Zpracování signálu HDO pomocí mcu

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
elnovy
Příspěvky: 769
Registrován: 04 črc 2010, 02:00
Bydliště: ČR - JČ
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od elnovy »

Nekonstruktivní rady že je lepši si koupit hotovou věc by měly být na tomto fóru zakázané .
Je to bastlířtké fórum pro lidi co něco tvoří nebo chtějí tvořit .
Ostatně je tady plno jiných zákazů co se nesmí uveřejnit nebo publikovat .
Bohužel i urážky a posměch často píši vysoce postavení abonenti tohoto fóra .
Proto radím nenechte se odradit a znechutit !!!
=======================================================
Až sem dá někdo popis a smysl a hlavně kódování HDO klidně se do toho pustím .
Já to chápu jen jako dálkového ovládání tzn ON nebo OFF pro daný tarif // spotřebič
tzn start a stop signál je pro všechny účastníky stejný akorát je spouštěn v různou dobu denní .

To jest bez nutnosti dekódovat jiné signály než jen signál start a stop ???
Mám pravdu ???
Jaký je tedy start a stop signál ???
odfiltrovat 50Hz a napsat program by pak bylo snadné a jistě podmětné ho silami bastlirny dát do funkce .
https://elnovy.jex.cz/menu/nabizim-rese ... -i-vetsich
el.návrhář HW a SW a DPS

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#17 Příspěvek od Mahoney »

Těžko říct, třeba takový jakýkoliv MCU je taky víceméně hotová věc… Budeme ho stavět z tranzistorů, ať to máme "echt gold"?

Jinými slovy, nechci se hádat, ale snažím se říct, že to má svoje hranice, a víceméně je na každém, jak si ty hranice nastaví, jak to celé sám vnímá (a na jaké je úrovni, každý se učíme). Pro někoho je to Arduino, pro někoho hotový čínský modul, pro někoho dalšího ta hranice může být ještě někde jinde… Ostatně i proto je na fóru více sekcí, aby si každý našel "to svoje". Ony jakékoliv zákazy obecně neprospívají, nejde se prozakazovat do ráje, ale jsou rady a "rady", a to jsi tím měl zřejmě na mysli ty…

Potíž je na tom ta, že ti lidé co rozdávají "rady" se jen těžko mění, jenže k hlubšímu objasnění bychom tu zřejmě museli založit i psychologickou sekci :D

Nejlepší je prostě nesoudit a být trpělivý, mít "narostlé ego" není problém pro nikoho, ale jde přesně o pravý opak.

Jestli se nepletu tak signál HDO je myslím 212 Hz, když jsem kdysi bydlel blízko elektrárny a všude byly ještě vláknové žárovky, tak to z nich bylo slyšet když ho zrovna vysílali.

Edit: Takže je to 216 Hz.
Popis signálu zde: https://www.egc-cb.cz/produkty-pro-energetiku/hdo.html

Tady je ještě link na manuál k jednomu přístroji, ve kterém je taky pár užitečných informací: https://www.abctech.cz/img.asp?attid=245222

Uživatelský avatar
elnovy
Příspěvky: 769
Registrován: 04 črc 2010, 02:00
Bydliště: ČR - JČ
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od elnovy »

Reaguju a souhlasím-
MCU v chi ně jsou vyvinuté a vyrobené firmou atmel = microchip proto nechápu neustále nálepkovat ...v cz máme dobré právníky s vysokým egem spatné ekonomy a skoro žádnou výrobu elektroniky potažmo MCU . Výrobu DPS drahou atd atd.
Moje ego a znalosti jsou malé proto se raději optám ……..
Dle obrázku není jasné jaký signál = telegrafní sekvence zapíná a vypíná spotřebiče typu 1 bojler na vodu 2 akumulační kamna 2 přímotop
tyto sekvence 3 kusy x on a off = 6 kusu jsem nikde nenašel -----nejsem právník ale bastliř .
.................................................................................................
Děkuji za odpověď ….na MCU bude potom volba acuu/boiler/přímotop s délkou sekvence si MCU poradí
protokol . aktualnin protokol pro čechy chybí !!!! asi to bude chtit pravnika :lol: :roll:
Přílohy
hdo.jpg
el.návrhář HW a SW a DPS

Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od markoni »

Konečně mi dorazila deska STM32F0DISKOVERY a vyčetl jsem sni pomocí STM32 ST-LINK Utility a uložil default STM32F0DISKOVERY.bin ,mohu s tímto způsobem nahrát do té desky tento soubor  Hdo.bin když ano tak jakým způsobem ? krok za krokem nerad bych přespal bootloader díky
Přílohy
Hdo.bin
(2.89 KiB) Staženo 31 x
default STM32F0DISKOVERY.bin
(4 KiB) Staženo 38 x
Deska STM32F0DISKOVERY.jpg

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#20 Příspěvek od ondraN »

Nepoužívej STLink utility. Je to už velmi starý nástroj, neopravovaný a již dávno nedoporučovaný. Vše se nyní dělá v STM32 Cube Programer. Bin soubor tam můžeš nahrát, jak je libo, protože tam žádný bootloader není. STLink pracuje přímo s SWCLK a SWDIO, takže je schopen MCU nejen naprogramovat, ale i funguje jako rozhraní debuggeru. A až si stáhneš a nainstaluješ ten Cube Programmer, tak po připojení discovery desky ti patrně nahlásí, že je v STLinku starý FW, tak ho updatuj.
Link pro stažení https://www.st.com/en/development-tools ... eprog.html

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od petula »

Mahoney píše:...
Potíž je na tom ta, že ti lidé co rozdávají "rady" se jen těžko mění, jenže k hlubšímu objasnění bychom tu zřejmě museli založit i psychologickou sekci :D
Hlasuji pro založení psychosekce a psychoporadny :D

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“