Televízor LG 42 LW 5500 nejde podsvit

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
STEPCO
Příspěvky: 85
Registrován: 19 pro 2010, 01:00

Televízor LG 42 LW 5500 nejde podsvit

#1 Příspěvek od STEPCO »

Dobrý deň priatelia. Mám problém s televízorom LG 42LW5500 na ktorom nechce nabehnúť podsvit, Po stranách sú dva LED pásy so 64 ks LED. Napájané sú v sekciách po 8 LED. Podsvit som preskúšal a vyzerá, že je bez závad. Všetky LED-ky svietia majú aj zhodný prúd a napätie. Ale v TV nenabehnú.
Přílohy
a3.jpg
a4.jpg

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#2 Příspěvek od dj_Paul »

pusť do těch ledek jmenovitej prod. Potom napiš, na co jsi přišel

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#3 Příspěvek od jardafiala »

Jaký je vůbec proud pro LED podsvity? Tak jsem si myslel, že je to kolem 200mA (± 100mA) ale nějak se mě zmocnily pochybnosti, jestli to néni blbost.
Naposledy upravil(a) jardafiala dne 17 pro 2022, 11:35, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Kazdy televizor to ma inak, niektore maju aj 400mA.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

LED čip mívá většinou 1W. Úbytek na bílé LED 3-3,2V. Některé LG mívají dvojčipy 6V (zřejmě pro to, aby se více přehřívaly a šly dříve do kytek). U edge to ale nebývá. Tam to shoří i tak, páč koncentrace čipů na tak mizerným pásu s blbým chlazením je už tak dost velká.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#6 Příspěvek od jardafiala »

Jo tvrdím to pořád, lampy jsou věčné. Mám SHARPa aquos LC 37HV4E z minulého tisíciletí a nevypadá na umření. Když si dneska koupím novou TV (proč bych to dělal, mám knížky na čtení a v létě výlety s pivními zahrádkami) tak ji nejspíš přežije. TV používám, jak jsem si někde přečetl, místo ohně, to máme po pračlověcích, něco se tam hýbe a je to barevné a jako kulisa to stačí.
Ale k tématu, jak píše DJ paul, pustit do nich 250mA z proudového zdroje a pak měřit. Ono by mělo stačit na TV změřit napětí na vstupu do LEDek, pokud je tam nějaké vyšší napětí řádu desítek voltů je nejspíš zdroj O.K. a podsvit je v .......li, no někde, a již několikrát to tu bylo - NEMÁ smysl měnit jednotlivé LEDky, oprava nemá dlouhou životnost a po spíše kratším čase se potřeba výměny opakuje.
Naposledy upravil(a) jardafiala dne 17 pro 2022, 16:51, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#7 Příspěvek od mi-ro »

STEPCO píše, že měřil, porovnával. Jenže speciálně u edge čipy odcházejí po zahřátí. Později pochopitelně totálně. K diagnostice pomáhá razantní snížení úrovně podsvitu po kterém se doba provozu prodlouží, někdy pak telka funguje bez výpadku podsvitu. Teda pokud se to dá stihnout ještě než to spadne.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

LED su zakerne svine, oni sa dokazu snad vsetko. Cez niektore tecie prud, ale nesvietia. Niektore sa rozsvietia, ked sa prud zvysi na nejaku hodnotu. Ine sa pri nejakom prude zase prerusia. Niektore uplne, inym sa znizi svit na uroven bludicky alebo zacnu poblikavat.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#9 Příspěvek od jardafiala »

Já ti mám pocit, že když LED nesvítí a teče přes ni proud, tak mají zabudovanou zenerku, aby při uhynutí jedné nebo nevímkolika ještě podsvit fungoval. Nevím kde jsem k tomu došel, jestli jsem to někde zahlédl či jsem si to vymyslel.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od otakarv »

jardafiala píše:Já ti mám pocit, že když LED nesvítí a teče přes ni proud, tak mají zabudovanou zenerku, aby při uhynutí jedné nebo nevímkolika ještě podsvit fungoval.
Ono když přes takovouto LED diodu teče proud tak je většinou zkratována takže nesvítí.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#11 Příspěvek od Kremik »

Poškozené LED přetížením se někdy chovají jakoby paralelně s čipem byl zapojen rezistor. Takže proud teče, ale čip nemá dostatečné napětí a proto nesvítí. Teprve až se na tomto odporu/svodu dosáhne potřebného napětí, čip se začíná rozsvěcovat. Někdy tento svod nebývá trvalý, takže LED se někdy rozsvítí, někdy zhasne. Pro rychlé pravidelné blikání vysvětlení nemám. Způsobuje ho však silné přetížení. Svítilny s LEDkami bez odporu, atd.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »


Uživatelský avatar
STEPCO
Příspěvky: 85
Registrován: 19 pro 2010, 01:00

#13 Příspěvek od STEPCO »

Podľa mňa je závada niekde v zdroji. Všetky LED svietia po pripojení testera. Aký prúd nimi tečie si už nepamätám ale zajtra to zmeriam a napíšem.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#14 Příspěvek od p32 »

Tvoje definice je divná. Kde přesně připojuješ ten tester? Jestli na ten kontakt, který se zasouvá do desky zdroje a svítí to, tak je problém ve zdroji. Pokud nesvítí, tak je problém v propojení mezi tímto koncem a koncem u LEDek.

Uživatelský avatar
STEPCO
Příspěvky: 85
Registrován: 19 pro 2010, 01:00

#15 Příspěvek od STEPCO »

Pripojujem to na ten kontakt od zdroja. Závada bude v zdroji ale neviem na čo sa zamerať. Tranzistory čo spínajú napätia na podsvit som premeral a tie sú dobré. Pomohla by mi schéma ale Google nenašiel.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“