Transformátor sekundár 1V

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#16 Příspěvek od Kremik »

Vezmi nějaké trafo kde zbývá v kostřičce trochu místa a těch 5 závitů tam provleč, ne?

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#17 Příspěvek od VASEK_W »

Dovoluji si jen tak lehce podotknout, že počet závitů versus výstupní napětí je hodně moc závislý na velikosti jádra toho transformátoru !!!
Takže v jednom případě by to mohlo vyhovět, v jiném by mohlo na výstupu být také třeba jen 0,05V střídavých.

Jenže holt markoni výkon trafa, nebo alespoň požadovaný proud sekundáru tají, tak jsou zde všechny naše příspěvky hned po tom jeho prvním, úplně zbytečné :-( :-( :-(

Vašek

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#18 Příspěvek od kokun »

Tak, tak - počet závitů na 1Volt je odvislý od velikosti jádra, tj. tedy od výkonu trafa.
No a výkon trafa je zase odvislý od požadovaného proudu, který ale doposud autor vlákna neuvedl :(
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#19 Příspěvek od BOBOBO »

Autor vlákna , starý bastlíř se nás asi lekl .

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#20 Příspěvek od Kremik »

VASEK_W píše:počet závitů ... je hodně moc závislý na velikosti jádra toho transformátoru !!!
Jasně, ale neuvedl nic konkrétnějšího, tak volím nějaký ten střed. AC voltmetr snad má.
VASEK_W píše:0,05V střídavých.
Ty bláho... 100 závitů na Volt jsi viděl kde? To už trafa začali dělat i mravenci? Těžko by ale jeli na 50Hz :-)

Mimochodem pěkně kecáte. Jednou jsem udělal "trafo" tak, že jsem hodil dvě kluba drátů na sebe na zem, do jednoho pustil 230, ve druhém klubu se indukovalo napětí. I bez jádra. Ale bylo to měkké trafo. Kupodivu ani moc nehřálo :-)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#21 Příspěvek od BOBOBO »

No 0,5cm² sloupek to jistí ... :lol:

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#22 Příspěvek od Sendyx »

Pokud se pamatuji, "standby" trafa z Tesla televizorů - takový ten malý bazmek s tepelnou pojistkou, vzhledově stejný byl i v nějakých adaptérech - tuším kulatý zdroj 6V 100mA - krásných 37z/V.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#23 Příspěvek od BOBOBO »

No před asi 35lety jsem to doma motal na vrtačce 0,05 drát ...

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#24 Příspěvek od kokun »

Někdy v druhé půli 60. let jsem taky motal drátem 0,05 primár (5.000 závitů 8O ) malého tráfka ("ruční navíječkou" - jen takové 2 dřevěné sloupky a nějaká snad 5-ka drát vyohýbaná tak, aby vytvořila kliku, s počítadlem z elektroměru?).
Bylo to tráfko pro "nabíječku" (regeneraci) tehdy novinkových (těžce sehnatelných) tužkových baterií. Používal jsem 4ks v tranzistoráku KOYO

Obrázek

zakoupené v r. 1965 v Tuzexu.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#25 Příspěvek od VASEK_W »

100 záv/V není žádný problém.
Jako učedník v navijárně a opravně el. motorů a strojů jsem dostával za úkol namotat primáry na velmi malá trafička. To jádro mohlo být tak 7x7mm, motal jsem tam něco přes dvacet tisíc závitů drátkem, co nebyl pomalu ani vidět (dnes bych ho tedy už asi neviděl spolehlivě ;-) ). Tudíž po odečtení konstanty na ztráty v primáru to vycházelo tak plus minus 100 záv/V.

Vašek

Odpovědět

Zpět na „Poradna“