jinak, moje poznatky.

Paralelka bez úspěchu, stále stejné.

V reverzním režimu nemám ani jednu.
Jinak, bránu jsem si ještě před zkoušením nastavil na pulsní volbu.

Pokud je zapnutá pouze brána a ústředna je odpojená ze sítě(zástrčka vytažená ze zdi), tak telefon, který je přímo připojený na státní linku(20 -> 99, 21 -> 98 ) bez problému funguje. Ale, jakmile ústřednu jenom zapojím do sítě, podotýkám, zatím jsem ji nezapnut vypínačem, ze sluchátka telefonu, který je přímo připojený na danou státní linku začne lézt strašný paskvil, něco podobného síťovému brumu a brána se začne tvářit jako by bylo vyvěšeno. Pokud ústřednu zapnu, vytočím státní linku, tak slyším čistý oznamovací tón brány a poslouchám-li na telefonu připojeném paralelně ke státní lince, tak slyším i přerušení dané pulsní volbou, při vytáčení. Ale je to prokládané tím brumem, takže to brána asi nerozklíčuje. Nedokážu říct čím by mohl být brum způsoben. Asi je to blbost, už mi to dneska nemyslí, ale nějaká smyčka by se tak nemohla projevovat? Začne to hned po připojení ústředny do sítě, proto tak usuzuji.
Přílohy
a420.jpg

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#9 Příspěvek od DKL »

Zkus zapojit namísto externí linky jednu z linek Ateusu jak se to bude chovat. A možná by stálo za pokus napájet GSM bránu z baterie nebo ze zdroje s klasickým trafem. A taky bych zkontroloval odrušovací filtr, je pod tím plechovým krytem na trafu. Nìkteré transformátory mìly odboèku na 240V, pokud tam je tak je vhodné ji použít.
Ještì mì napadlo jestli není upadený ochranný vodiè...

Ladis
Příspěvky: 36
Registrován: 26 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Bechyně

#10 Příspěvek od Ladis »

Chlapi, tak vyřešeno, moc díky za všechny rady, typy, zkušenosti.

Je to způsobené zemnící smyčkou, po spojení mínusu brány se zemí ústředny se už problém neobjevuje. Vše funguje korektně.

Ještě k EMI, ten jsem vyměnil hned po koupi. Preventivně...
Ochranný vodič v pořádku, vše bylo zkontrolované při výměně EMI.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#11 Příspěvek od Cowley »

Sláva...

Ladis
Příspěvky: 36
Registrován: 26 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Bechyně

#12 Příspěvek od Ladis »

Platí pouze pro linku 99. :roll: :D

98 se chová stejně, jako předtím 99, jen s tím rozdílem, že byla a je bez brumu. Volba je na ní slyšet, ale brána ji ignoruje.

No nic, asi se spokojím zatím jen s jednou st. linkou.

Odpovědět

Zpět na „Linkové telefony, faxy, tel. ústředny včetně domácích“