Náhrada za KF520 (BF245A)

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

Náhrada za KF520 (BF245A)

#1 Příspěvek od DukeNuke »

Ahoj,
jde o zdroj proudu v konstrukci stabilizátoru. Principiální schema přiloženo, i když dnes už místo zenerky a tranzistoru používám TL431.
Jde mi o ten FET. KF520 jsem používal, dokud byly v šuplíku, pak jsem to bastli s BF245A, a ten se taky přestal dělat (i když v smd prý ještě je). |než to budu objednávat do šuplíku, nedoporučili byste mi náhradu? Díky.
Přílohy
ZdrojStab.jpg

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Záleží na tom, jaký rozsah odběrů to má zvládat, co použít zapojení s bipolárem? Podle maximálního proudu by stačilo si pohrát s odporem R51, s napětím si poradí ta TL431 místo D53.
Takové zapojení používá například EZK ve stavebnicích korekčních zesilovačů a musím to pochválit.
Přílohy
filtr_napajeni_LR.png

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#3 Příspěvek od DukeNuke »

No, měl jsem to napsat hned...
Místo toho výkonového bipoláru mám výkonový unipolár. Mají větší zesílení (strmost chcete-li) než bipoláry a kromě toho gate nebere žádný proud, takže se řeší jen proud tou TL431. je to zdroj navrhovaný původně pro měřící přístroje, ale používám ho samozřejmě i pro kvalitní předzesy.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jjilek »

DukeNuke píše:Ahoj,
jde o zdroj proudu v konstrukci stabilizátoru. Principiální schema přiloženo, i když dnes už místo zenerky a tranzistoru používám TL431.
Jde mi o ten FET. KF520 jsem používal, dokud byly v šuplíku, pak jsem to bastli s BF245A, a ten se taky přestal dělat (i když v smd prý ještě je). |než to budu objednávat do šuplíku, nedoporučili byste mi náhradu? Díky.
KF520 ještě nějaké bych měl mít. Mohu pohledat.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

To na věci přece nic nemění, klidně tam použij výkonový unipolár. A proud skrz TL431 pořeš zvětšením R51, jestli se ti stávající bude zdát moc velký.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#6 Příspěvek od Milan_F »

DukeNuke píše:...náhradu...
Třeba LM334...

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#7 Příspěvek od DukeNuke »

Hill - na věci to mění hodně. Třeba průchod proudu diodama.
Milan - to vypadá slibně. Je to sice dražší, než ten fet, ale dík.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#8 Příspěvek od Olchor »

Ten fet má funkci stabilizátoru proudu do zenerky. Při použití TL431 by šlo ho nahradit jenom odporem tak, aby při nejnižším Uvst teklo přes 431 min. 1mA.
Jestli tedy není extrémní rozsah Uvst.

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#9 Příspěvek od DukeNuke »

S odporem to samozřejmě funguje taky. Ten proudový zdroj tam má svůj důvod, zkus nad tím zapřemýšlet...

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#10 Příspěvek od JirkaZ »

Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#11 Příspěvek od HF_Tech »

Mohla by tam fungovat CRD dioda. Třeba SEMITEC E-202
TME má něco pod "Speciální diody". V TO92 by to stačilo na regulaci bipolárem. Na menší proud mají jen něco málo v SMD.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#12 Příspěvek od Olchor »

No já hlavně nevidím důvod, proč lin. stabl bastlit z diskrétních součástek, když existuje hafo integráčů pro snad všechny myslitelné požadavky.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#13 Příspěvek od Olchor »

DukeNuke píše:S odporem to samozřejmě funguje taky. Ten proudový zdroj tam má svůj důvod, zkus nad tím zapřemýšlet...
Dám se poddat.
napadají mě 3 důvody, ale ani jeden není v tvém případě relevantní:
- omezení vlivu vst. napětí -při použití 431 nepodstatné
- proudové omezení výstupu definovaným buzením konc. trandu - podle tebe pužíváš na výst. FET, takže taky nic.
- při velmi velkém rozsahu vst. napětí je buzení konstantní - no ale 431 je celkem jedno, jestli přes ni teče 1 nebo 10mA.
LOW DROP to taky asi nebude při použití výstupního FET...ledaže by nějaký s extra nízkým prahem...

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#14 Příspěvek od DukeNuke »

Jirka - hledal. Od kondíka jsem vzal zásobu "do šuplíku" než jsem sem dal dotaz :-)
HF-tech - ano, je to typiucké místo pro použití crd diody. Jen jsem nenašel vhodný typ, který by nebyl dražší, než fet+odpor.
Olchor - protože má lepší parametry. Proč se stále bastlí předzesy z diskrétních součástek? I když je milion integráčů? Proč si myslíš, že se io v žádném pořádném zařízení nepoužívají?
Orchoj - ZdenekHQ to tu někde psal, když na to nepřijdeš a já si vzpomenu, tak to najdu.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#15 Příspěvek od termit256 »

Muzes naznacit ktere konkretni parametry ma ten bastl s obsolete tranzistory lepsi nez moderni integrovane stabose? Nejlepe ciselne?

Odpovědět

Zpět na „Součástky“