dotaz k hoblíku

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

dotaz k hoblíku

#1 Příspěvek od Nakadah »

Pánové je tady nějaký stolař či truhlář co by mi poradil jak seřídít hoblík římsovník? Od dědy mám v dílně kupu nástrojů, i na dřevo samozřejmě. Takže i základní druhy hoblíků. Uběrák, hladík, klopkař a římsovník. Všem sem nabrousil nože, srovnal plazy, no ale akorát u římsovníku nevím jak seřídit výšku nože. Protože přední plaz je výš než zadní, tak nevím k čemu se chytit.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Mel bys sem hodit foto, z popisu nejak nechapu co tim myslis. Tipuju ze ti cast toho hobliku chybi.

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Nakadah »

No to se mi moc nezdá, protože je jak nový v podstatě nepoužitý.

Obrázek

Obrázek

A ještě mám jeden starší, ten už má upravený nůž na drážku palubky. A taky má přední plaz výš.

Obrázek

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

To nastavení předního splazu vejš je normální, nůž se nastavuje tak, aby právě odřezával tu rozdílovou vejšku. Takže vezmeš nějakou rovinnou šablonu, nejlepší je ocelový pravítko nebo plochá ROVNÁ deska, přiložíš k němu římsovník zadním splazem a nůž necháš sjet v drážce na dotek s pravítkem. Kdybys nůž nastavil vejš, bude ti zadní splaz narážet na hranu už ohoblovaný plochy ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Nakadah »

Díky, vyzkouším to.

Uživatelský avatar
milosak
Příspěvky: 425
Registrován: 27 lis 2018, 01:00
Bydliště: Praha zapad

#6 Příspěvek od milosak »

Co řiká Ekkar má logiku, takže čumim na můj římsovník a má oba plazy stejné.
Hoblík funguje super, takže za mě je ten tvůj asi shit :D
Přeci při pohybu neni vedený po celé délce ... ale nejsem truhlář
Ještě k tomu seřizování, nůž vystrčim jenom malinko možná ani ne 1 mm, potom
doklepnu dřevěnej klínek, dále kontrola na kusu dřeva a většinou bere málo tak
naposled klepnu už do nože a je to v cajku.

Dneska jsem s ním na Hradčanech starý pani hobloval dveře ... a práce šla jak víno

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Ono to tělo hoblíku je velice slabé a neznalec naklepe klínek a je . Dělej jak chceš , já bych to srovnal do roviny . Že je normal může napsat jen pako , protože vzít takovouto třísku ....... ze slušnosti :lol:

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Nakadah »

Tak zjevně to je tak jak psal BOBO. Prohnuté těla od klínků. I když, horní hrana obou hoblíků byla v rovině. Takže kdo ví. No ale srovnal sem plazy do roviny, seřídil nůž a jak krásně to teď dělá drážku.

Uživatelský avatar
matahari
Příspěvky: 337
Registrován: 29 říj 2017, 02:00

#9 Příspěvek od matahari »

Co když to měl děda schválně tak upravené, aby s tím srážel třeba jen hrany?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od termit256 »

Ty hobliky maji byt rovne. U nekterych se da soupat s prednim plazem dopredu-dozadu, tak jsem si myslel ze ti ta pohybliva cast chybi, ale to evidentne neni tento pripad. Pokud ho mel nekdo upraveny pro nejaky specialni ucel a ty ho neznas, nebo tohle vzniklo jakkoliv jinak, srovnej to a pouzivej ho k puvodnimu ucelu.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od Michal22 »

Podle první fotky to fakt vypadá, že se tělo prohlo.
Přední plaz jde od nože směrem dopředu pod úhlem (tzn. mezera mezi tělem a přiloženým hranolem se dopředu zvětšuje).
A to může být i třeba nevhodným skladováním, kdy moc kolísá teplota a vlhkost.
Nebo fakt přílišným naklepnutím klínku.
Zkus klínek vyklepnout a nechat hoblík bez pnutí, jestli se to třeba nevrátí samo.
Já mám římsovník ještě po taťkovi, použil jsem ho loni na sedlé dveře u máti, nemusel jsem nic štelovat, bral stejně jak před 15 lety.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Nakadah »

No ty hoblíky ležely víc než desetiletí ve skříni nevytápěné dílny, klínek byl i možná moc naklepnutý kdo ví. A nikdo s nimi celou tu dobu nic nedělal. Ale jak sem psal, plaz sem srovnal do roviny, seřídil výšku nože a vše OK. Potěšilo mně, že se našlo dost lidí co poradilo.

Uživatelský avatar
matahari
Příspěvky: 337
Registrován: 29 říj 2017, 02:00

#13 Příspěvek od matahari »

To by byl prohnutý i na vrchní straně.
Přílohy
hoblik3.jpg

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“