K: Lakovaný vodič 25 mm2

Přístroje, součástky, náhradní díly. Náhrady součástek, kompatibilita apod.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

K: Lakovaný vodič 25 mm2

#1 Příspěvek od petrfilipi »

Nazdar všem.
Pro výrobu bodové svářečky z MOTu sháním 5m lakovaného/opředeného Cu vodiče o průřezu cca 25mm². Nejaději bych obdélník např. 3x8 mm.
Moje představa je navinout 6 závitu bifilárně, do okénka by se to mělo v klidu vejít.

Děkuji za případné nabídky.

PF

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Moje zkušenost se současnýma lakovanýma drátama je taková, že tvrdej drát 5x5mm určitě jednoduše nenavineš, protože ho neohneš.

To už je lepší svinout 25x1mm².
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#3 Příspěvek od dj_Paul »

bylo by dobrý sem pak dát odkaz na video, jak tu pásovinu tím motem protahuješ. Ať se taky pobavíme

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#4 Příspěvek od Olchor »

Právě - MOT nerozebereš, tlustý drát neprotáhneš. Použij lanko.

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#5 Příspěvek od JiriTom »

petrfilipi: Tohle video jsi předpokládám viděl?
https://youtu.be/svEhATpe6KQ

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#6 Příspěvek od petrfilipi »

Mám doma zbytek použitého opředeného drátu 3x8mm a zda se mi, že ho lze ohnout celkem v pohodě. Šlo mi o to využít co možná nejvíce plochu v jádru, protože (jak jsem četl v diskuzích) 2-3 závity nejsou nic moc.
A ještě mě napadlo - bylo by možné odfrézovat (odříznout) svár na MOTu, sekundár navinout mimo a po instalaci sekundáru to trafo zase svařit. Šlo by to? K dispozici mám samozřejmě jen COčko.

PF

Uživatelský avatar
Matka_Tereza
Příspěvky: 112
Registrován: 21 dub 2017, 02:00
Bydliště: Egerland

#7 Příspěvek od Matka_Tereza »

Dobrá možnost je použít simplex (gumový) kabel 16mm2 ke svářečce. Jeden MOT jsem namotal páskovým měděným vodičem. Je to funkční, ale ke chlubení to rozhodně není 😐 Lepší je použít ten simplex 😉
Každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#8 Příspěvek od petrfilipi »

No asi máte s tím ohýbáním pravdu - fakt by to bylo trapeni.- jedině že by se ten drát 3x8mm nějak (elektricky) ohřál.
Myslel jsem, že 16mm² je málo, četl jsem tak o 50mm².

PF

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#9 Příspěvek od dj_Paul »

kdyby jsi ten drát ohřál tak aby změkl, tak by asi jakákoliv izolace byla minulostí

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#10 Příspěvek od petrfilipi »

Já nemyslím ohřát na 150°C nebo vyžíhat, ale ohřát třeba na 50°C. To přece ta izolace musí vydržet. A jak mám zkušenost, poddajnost se při ohřátí zlepší.
PF

Uživatelský avatar
vav
Příspěvky: 107
Registrován: 14 kvě 2006, 02:00
Bydliště: SK/MA/

#11 Příspěvek od vav »

Ja som použil zelenožltú lícnu 25mm2, izoláciu som odstránil a miesto nej som použil zmršťovaciu bužírku. Len som ju navliekol, nenahrieval. Neviem koľko VA máš mot, ale myslím, že by si mohol použiť aj 30mm2. Dávať 2x25 nemá podľa mňa zmysel. Ja som bodovačku robil z 800VA. https://www.elektrolab.eu/blog/kompaktn ... on-baterii

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Takovýhle kousek by šlo i vyžíhat a omotat textilní bandáží a láknout anebo jen navléknout tu bužírku .

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#13 Příspěvek od vrky »

Poptej se v navijárně motorů jaký mají nejsilnější drát a jestli to s ním je reálný namotat. Máš v okolí nějakou navijárnu?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

Trakční motory do lokomotiv se navíjely v ŽOSce opředeným Cu páskem 5x1mm a myslím 8x1,5mm - sekalo se to na kusy dlouhý přibližně 2,5m (míra byla u každýho typu motoru jiná), na kotouči s drátkama se holily konce každýho kusu v dýlce odhadem 40mm, pak se to na speciální šabloně kolem kolíků a válečků předepsanýho průměru ručně naohejbalo do smyček - a neohejbalo se to jen kolmo k menšímu rozměru, ale vytvářely se i ohyby a dokonce smyčky i kolmo k šířce pásku, příslušnej pracovník na to měl asi tak metr a půl dlouhou páku. Výsledný tvary připomínající hodně zúženou buňku fčelího plástu se pak skládaly do drážek ve statorech i rotorech, oholený konce se vkládaly do frézou rozřezanýho špalku komutátoru, respektive se spojovaly pomocí dočasnejch svorek. Zabandážovaný a zaklínovaný vinutí se plamenem a odhadem 4-5mm tlustým "plněným drátem" z pájky a tavidla zapájelo do lamel rotoru, resp. svorkovnic statoru, elektricky odzkoušelo, vakuově vysušilo a naimpregnovalo příslušným kompoundem/lakem a pak se motor kompletoval. Finále byla zkouška běhu na dynamometru, ale to už sem nepatří - to důležitý je, že se za použití správnejch přípravků dá naohejbat Cu pásek klidně i napříč širšího rozměru s dobrou opakovatelností a dodržitelnou přesností. Důležitý je mít vyřešený, jak výslednou cívku složit a případně její části pospojovat do prostoru pro vinutí. Umím si představit i navinutí několika desítek závitů páskem z jednoho kusu ohýbanýho napříč - pokud bude cívkový těleso mít možnost odebrání čela, vinutí se učuní na přesně natvarovaným "špalku" neboli "kopytu" pomocí pákovýho přípravku a pak se na cívku jednoduše axiálně nasune a zafixuje.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

BOBOBO píše:Takovýhle kousek by šlo i vyžíhat a omotat textilní bandáží a láknout anebo jen navléknout tu bužírku .
Pokud vyžíhat, tak se to musí po žíhání ponořit do vody aby měď opravdu změkla. Nevíš, jak dlouho to vydrží než zase ztvrdne?
Takhle se měděnejma kroužkama těsnily v karteru válce u starejch Škůdek. Ale tam se vyžíhalo, smočilo, navlíklo na válec a šup do bloku, celý hotový za půl minuty.
Mám obavu, že než to zaizoluješ a protaháš MOTem bude měď zase tvrdá.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech“