B391D - Řídící obvod pro bezkartáčové motorky

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

B391D - Řídící obvod pro bezkartáčové motorky

#1 Příspěvek od Artaban001 »

Hezký den. Kdysi jsem tu psal zmínku o tom, že východní Němci používali u svých některých kazeťáků už v 80-tých letech bezkomutátorové motorky - nejspíš jej měl i radiokazeťák RFT SC1800. Dlouho jsem pátral po řídícím švábovi a před pár dny jsem na něj čirou náhodou narazil.
Obrázek datasheet zdroj: OK1IKE

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#2 Příspěvek od jardafiala »

Jaké bylo označení použitého motoru? Ve schematu není.
P.S. našel jsem, je to LSZK67/2
Naposledy upravil(a) jardafiala dne 30 říj 2022, 23:26, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Já nevím. Kazeťák jsem nerozebíral, protože fungoval. Jen jsem si všiml, že se ten motorek zvláštně rozbíhal. Řídící šváb byl přímo v těle motorku. Vzadu byla díra, kde se dal nejspíš strčit šroubovák a trimrem doladit otáčky, jako se to dělá u běžnýho motorku v kazeťáku

Uživatelský avatar
nokijec
Příspěvky: 287
Registrován: 01 úno 2011, 01:00

#4 Příspěvek od nokijec »

Nebyl náhodou ten IO spíš pro pohon disketových mechanik Robotron?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Kasettenlaufwerk je mechanika kazeťáku.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

někde na internetu jsem našel ten motorek i rozebraný - a moji domněnku potvrdil - Ten motorek se napřed razantně rozběhne, pak se jeho otáčky lehce zhoupnou a pak drží. Ve schematu není zakreslen jeho obvod, protože se motor i s tím driverem nejspíš bere jako celek - hotový díl. Schéma RFT SC1800 je na Tanyi a sám jsem měl jeho originál v papírový podobě, protože jsem nějakou dobu tento stroj vlastnil - přistál u mě, když se pořídilo něco lepšího. Později jsem jej prodal dál. Nějak jsem z jistých důvodů přestal mít rád vše východoněmecké.
Ale jinak mě to fascinovalo - co jsem vytahal motorků z různých mechanik, tak byly buď běžný z proudovým regulátorem, který využíval napětí na kotvě, nebo byly na rotoru dva odstředivý spínače - Ale 3f bezsenzorový elektronicky komutovaný motorek byl pro mě raritou - Pak jsem jeden úplně jinej našel ještě ve vyhozeným tesláckým gramofonu, ale ten byl složitý jak kombajn a ještě využíval "externí" rozdělovač, který využíval toho, že silné magnetické pole zablokuje transformační schopnost miniaturních feritových transformátorků..

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

jestli máte ve svém RFT SC1800, nebo podobném přehrávači motorek válcového tvaru trochu větších rozměrů, který je z toho zlatýho plechu, co má jakoby perleťový povrch - (hodně to používali i Rusové), tak po rozehnutí zadního pertlu vypadá takhle (příloha) Kde je šedivý Sankyo, máte už něco novějšího a to je obyčejný motorek.
Přílohy
Výrobce motorku má být VEM
Výrobce motorku má být VEM

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od petula »

nokijec píše:Nebyl náhodou ten IO spíš pro pohon disketových mechanik Robotron?
nene, tenhle obvod znám, používal se do spotřebních výrobků, na pohon motorků. RFT toho vyráběla mraky, hlavně to šlo tenkrát do SSSR :)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

Disketové mechaniky Robotron 5.25 poháněl ss komutátorový motorek, plochým řemínkem přes vypouklou řemenici, přesně stejně jako o 100 let dřív stabiláky poháněly žentour.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

Povedlo se mi sehnat aspoň nějakou, o minimální popis funkce bohatší (i když předběžnou), informaci o tom švábu, tady je:
B391D česky

Počáteční znak "B" říká, že je šváb určený pro montáž v průmyslu, nikoli pro amatéry (to by existoval i ve verzi A391D). Takže se pravděpodobně nedal samostatně koupit ani v bastlířských speciálkách.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

To s tím prefixem B je pro mě novinka, ale takový B260D je běžný švabus, co řídí jak pulsní zdroj v TV, tak centrální zdroj v Bymáči

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Pro mě taky, a je to moje chyba, u této generace integráčů už to asi 8 - 10 let neplatilo: to se použilo jen u prvních operáků a komparátorů (A109/B109, A110, B110), pak se to normalizovalo, třímístné číslování nestačilo, tak se zavedly dvě řady a kvalita se značila jinak.
Ustálené značení znamenalo
A, B - analogové bipolární obvody (R mimotolerantní pro bastlíře)
D, E - digitální bipolární obvody (P mimotolerantní pro bastlíře)
U, V - digitální unipolární obvody (S mimotolerantní)
C - A/D a D/A přesné převodníky

Ne, že by v těch P_ a R_ obvodech něco nefungovalo, ale třeba šlo o větší šum, menší rychlost přeběhu, větší zpoždění impulsu, prostě se nevešly do deklarovaných katalogových parametrů. Tak se prodávaly v obchodech pro bastlíře.
U digitálních unipolárních U, V se někdy mimotolerantní kousky označovaly červenou tečkou, někdy měly ve výřezu klíče ještě jeden menší výřez viditelně dodatečně líznutý frézou...
Fabriky pro montáž dostávaly samozřejmě ty katalogově značené.
Ještě mě překvapilo značení za D na konci, nikdy jsem to u nás neviděl:
D - základní typ
Dm - pro zvýšené nároky
Dp - pro vysoké nároky
Dt - pro širší rozsah pracovních teplot


A teď se v tom vyznej...

Pardon za OT

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#13 Příspěvek od JirkaZ »

Když jsme u těch soudruhů z NDR:

http://www.blunk-electronic.de/BB/

Kromě toho, že to je slušný rozcestník na různé další informace, tak mi připomněl tehdejší "Bastlerbeutely", co jsem si odtamtud občas vozil. Šlo právě o "mimotoleranční" součástky za pár marek...

V bolševické bídě i to bylo vítané osvěžení.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#14 Příspěvek od Artaban001 »

Tady je nějaký seznam DDR IO:
https://hjs.lima-city.de/DDR/index.php

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#15 Příspěvek od Hill »

Bohužel ani jeden z odkazů neuvádí ekvivalent k B391D, ostatně katalogový list to větou "B391D je výsledek vlastního vývoje" (v originálu "B391D stellt eine Eigenentwicklung dar") potvrzuje také.
Nezbývá, než spoléhat na to, že je natolik chytře udělaný, aby vydržel déle, než motor samotný.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“