radio europhon

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jarosinek
Příspěvky: 83
Registrován: 13 dub 2017, 02:00

#31 Příspěvek od Jarosinek »

Taky vlastním Europhon M 5000 . Problém jsem měl jen s koncovým zesilovačem , ten odcházel pravidelně , tak jsem si udělal destičku s 2x MBA810. Ladící kondenzátor jsem taky musel sehnat , odešel . Pak jsem vyměnil gramo a dodělal předzesilovač magnetodynamický .Design byl na tu dobu skvělý!

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#32 Příspěvek od dvorak »

Pokud si vzpomínám, toto radio dělali i Maďaři pod značkou Videoton, zřejmě licence.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#33 Příspěvek od elektrosvit »

O tom nic nevím. Nepleteš si ho s vizuálně podobným R4901? I když, možné je všechno.

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#34 Příspěvek od dvorak »

Souhlasím, je to dost podobné, zvláště typ R 4902, ale je ve dřevě...
Přílohy
Videoton R4902.jpg
(52.53 KiB) Staženo 189 x

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#35 Příspěvek od elektrosvit »

Jak to myslíš? Ve dřevě je Videoton, i Europhon. Akorát Videoton je lampový a Europhona neviděl ani z rychlíku.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#36 Příspěvek od FERYACT »

Kdysi mi přinesl kamarád radio jestli bych ho přeladil na rozsahu VKV.Našel jsem cívku oscilátoru a zdeformováním jsem ji přeladil do druhého pásma.Na počkání.Daly se naladit stanice a já jsem byl veleben.Já vím že to bylo barbarství.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#37 Příspěvek od ok1hga »

Hifista píše:Ještě oživím toto vlákno po nových zkušenostech s Europhonem TB723. Kolega mě požádal o jeho přeladění. . . . .
. . . Po sladění mě Europhon docela mile překvapil velmi dobrou citlivostí, což jsem nečekal. Jen ta selektivnost vzhledem k tomu, že v mf zesilovači jsou jen jednoduché obvody není "nej".
takže to tady taky trochu oživím a mám na tebe hifisto, jestli můžu, dotaz . . .
dostal jsem se do stejné situace, pro známeho přelaďuji na CCIR Europhon 723 TB.4.
přeladění dopadlo dobře, jen mám pocit jako by byla celá MF nějaká chcíplá.
bez signálu to málo "šumí" a výstupní nf hlasitost je rozdílná u silné a slabé stanice.
myslím, že mf má malé zesílení a signál před demodulátorem není v limitaci.
A nějak mi nejde najít závadu, nikde ji nevidím . . .
mám dojem, že ty bambusáky nějak ztratily po létech zesílení, nebo co . . .

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#38 Příspěvek od xsc »

Podle mě ta MF chcíplá vždycky byla. Když se to kdysi přelaďovalo na "západní normu" kvůli dálkovému příjmu O3, tak se doporučovalo tam za výstup ze směšovače před 1. MF dát zesilovač s KF124. Mám to takhle upravený a funguje to líp. Dneska by se to dalo spojit i s přidáním MF keramického filtru, protože při dnešním přeplněném pásmu je ta selektivita bídná.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#39 Příspěvek od Hifista »

Vzhledem k použitému jednoduchému zapojení je vlastností tohoto rádia, že silné stanice jsou velmi hlasité a slabší zase slabé. Na druhé straně je zase kupodivu, že rádio má vzhledem ke své jednoduchosti po přeladění docela solidní citlivost.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“