Svitkový kondíky Wima

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Svitkový kondíky Wima

#1 Příspěvek od Celeron »

Před dlouhým časem jsem dostal asi kilo vzorků Wima svitkáčů. Mám tady pár Led kontrolek ve kterých jsou proprskaný "předřadný" kondíky 100N/250V AC X2 buď ES Ostrava nebo jinej, stejná hodnota i rozměrově velkej bez označení výrobce. Zapojení jednoduchý, z 230V v sérii kondík- odpor- dioda - Ledka-Nko.
Z těch vzorků Wima jsem vyhrabal 0,1/400DC/250AC MKP10, což jsou pulzní metalizovaný polyesteráky ale v datašítu nemají nic o X2. Pak jsem ještě vyhrabal Wima 0,1/250AC MP3. Datašít jsem našel ale jen na MP3-X2. Je to metalizovanej papír. Vůbec nikde nepíšou, jestli se třeba dříve to označení X2 na kondíky nepsalo a zda je tedy Wima MP3 to samý jako dnešní Wima MP3 X2.
Otázka taky je, jestli do těch kontrolek musí být odrušovací X2 kondíky a zda ten 250V AC polyesterák není na proprskání lepší než to samý v metalizovaným papíru.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#2 Příspěvek od JirkaZ »

I v roce 2000 (dřív to nejde) byly Wima MP3 pouze třídy X1/2 nebo Y1/2, viz tady.

Obecně si myslím, že kondenzátor s definovanou bezpečnostní třídou bude z principu dimenzovaný natolik, že bude lépe snášet trvalé připojení k síti.

Jinak k 230V síti by se měly používat 275V AC/630V DC.

Zda je lepší PES, nebo MP, toť otázka. Papír není termoplastický, na druhou stranu má nejspíš menší jakost (dielektrickou pevnost, homogenitu).

Kromě studia DS to bude chtít zkusit v praxi. MKP je pochopitelně dobrá volba, ale i ta může mít svoje ďábly skryté v detailu.

Pokud máš možnost, podívej se do závěrečné části katalogu viz příloha (vydání 1991). Bylo tam několik velmi zajímavých článků, mj. i o procesech degradace svitkových kondenzátorů.

Update: tak jsem to našel. Věděl jsem, že mi to kdysi prošlo od knihy v rukách přes stroje a editační software až k uložení.

Ty články jsou zde. A koukám, že tam pořád je i moje tehdejší mnohem větší pdf se stejným obsahem...
Přílohy
konstrukcni_katalog_pasivni_el_souc.jpg
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

Pěkný odkazy, díky za ně.
Podrobnější Wimu jsem si včera stáhnul z firemních stránek, stále dělá většinu z toho, co je na archív odkazu. Ty MP3 kondíky musí být asi strašně starý, opravdu na nich X2 označení není. Jsou v takovým průhledným futrálu kterej není hranatej ale taková ve všech rozích zakulacená "šišojda". Vevnitř je vidět svitek s bočním pokovením a připojeným vývodem. Až půjdu odpoledne na chvíli do dílny tak je nafotím.
Ten Tesláckej konstrukční katalog jsem nikdy neviděl. Kouknu co ESO z něho ještě dělá. Co vím, odmázli písmenný teslácký označení ale číslování stále drží. Bral jsem od nich několik set TC205 vybíraný na 1%.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#4 Příspěvek od JirkaZ »

Celeron píše:...Ty MP3 kondíky musí být asi strašně starý, opravdu na nich X2 označení není. Jsou v takovým průhledným futrálu kterej není hranatej ale taková ve všech rozích zakulacená "šišojda". Vevnitř je vidět svitek s bočním pokovením a připojeným vývodem.
Takhle ale vypadají až do dneška, čili i ty bezpečnostní verze...
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

Abys mi věřil to chybějící X2 u MP3. :)
Přílohy
Wima MP3.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#6 Příspěvek od KUBO »

Podľa mňa tam je X2 (v červenom krúžku)
Přílohy
wima_mp3_577.jpg
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#7 Příspěvek od JirkaZ »

Celeron píše:Abys mi věřil to chybějící X2 u MP3. :)
Ale já tomu přece věřím... Tím "vypadají do dneška" jsem logicky reagoval na tvůj popis provedení pouzdra.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#8 Příspěvek od JirkaZ »

KUBO píše:Podľa mňa tam je X2 (v červenom krúžku)
Jo, ale není na tom pravém kondenzátoru. Šlo o to, že MP3 jednou má X2 značení, jindy žádné.

Ono stačí lépe číst.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#9 Příspěvek od fredis »

Nevím jak tyhle zaoblené, ale těch hranatých už jsem měnil v měřácích hafo. Pšouk, smrad a v lepším případě jen pojistka..
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

KUBO píše:Podľa mňa tam je X2 (v červenom krúžku)
Vzal jsem si o 1,5 dioptrie víc a máš pravdu. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

fredis píše:Nevím jak tyhle zaoblené, ale těch hranatých už jsem měnil v měřácích hafo. Pšouk, smrad a v lepším případě jen pojistka..
Já měl 100N/250AC/X2 kdysi ve výrobě kolem dvou tisíc. V provozu 24/365. Pokud to byl Lanškroun a později ESO, tak se neproprskávaly a nenafukovaly. Pak nabídl GME za "výhodnou" cenu nějakou rejži o třetinu menší a ty se nafukovaly, bouchaly a proprskávaly až na desetinu kapacity. Wimy jsem nikdy houfně nepoužíval, jen asi 50 ks 47N/250AC/AC3-X2 jako odrušováky přes kontakty.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Lukas-Peca »

Ty stříbrné MP svitky na fotce umí hezky hořet a řachat :) asi bych to být tebou vyhodil.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Lukas-Peca píše:Ty stříbrné MP svitky na fotce umí hezky hořet a řachat :) asi bych to být tebou vyhodil.
A co neumí v elektronice hořet a řachat? :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Součástky“