Polovodičová archeologie

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#196 Příspěvek od pocitujlasku »

ondraN píše:A taky dávám nějaké raritní displeje. Ten vlevo je miniaturní 7seg do kalkulaček
Nieco podobne, ale v priesvitnom a spojene v jeden celok su v tejto kalkulacke
Přílohy
kalkulacka.jpg
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#197 Příspěvek od Celeron »

Byl jsem pár dní mimo net.
To relátko jsem už popsal. To "KF-ko" je opravdu piezoladička, akorát prototyp, seriový se osazovaly do futrálů, co zde dával fotku OK1HGA. Kondíky na matičku vyráběla Elektrokeramika Nový Bydžov dokud ji neschramstla Tesla Hradec Králové. Doutnavka má celoplošně svítící terčík při pohledu v ose. Byly opravdu v dekatronovým čítači 8 pozic po 10 do kruhu u každý bylo jedno z čísel 0-9. Při čítání impulsů se doutnavky rozsvětcely rotací po směru hodinových ruček.
Toho Mularda jste nikdo neuhádl. Takže malá nápověda, není to nic zesilujícího ale žhavení to má. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#198 Příspěvek od mihal »

Väčšieho bráchu Mullarda mám a v baňke je nejaký bimetalový spínač, tiež má žhavenie.
Primárne určenie ale nepoznám.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#199 Příspěvek od Celeron »

Netrefils, je to jeden itron segment do 50 mm vysoký sedmisegmentovky.
Mám jen jeden, byl to ND u sálovýho počítače ICL. Byly z toho poskládaný sedmisegmenty, který zobrazovaly číslo magnetopáskový jednotky.
Koukal jsem na ten odkaz Nixie Clock a ty doutnavky co použil jsou s těma mejma naprosto totožný. Bohužel jsem jich měl jen pár ks.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#200 Příspěvek od petula »

:arrow: ondraN, ten 4-místný maticový displej od HP dnes ve stejném provedení s různými variantami dělá Avago. Tyhle maticové displeje byly použity ve stolních kalkulátorech HP9830 a HP9825. V HP9830 byly veliké, zatímco HP9825 měla menší. Východoněmecká RFT též dělala čtyřčata maticových displejů, jenže byly dost poruchové.

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#201 Příspěvek od petula »

jedna historická relikvie ... dávám jen odkaz ke mě, abych zbytečně nezabíral místní prostor:
http://www.jplabs.co.uk/museum/sivers_vco.html

Je to polovodičový napětím přeladitelný mikrovlnný oscilátor, pracující v pásmu 12 až 18 GHz. Ty dvě kulaté "věže" nahoře jsou YIG oscilátory. Výrobcem byla švédská Sivers Lab. Rok výroby odhaduji na 70-tá léta minulého století. Takže stáří tak 40-45 roků.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#202 Příspěvek od Crifodo »

ondraN píše:Tak vůbec netuším, kde jsem přišel k tomuhle.
Jéé poklad.
Nenašlo by se tam pár 101NU70? ostatní typy pro nostalgický večery jakž takž mám, ale 101ky nejspíš každý vyházel jakožto plívy už tenkrát.

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#203 Příspěvek od petula »

:arrow: ondraN ještě k tomu Vašemu displeji TIL311 od Texasu... vzpomenul jsem si, že tento displej, resp. TIL311A, existuje také pod označením DIS-1417. To bylo interní označení Texasu pro TIL311A. Jedná se o stejný displej, pouze s větším teplotním rozsahem. Tak to jen pro úplnost. :D

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#204 Příspěvek od ondraN »

petula píše::arrow: ondraN ještě k tomu Vašemu displeji TIL311 od Texasu... vzpomenul jsem si, že tento displej, resp. TIL311A, existuje také pod označením DIS-1417. To bylo interní označení Texasu pro TIL311A. Jedná se o stejný displej, pouze s větším teplotním rozsahem. Tak to jen pro úplnost. :D

ondraN, ten 4-místný maticový displej od HP dnes ve stejném provedení s různými variantami dělá Avago. Tyhle maticové displeje byly použity ve stolních kalkulátorech HP9830 a HP9825. V HP9830 byly veliké, zatímco HP9825 měla menší. Východoněmecká RFT též dělala čtyřčata maticových displejů, jenže byly dost poruchové.
Díky za ty doplňující informace. Ty maticové displeje jsou opravdu z toho kalkulátoru. V devadesátkách jsem jeden dostal a já idiot ho rozebral na součástky :evil: Jediné co z něj ještě mám, je deska 64KB RAM s předintelovskými DRAM 16Kx1 pamětma.

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#205 Příspěvek od ondraN »

Crifodo píše:
ondraN píše:Tak vůbec netuším, kde jsem přišel k tomuhle.
Jéé poklad.
Nenašlo by se tam pár 101NU70? ostatní typy pro nostalgický večery jakž takž mám, ale 101ky nejspíš každý vyházel jakožto plívy už tenkrát.
Jasně, podívám se.

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#206 Příspěvek od ondraN »

petula píše:jedna historická relikvie ... dávám jen odkaz ke mě, abych zbytečně nezabíral místní prostor:
http://www.jplabs.co.uk/museum/sivers_vco.html

Je to polovodičový napětím přeladitelný mikrovlnný oscilátor, pracující v pásmu 12 až 18 GHz. Ty dvě kulaté "věže" nahoře jsou YIG oscilátory. Výrobcem byla švédská Sivers Lab. Rok výroby odhaduji na 70-tá léta minulého století. Takže stáří tak 40-45 roků.
YIG oscilátory mi nic neříkaly, tak jsem chvíli guglil, a je to ještě větší duchařina než magnetron 8O Trochu mi to připomělo moje noční můry z předmětu "Teorie elektromagnetického pole.", který nebyl zrovna můj favorit :D

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#207 Příspěvek od ondraN »

Crifodo píše:
ondraN píše:Tak vůbec netuším, kde jsem přišel k tomuhle.
Jéé poklad.
Nenašlo by se tam pár 101NU70? ostatní typy pro nostalgický večery jakž takž mám, ale 101ky nejspíš každý vyházel jakožto plívy už tenkrát.
Tak jenom 102NU70 nebo 101NU71, obojí již použité.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#208 Příspěvek od Crifodo »

Hm, škoda. Dík za snahu.

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#209 Příspěvek od petula »

ondraN píše:...
Díky za ty doplňující informace. Ty maticové displeje jsou opravdu z toho kalkulátoru. V devadesátkách jsem jeden dostal a já idiot ho rozebral na součástky :evil: Jediné co z něj ještě mám, je deska 64KB RAM s předintelovskými DRAM 16Kx1 pamětma.
To jste tomu teda dal ránu. Mrkněte na eBay, kolik se dnes za tyhle stolní HP počítače platí. A ceny rychle rostou. Netroufám si odhadnout jaké budou ceny v roce 2030. Přitom tyhle stroje jsou opravitelné, na rozdíl od PCček a lze je udržet stále v činnosti. Stále používám HP9825A vyrobenou v roce 1976.
Mimochodem, HP9830A je reprodukovatelná, protože je celá postavená na TTL obvodech :D a HP9815A též, ta používá Motorolu 6800 a plasmový display Bouroughs. :) Ostatní HP počítací stroje bohužel reprodukovatelné nejsou :(

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#210 Příspěvek od petula »

udělal jsem seznam mé sbírky archaických integrovaných obvodů. Zatím má 13 stran v PDF. Můžu z mé muzeální sbírky , ty obvody které mám vícekrát, nabídnout výměnou za jiné archaické typy, které ještě v muzeu nermám :D Seznam pošlu majlem na vyžádání. Pokud možno ne na majly používající veřejnou doménu seznam.cz (tam to vázne).

Odpovědět

Zpět na „Součástky“