HiFi zes: TDA1524A -> TDA2050

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
J@N

HiFi zes: TDA1524A -> TDA2050

#1 Příspěvek od J@N »

Dobrý den,
chystám se si vyrobit zesilovaè - nejspíše z 2xTDA2050 - mám je doma a výkon 2x30W bude bohatì staèit. Stále ale nemám rozhodnutý zdroj - resp. trafo. Našel jsem toroid 100VA, 2x29V za pøijatelnou èástku, s tím, že bych napájel každý TDA jedním sekundárem. Nemám s toroitdními transformátory vùbec zkušenosti, ale mìli by být tvrdší. Vím, že se mùže lišit kus od kusu, ale nedokážete nìkdo zhruba odhadnout voltampérovou charakteristiku - staèí pøibližné údaje pøi úplném zatížení, napìtí naprázdno..?

Jinak nìkdy jsem tu èetl o TDA1524A, že je to šumák apod. Schéma jsem si na nìj dìlal sám (aby bylo co nejmenší) a tak jsem èekal nejhorší, ale hraje dobøe, jen hlasitost, balance, basy a výšky se mìní jen na prostøedku dráhy potenciometru, na zaèátku dráhy se hlasitost nemìní a nepodaøilo se mi to nìjak výraznì zmìnit.

Kdyby jste mìl nìkdo nìjaký poznatky, rady, .. tak napište :wink:

Uživatelský avatar
hrabosh
Příspěvky: 446
Registrován: 19 čer 2005, 02:00
Bydliště: Brno venkov
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od hrabosh »

Já jsem to TDAčko zavrhl, protože mělo 10x vetší šum než LM1036stka. Přitom je (aspon v GMku) o 20 Kč dražší .... ?

Ale k tématu ... co tam máš za potenciometry ? Lineární nebo logaritmické ?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

K TDAčku musíš na oba konce potenciometrů připojit odpory tak, aby pro stejný rozsah řídidích napětí, na která to reaguje, potřeboval celou délku dráhy.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#4 Příspěvek od Atlan »

1524 zahodit daleko ako sa da :) 1036 je daleko lepsia :)

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od stepa »

Uz to tady pisu ponekolikate :) , TDA 1524 jako predzes NE E, dej tam levnejsi variantu LM1036 a budes spokojeny(vlastni zkusenost).

J@N

#6 Příspěvek od J@N »

Tak TDA1524A už tam mám a mìnit to zatím nebudu; mám tam lineární potenciometry, ale to je jedno, protože na desce to jde zmìnit pøidáním/odebráním jednoho odporu.

Mì spíš zajímalo to trafo - nejen proto, že maximální vstupní proud do TDA2050 je 50V, ale i kvùli maximálnímu výkonu apod.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#7 Příspěvek od tandel »

Taky myslím, že 1036 je lepší, ale 1524 se jednou prodávaly ve výprodeji za 5,- Kč. Za tu cenu by byl hřích to někde nepoužít.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od stepa »

J@N píše:Mě spíš zajímalo to trafo - nejen proto, že maximální vstupní proud do TDA2050 je 50V, ale i kvůli maximálnímu výkonu apod.
Tak po tomhle ti doporucuju se vratit do sedme tridy zakladni skoly :? mas hokej ve velicinach a zakladnich jednotkach.

Sice ma max. +-25V, ale to je co snese...takze dat nejakou rezervu +-20V(kolisani site, pretezovani, atp.)to je uz po filtraci, do jaky zateze to chces? No s tim jednim sekundarem by to jit melo, v datasheetu nato mas schema. Z tech 29V dostanes cca 39V po filtraci, takze by to slo.

J@N

#9 Příspěvek od J@N »

Kdyby za 5 korun, to bych nebral jedno ;), ale za tu cenu nejmíò 15.. tehdy jsem o LM nevìdìl..

Do byl skuteènì pøeklep, nikdo z naší tøídy není o roèník / dva dál v matice a fyzice :wink: - jako já :D .Chtìl jsem samozøejmì napsat napìtí ;) ..jj, musel bych to dìlat pøes nesymetrickej zdroj.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“