Fagor 1H-436 vyhazuje pojistky

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vdm
Příspěvky: 35
Registrován: 27 úno 2008, 01:00

Fagor 1H-436 vyhazuje pojistky

#1 Příspěvek od vdm »

Zdravím,
sháním schéma zapojení vestavné trouby Fagor 1H-436, nebo obvodově podobného modelu.
Trouba byla cca 2 roky odpojena a teď ji chci znovu namontovat do linky. Když jsem ji zkusil zapojit, vyhazuje pojistky. Chyba je v části trouby. Pokud odpojím kabel mezi plynovou varnou deskou a troubou, naměřím na konektoru trouby mezi L a N zkrat. Přepinač volby spirál i termostat byly v pozici vypnuto.

Je nějaká typická závada, na kterou se dá zaměřit? Diky za rady.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

Topné těleso.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
vdm
Příspěvky: 35
Registrován: 27 úno 2008, 01:00

#3 Příspěvek od vdm »

Nevím, jak je to zapojené, proto se pídím po schématu zapojení. Ale pokud není zapnuta přepínačem žádná spirála a nastavení teploty je na 0, neměl by být obvod uzavřen. Naměříl jsem zkrat mezi L a N na připojovacím konektoru trouby. Ne mezi PE. Stačí dát vidlici do zásuvky a jistič vyletí.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

A nemáš na troubě PE a N proklemovaný? Pak už jedině nějaký mechanický problém, např. kryt opřený o svorkovnice nebo přepínač. Ale takový zkrat se dá přece lehce a rychle dohledat, ne?
..to bude jen ňákej odpůrek

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#5 Příspěvek od petrfilipi »

Tak trouba má topné těleso/tělesa, přepínač, termostat a vodiče. Jak píšeš, volič těles i termostat je vypnutý, tělesem/tělesy by to být nemělo. A jelikož není zkrat na kostru, pak bych to viděl snad jenom na zkrat vodičů.
Jak/čím/na jakém rozsahu to měříš?
Ten jistič co vyletí je jistič nebo chránič?
Nějaké schéma (snad je to trouba) je tady.

PF

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od pocitujlasku »

Na to schemu nepotrebujes, ak namerias skrat medzi L a N, tak problem bude od svoriek k doske, mozno len kusok hrdze spadol na kontakty, alebo nieco podobne. ked ju otvoris a pojdes podla kablov, tak najdes pricinu. Ak by to bolo v elektronike, tak ti vyhodi istic az po zapnuti, a merakom by si ten skrat neodmeral.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Nebo tam může být odrušovací bloček ...

Uživatelský avatar
vdm
Příspěvky: 35
Registrován: 27 úno 2008, 01:00

#8 Příspěvek od vdm »

Porucha odstraněna. Problém byl v napojení programátoru. Někdo prohodil napájení a silové kontakty od spínacího relé.
Jak k tomu došlo nevím, trouba byla při stěhování demontována a přes 2 roky čekala na nové zapojení. Ale zjistil jsem, že vynechává piezoměnič, tak to prohození asi nastalo při pokusu o opravu. Proletování vývodů piezoměniče zdá se pomohlo.

Díky všem za pomoc.

PS
Dal by se snížit jas displeje? Typ programátoru EL198/202.141
Třeba tady
https://www.levnesporaky.cz/x3622/progr ... 98-202.141[/url]

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#9 Příspěvek od petrfilipi »

Co to schéma - odpovídalo to aspoň trochu?
Jaký je typ toho displeje? LED nebo digitron?

PF

Uživatelský avatar
vdm
Příspěvky: 35
Registrován: 27 úno 2008, 01:00

#10 Příspěvek od vdm »

Na to schéma ani nedošlo, díky za odkaz. Šel jsem po drátech že nejdřív odpojím to, co je zapojeno napřímo. Programátor byl vlastně první na ráně. A když jsem zjistil, že na kontakt spínacího relé vedou L a N, bylo vyřešeno.

Teď se snažím troubu co nejvíc vyčistit od spečených nánosů. Čím čistíte vnitřní prostor? Díly, co jdou vyndat jsem vyčistil v lázni mimo troubu.

Ten displej není LED, ale není to přímo digitron. Neznám přesný název. Je to zatavené v baňce, stejné "provedení" mívají displeje na audio zařízeních. V předchozím příspěvku jsem na něj dával odkaz.
A to piezo stejně vynechává, zřejmě bude chyba v něm.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Displej je VFD.

Uživatelský avatar
vdm
Příspěvky: 35
Registrován: 27 úno 2008, 01:00

#12 Příspěvek od vdm »

Ještě se vrátím k tomu programátoru. Piezoměnič funguje jak se mu zachce. Jak jej mohu otestovat? Stačí jej připojit na NF generátor? Není na něm žádný popis, takže neznám typ.
Stěhuju se, dělám rekonstrukci, takže nemám ani místo na nějaké bastlení.
Přílohy
Fagor-programator-2.jpg
Fagor-programator-1.jpg

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“