Zpětnovazební regulátor otáček vrtačky

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
gaminn
Příspěvky: 104
Registrován: 25 zář 2019, 02:00

#16 Příspěvek od gaminn »

Tak jsem před regulátor z Amatérského radia zapojil můstkový usměrňovač a došlo k tomu, že se vrtačka rozběhla na plnou rychlost (nehledě na to, že regulátor byl nastavený na nízkou rychlost). No a teď, bez usměrňovače, regulátor už nefunguje. Při potenciometru nastaveném na nízkou rychlost se vrtačka chvilku rozběhne, pak zastaví a tak dokola. Při vyšších rychlostech to trochu reguluje, ale rozhodně se nedá říct, že by můj první pokus o úpravu regulátor přežil. Očekávám, že zhruba takto budou vypadat všechny mé pokusy o ubastlení regulátor. Fakt se to nedá někde koupit? :D

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#17 Příspěvek od JirkaZ »

Takže učit se (a to i z ev. chyb) nehodláš?

Právě jsem tě ve věci celovlnného regulátoru se dvěma tyristory chtěl upozornit na stranu 3 v tom mnou sestaveném výše uvedeném sumárním pdfku článků z AR (které jsi asi ani nečetl), ale vidím, že to bude zbytečné...

No, třeba to pomůže někomu jinému.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
gaminn
Příspěvky: 104
Registrován: 25 zář 2019, 02:00

#18 Příspěvek od gaminn »

Hodlám, ale asi je mimo moje intelektuální možnosti vymyslet, proč to s tím usměrněným napětím odešlo. Pokud bys mi to vysvětlil, tak budu rád.

Na ten celovlný tyristorový regulátor jsem koukal hned na začátku, ale usoudil jsem, že bych asi nebyl schopný nastavit soufázovost druhého z tyristorů (C2, R3, R4). Ale máš pravdu, že to je jedno z těch zapojení, u kterého bych měl jakousi šanci ho zprovoznit.

Mohl by mi ještě někdo vysvětlit, jak funguje zpětná vazba obvodu U2008B, že je schopná pod zátěží motoru zachovávat stejné otáčky. Co jsem pochopil, tak se tam snímá proud a mě nějak nedává smysl, jak to může fungovat. Zvýším zátěž motoru, tzn. stoupne proud motorem, klesnou otáčky a aby regulátor zachoval otáčky, tak přidá proud. Mně vychází, že to je nestabilní regulační smyčka. Ale tak asi jen něco nechápu.
Přílohy
reg2.png

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#19 Příspěvek od BOBOBO »

Vymýšlíš kolo . Okopíruj ten tátův regler a je , nic tak jednoduchého a dobře fungujícího není . Otáčky sice budou do 90% , no ale těch 100 si přepneš . Ale rozdíl je takový , že to při práci nepoznáš . Mám ho a používám od uvěřejnění , dokonce jsem jich snad 50 vyrobil na kšeft . V těch dobách nic podobného v prodeji nebylo , stejnětak měnič pro autorádio pro trabanta . Těch jsem vyrobil snad 200 . Aby ti ten tyristor neodešel , ale ono se to i lépe chová , je třeba tam dát tlumivku . Dával jsem tam tehdá odrušovací toroid , který stál pár korun a byl snad z nějakého mixeru . Vinutí jsem spojil seriově a bylo . Myslím , že to mělo kolem 1mH . Když došly , tak jsem tam dal tlumivku pro výškáč , vyráběl jsem i výhybky a motal tlumivky ve větším .

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#20 Příspěvek od JirkaZ »

gaminn píše:Hodlám, ale asi je mimo moje intelektuální možnosti vymyslet, proč to s tím usměrněným napětím odešlo. Pokud bys mi to vysvětlil, tak budu rád.
Já nevím, proč a hlavně co tam odešlo. Neznám ani zapojení, ani konkrétní osazení, ani jsem nebyl u toho, když jsi to testoval. Taky nemám křišťálovou kouli. Prostě je třeba jednotlivé součástky vyjmout a změřit. Tip: mohl by to být částečně "nakopnutý" tyristor (ale i cokoliv jiného).
gaminn píše: Mohl by mi ještě někdo vysvětlit, jak funguje zpětná vazba obvodu U2008B, že je schopná pod zátěží motoru zachovávat stejné otáčky. Co jsem pochopil, tak se tam snímá proud a mě nějak nedává smysl, jak to může fungovat. Zvýším zátěž motoru, tzn. stoupne proud motorem, klesnou otáčky a aby regulátor zachoval otáčky, tak přidá proud. Mně vychází, že to je nestabilní regulační smyčka.
Proud univerzálním motorem (kolektorový, cívky rotoru a statoru zapojené v sérii) je daný kroutícím momentem, otáčky pak napětím. To je hrubé rozdělení. Regulátor přidá primárně napětí, proud "vzniká" až na základě míry zatěžování motoru.

Ano, v U2008B jde do jisté míry o kladnou zpětnou vazbu (stejně jako u jiných regulátorů na principu snímání proudu motorem a reakce na něj), ale právě proto se v zapojení používá trimr, jehož prostřednictvím lze nastavit míru zpětné vazby tak, aby se smyčka nerozkmitala, popř. nedocházelo k nadměrné kompenzaci zátěže (zvýšení otáček při zatížení). V DS je to R10 (load current compensation).

Trimr mění impedanční poměry mezi řídícím a zpětnovazebním signálem ve sčítacím uzlu (pin 3) a tím mění i poměr amplitud těchto signálů.

Pokud bys někde za rozumnou cenu a zaručeně kvalitně sehnal tento IO, tak to asi je dobrá cesta. Přidávám odkaz na zkušenosti s ním.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
gaminn
Příspěvky: 104
Registrován: 25 zář 2019, 02:00

#21 Příspěvek od gaminn »

JirkaZ píše:
gaminn píše:Já nevím, proč a hlavně co tam odešlo. Neznám ani zapojení, ani konkrétní osazení, ani jsem nebyl u toho, když jsi to testoval. Taky nemám křišťálovou kouli. Prostě je třeba jednotlivé součástky vyjmout a změřit. Tip: mohl by to být částečně "nakopnutý" tyristor (ale i cokoliv jiného).
Je to přesně toto zapojení: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=61392 , kromě vstupního filtru a 5 součástek zcela napravo paralelně s tyristorem. Měl jsem pocit, že to nejhorší, co se může stát, když tomu dám na vstup místo střídavého napětí usměrněné a nevyfiltrované napětí, bude za a) připojím to špatnou polaritou - nepojede to za b) připojím to správnou polaritou - pojede to, ale bude nějak divně fungovat zpětná vazba. No jak jsem psal, mně se to po připojení rozeběhlo na plnou rychlost, což nevím, proč se stalo, ale každopádně to třeba mohlo nakopnout tyristor, který není na takovou zátěž stavěný.


No jinak mi na eevblogu někdo dal odkaz na australský Silicon Chip Magazine https://www.siliconchip.com.au/Issue/20 ... Controller . Je to triakový regulátor se zpětnou vazbou přes proudový transformátor. O řízení se stará PIC. Je k tomu kód, bohužel jen v ASM, takže případné úpravy by byly trochu bolestivé. Schéma sem asi dát nemůžu kvůli autorským právům. V článku ho vychvalují, tak jestli mi někdo neřekne, že s ním má blbou zkušenost, tak bych ho vyzkoušel.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#22 Příspěvek od BOBOBO »

To neumíš změřit tyristor a chceš stavět atomovou elektrárnu ?

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#23 Příspěvek od JirkaZ »

gaminn píše: No jinak mi na eevblogu někdo dal odkaz na australský Silicon Chip Magazine https://www.siliconchip.com.au/Issue/20 ... Controller . Je to triakový regulátor se zpětnou vazbou přes proudový transformátor. O řízení se stará PIC. Je k tomu kód, bohužel jen v ASM, takže případné úpravy by byly trochu bolestivé. Schéma sem asi dát nemůžu kvůli autorským právům. V článku ho vychvalují, tak jestli mi někdo neřekne, že s ním má blbou zkušenost, tak bych ho vyzkoušel.
Se z těch práv zase neposerme...

archiv

Nicméně procesor (pokud nejsou velmi dobře ošetřené hw i sw hazardy a různé "náhodné" situace) bych tam nedával.

Všeobecně vzato ta konstrukce ale vypadá velmi dobře. V 04/2021 vyšel mírně vylepšený stejný regulátor (jiný MCU atd.).
Naposledy upravil(a) JirkaZ dne 12 pro 2022, 14:21, celkem upraveno 1 x.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
gaminn
Příspěvky: 104
Registrován: 25 zář 2019, 02:00

#24 Příspěvek od gaminn »

BOBOBO píše:To neumíš změřit tyristor a chceš stavět atomovou elektrárnu ?
No popravdě asi bych jen hádal co přesně se má měřit a uměl bych jen zkrat mezi katodou/anodou a jestli sepne, když mu pošlu proudový pulz na řidicí elektrodu. V životě jsem tyristor/triak neměl v ruce. Ale asi nebude problém to zjistit, Google jistě poradí. Zatím se mi do toho regulátoru nechce hrabat, stejně příčinu toho, proč odešel, asi už nezjistím.

To zapojení z časopisu mi jako atomová elektrárna právě nepřijde, je pro mě rozhodně lépe čitelné a průhlednější než všechna analogová zapojení z Amaterského radia, co jsem doteď viděl.
JirkaZ píše:Se z těch práv zase neposerme...
Njn, nějak jsem ten druhý odkaz z Googlu přehlédl... Složitě jsem stahoval celý ročník toho časopisu z jakéhosi pochybného ruského webu, takže jsem tady nechtěl dávat mnou pořízený printscreen.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#25 Příspěvek od JirkaZ »

Archive.org je mnou velmi respektovaný server, úspěšně likvidující všeobecnou zhovadilou snahu aby cokoliv "zmizelo" z webu (na to má copyright George Orwell ve svém nepřekonatelném a doslova jasnovideckém 1984, i když tehdy bez webu).

Takže ať se archive.org s právy "popasuje" sám.

Můj názor je ten, že tady si ukazujeme různé materiály především pro studijní účely.

Pokud bude třeba PRCák chtít cokoliv opajcnout a produkovat to po vagónech či vlacích, tak mu v tom nikdo nezabrání a my mu to nejspíš na druhou stranu neusnadníme...
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
gaminn
Příspěvky: 104
Registrován: 25 zář 2019, 02:00

#26 Příspěvek od gaminn »

Na druhou stranu ale autor asi musel vynaložit nějaké úsilí na vytvoření díla a mně osobně je třeba blbý mu to rozšiřovat, když si to nepřeje. Vlastně ale nevím, jestli si to nepřeje, protože jejich oficiální stránky nabízejí ke stažení podklady pro výrobu DPS i kód pro PIC. Jediné, co ofiko chybí je schéma.

Jestli to zapojení bude pěkně fungovat, tak si pak od nich koupím jedno číslo toho jejich časopisu :)

Číňan by to třeba okopíroval, ale všichni víme, že by s dost velkou pravděpodobností něco ojebal, takže by se pořád našla spousta lidí, co si ráda koupí originál.

marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

#27 Příspěvek od marshal »

přiživím se. Nemáte někdo Sdělovací techniku asi 7/72 ? Měl by tam být regulátor se zpětnou vazbou od kotvy. Někde jsem jej měl ale už to nemůžu najít. dík

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#28 Příspěvek od BOBOBO »

Kdybys to věděl jistě , tak bych hrabal ve skříni . Myslím , že tyto ročníky po otci mám .

marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

#29 Příspěvek od marshal »

mohlo by to být kolem 6,7,8 /72 ale kvůli tomu vánoční úklid nedělej, tak důležité to není.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#30 Příspěvek od BOBOBO »

Jedno bylo i v modrém amáru , dokonce na titulce .

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“