Jak funguje zářivka na 12/24V ?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
TeslaPC
Příspěvky: 226
Registrován: 08 srp 2022, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Jak funguje zářivka na 12/24V ?

#1 Příspěvek od TeslaPC »

Ahoj, už delší dobu si lámu hlavu s jednou věcí a pořád jsem na nic nepřišel ani nic o tom nenašel, ted to zkoumám jen ze zajímavosti, ale až dodělám svojí mini fotovoltaiku tak bych to chtěl využít. Jde o to jak fungují zářivky např. v autobusu, hledal jsem už snad všude a nic jsem nenašel, jestli svítí na 12 nebo na 24V, nebo jestli mají nějaký svůj specielní předřadník, prostě jak to tam prostě funguje, chtěl jsem si na zkoušku domů sehnat nějakou zářivku na 12/24V, ale nikde jsem nic takového nenašel. Nevěděl by někdo jak to je, a jak rozsvít klasickou zářivku na 12 nebo 24V aniž bych musel použít měnit na 230V?
Díky

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#2 Příspěvek od Yarda1 »

Kdysi jsem se s kýmsi bavil, prý v autech byly u zářivek jednotranzistorové měniče. Ale krk bych za to nedal.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od workhard »

Je tam zvyšující měnič, myslím, že dnes, když máme možnost použít LED světla, používání tohoto pozbývá smysl.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od termit256 »


Uživatelský avatar
TeslaPC
Příspěvky: 226
Registrován: 08 srp 2022, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od TeslaPC »

Aha to jsem nevěděl, škoda že je ta aukce na aukru už ukončená, hned bych si je vzal. A nevíte pod čím takovou věc hledat na internetu? Vůbec netuším jak a pod čím to hledat, jak v bazaru (za takový starý jako byly na té fotce na aukru bych byl nejradši), tak klidně i nějaké nové když jiné nebudou?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Zvenku to na kompaktech nepoznáš . Je tam stejný tranzistorový můstek jak v síťových a za ním zvyšující tráfko . Tenkrát je vyprodávali v Hadexu . Mám jich asi 6 , že jsem jich nevzal víc , normálka jedou na aku od nářadí .

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

pokud už nebudou zářivky autobusové, tak ještě snad zářivkové nouzové osvětlení, dělali i čeští výrobci. Napájení různé, na dva, tři, i osm NiCd článků.
Plus nevýhody zářivek, poměrně malá životnost, dlouhý start v nízkých teplotách, asi i postupně hůř sehnatelné trubice.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Oproti LED je zivotnost paradna.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#9 Příspěvek od Kremik »

BOBOBO píše:Je tam stejný tranzistorový můstek jak v síťových
Stejný není, funguje jinak, ale to není podstatné. Na 12V obvykle správně nenastartují, je potřeba přejet po trubici rukou, pak naběhne mnohem ochotněji. Blbé u nich je že startují za studena - vlákna mají oba vývody spojené. V podstatě je pro mě zajímavá jen ta trubice, elektronika spíš tak na díly. Mám 15W a 20W.
Trubice z nich jdou provozovat i se správným síťovým předřadníkem. Samozřejmě už správně s teplým startem. Stačí vykuchaný z jiné úsporky.
Občas si zasvítím i s neupravenou, světlo na 12 se někdy hodí. Vnitřek se ale hodně hřeje.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Na 12 V se taky vyskytujou tenké CCFL trubice ve skenerech, v případě adaptéru pro transparentní předlohy i s autonomním měničem ve víku.

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Hape »

TeslaPC píše:... Jde o to jak fungují zářivky např. v autobusu ... ...jestli svítí na 12 nebo na 24V ...
Jak píší ostatní, zářivka musí mít elektronický předřadník vhodný na požadované napájecí napětí. Já sem kdysi mněl třeba ruční svítilnu na 4 ks AA baterií, tedy na 6 V a ta mněla kromě žárovky i malou zářivkovou trubici.
TeslaPC píše:... a jak rozsvít klasickou zářivku na 12 nebo 24V aniž bych musel použít měnit na 230V?
Díky
Opět, bez elektronického předřadníku, tedy speciálního měniče, to nepůjde. Předřadník na 12 V třeba zde: svetzarovek.eu

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

A na začátek , ano vyrábí a prodává se . Svítí jak ta na 230 . Třeba zde : https://malapa.cz/12v-spotrebice/452-si ... a-e14.html
Kup , dokud jsou . Prostě ji jen našroubuješ do objímky kde máš nejlépe 14V a bez jakýchkoliv úprav svítí .

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#13 Příspěvek od patrikvarga »

Je tam podobný menič ako:
Přílohy
menic12v.jpg

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od sis2 »

OT: A na obrázku už tradiční perly: Vynuta je nejprve L1 ... a potom je vynuta L4. :D

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Existovaly ještě starší měniče pro autobusy se dvěma bambusovejma OC30 a velkým feritovým EE trafem. To trafo možná ještě někde mám. Matně pamatuju, že se dávaly po začátku do ŠL-11 hned zkraje sedmdesátek.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“