Novostavba: konvenční, nebo inteligentní instalaci?

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#46 Příspěvek od workhard »

Tak, plácáš tu nesmysly, mravenečníku.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#47 Příspěvek od ransom »

judeware píše:Minimalizovaná přepěťová ochrana = "ošetřený anténní systém" (dle mého). Ale všechny ty oddálené jímače, virtuální koule, vzdálenosti apod., mě docela séřou. Byly dekády, kdy stačilo připojit anténní stožár k hřebenovému drátu hromosvodu ("klesavě") a byl klid. Dnes je to proti předpisům? Takové řešení ochrany bych považoval za jakeš takeš vyhovující.
Když ti praští do střechy, větší část náboje sice slítne do země svodem, nicméně nezanedbatelná část ti proletí anténou do baráku. Nebo kovovým komínem. Chceš mít v bytě kovovou věc přímo spojenou s něčím, do čeho tříská blesk?
Právě proto je nezbytné mít hromosvod oddálený a izolovaný ode všech chráněných předmětů. Přímý výboj jde do svodu a svodem do země. Co by se naindukovalo do chráněného zařízení, to spolehlivě pobere pospojení na HOPku. Co se naindukuje do kabeláže, sežere kaskáda přepěťovek. Největší porci první stupně, zbytek D-čka v zásuvkách.
Právě tak ty kulové plochy správně zohledňují všechno, co už víme o šíření postranních výbojů kolem úderu.
Všechny ty věci mají svou logiku a smysl. To, že se to tak dřív nedělalo je irelevantní. Dřív taky auta neměly samonavíjecí pásy, airbagy a deformační zóny.
Nakonec - nikdo ti to nenutí. Popisuju pouze jak to má být udělané, pokud to má správně fungovat.
Rovněž připomínám, že přepěťovky používáme prostě proto, že dnes máme domácnosti plné choulostivých a drahých zařízení. Odporovému drátu (ve sporáku) ani indukčnímu motoru (v pračce s porcelánovým šnekem) před padesáti lety neměl blesk jak ublížit, a ani elektronkové rádio nijak extra choulostivé nebylo.

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#48 Příspěvek od judeware »

Sepsáno pěkně, věcně a srozumitelně. :) Pár vět k podtématu přepětí ještě připojím v jednom z předvánočních víkendových dní...

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#49 Příspěvek od ransom »

Hehe, ještě bych mohl připojit zábavné vyprávění. O tom, jak kdysi v devadesátých o pár let starší kolega, co mě zaučoval na hromosvody, neměl na vlastním domě ani náznak hromosvodu. Na kopci nad vsí. A jak mu jednou v létě praštilo...
Cihlovej komín rozházenej po dvoře. Spotřebiče do jednoho v háji. A v ložnici vylítnul výboj z kolíku zásuvky do radiátoru a zapálil záclonu.
Ještě deset roků jsme se mu posmívali.
Tam by tenkrát, pravda, stačila jedna tyč s funkčním zemničem. Možná by mu zhebla televize, ale nemusel by stavět novej komín a neshořela by mu postel i s pyjamas. Velká klika že byli doma.

Co to tu byl za dotaz o zásuvkách s kolíbkama? Úplně jsem ho nepobral.

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#50 Příspěvek od judeware »

Že je hromosvod (jak ten zvuk toho hromu tím drátem prochází?) :D jen "ochrana proti požáru, nikoliv všespásná záležitost v případě bouřky", vysvětluju neelektrickým lidem každou chvilku.
Co to tu byl za dotaz o zásuvkách s kolíbkama? Úplně jsem ho nepobral.
Hledám analogii k vícenásobné prodlužovačce s vypínačem - provedení do zdi.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#51 Příspěvek od ransom »

Do zdi vícenásobná krabice a zásuvkové hnízdo. Většina výrobců to dělá do pěti přístrojů.
Schneider dělá třeba v řadě Uniqua dvoupólové zasuvky pro ploché vidlice (MGU3.031). Dávají se po dvou místo klasické zásuvky. Ve stejné šířce je i vypínač. Takže do pětirámečku dáš devět plochých zásuvek a vypínač. Není problém si to poskládat třeba tam kde je televize/audio.
Tytéž přístroje pasují do parapetního kanálu ve 45mm systému. To mám nad stolem v kutírně. Na foto zkombinované s klasickými zásuvkami, vypínač je tam vidět taky.
Přílohy
IMG_20221217_190203802-1.jpg

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#52 Příspěvek od judeware »

Na foto je ovšem lištařina, která se (v obýváku) určitě ḿladým líbit nebude, to je dobré tak akorát do té dílny, nebo PC učebny. Na foto od novojičínského je téměř to, co bych si představoval. Ideálně se čtyřmi zásuvkami a v pátem čtverci vhodný vypínač. Zatím to nějak nenacházím.

K tomu vícestuňovému řešení přepěťové ochrany - dejme tomu, že jsem vybral vhodné zásuvky (třetí stupeň) a první je v kapličce na plotě. Jak vypadá druhý stupeň? Jako krychle o straně 50cm, několik dm od země na vnější stěně domu, skrz kterou přes nějaké masivní průchodky vedou "tři fázové vodiče" (pořádné kulatiny ála hromosvodový drát) v jejichž centimetrové blízkosti je spousta ježčích bodlin, které končí v konstrukci oné krychle s tím, že bedna samotná pokračuje vhodným drátem k základové pásovině? Jak to vypadá fyzicky?

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#53 Příspěvek od ransom »

Já ale píšu právě o těchhle hnízdech. A že tyhle přístroje co mám v parapeťáku normálně patří do standardních rámečků. Tak jako to máš na těch obrázcích, ale místo obyčejné zásuvky můžeš dát dvě ploché, nebo plochou plus vypínač. Rámečky dvojité, trojité, čtyř- a pětinásobné, systém Unica. Potom dáš do stejného rámečku těch zásuvek a vypínačů dvojnásobek, bo jsou poloviční.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#54 Příspěvek od Celeron »

judeware píše: Jak vypadá druhý stupeň?
Druhej stupeň je 3-4 modulová pixla na DIN lištu do rozvaděče. Měla by umět j15kA opakovaně a 40kA jednorázově aspoň nám to říkali před pár lety na školení. Hledej články od pana Dudáše ze Saltecu.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#55 Příspěvek od lubos1961 »

Já mám druhý stupeň v rozváděči takto.
Přílohy
IMG_20221218_172604.jpg

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#56 Příspěvek od Kvicala_r »

B+C mám v rozvaděči hned za 3F hlavním jističem. Jinak D jsem dal jen dvě v kombinaci s ABB tango zásuvkou (je celkem hluboké). Mám jej u Pc a u Tv hnízda. Zbytek je snad malinko odolnější a hlavně průměrnější "spotřebka". Měl bych chránit i antény co mám na balkoně, ale bojoval sem se signálem a jsem nižší patro, tak sem to zatím odsunul. Ale je to jen "byt" kde ani nestupaččce nevisím sám a první :)
Ukazoval nám zkušební komisař jak umí přeskočit, když švihlo do jímače a svod byl pod omítkou příliš blízko silařině a trubce topení - vytrháno půl patra kabelů ven z omítek. Takže nejen ochrana, ale i vedení těch svodů je dost důležité :!:

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#57 Příspěvek od judeware »

Že je ten 1. vnitrodomovní přepěťový prvek věc tak malá, jsem netušil. Ale tím líp. Co se týče rozvržení v rozvaděči - existují nějaké doporučené vzdálenosti pro umístění dalších prvků? Na foto od lubos1961 je to spolu s hlavním jističem upevněné dizgrétně stranou.
B+C mám v rozvaděči hned za 3F hlavním jističem. Jinak D jsem dal jen dvě v kombinaci s ABB tango zásuvkou (je celkem hluboké). Mám jej u Pc a u Tv hnízda. Zbytek je snad malinko odolnější a hlavně průměrnější "spotřebka".
První věta sděluje totéž, co foto od lubos1961. 8-) A to zbylé je i můj pohled. :wink: Otázkou je, jak ochránit moderní třífázový sporák (např. indukce s elektronikou), jelikož sporák se dá připojit do jednofázové chráněné zásuvky jen tehdy, je-li to kombík (vrch plyn, spodek trouba do celkových 2000W). Existuje pro ten účel další speciální "třífázový" díl na lištu? Nebo "něco", co by se vešlo k páčkovému vypínači na stěně nad sporákem?

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#58 Příspěvek od ransom »

Sporákový vypínač se už dávno nedává. Hyzdí stěnu, chytá se do něj bordel z vaření. Standard je připojovací krabice za sporákem. Když se použije větší/hlubší, můžeš do ní dát malé vestavné svodiče D.

Umístění B+C v rozvodnici netřeba zbytečně prožívat. Zapojit fáze hned za vypínač, N na sběrnici hned za případným rozdělením PEN (lepší je ale pětižílový přívod) a PE připojit pokud možno na HOPku (většinou je v rozvodnici, nebo někde pod ní).

Poměrně důležité je dodržet prostorové oddělení připojovacích vodičů od všech odstatních. Když jimi prolítne svodový impulz, aby se nic nenaindukovalo kam nemá. Může jít o rychlé impulzy proudu až v desítkách kA, tak indukce opravdu hrozí.

A musí se dodržet předřazené jištění svodiče. Kdyby náááhodou bylo na přívodu jištění větší než předepsané výrobcem, musí se fázové přívody svodiče jistit tavnými pojistkami. V běžných podmínkách v domácnosti to nehrozí, připadá v úvahu spíš v průmyslu, kde jsou jištění nad 80A.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#59 Příspěvek od p32 »

ransom píše:Sporákový vypínač se už dávno nedává. Hyzdí stěnu, chytá se do něj bordel z vaření. Standard je připojovací krabice za sporákem. Když se použije větší/hlubší, můžeš do ní dát malé vestavné svodiče D.
Tak to není pravda. Že se nedává, tak to jsi určitě myslel, že se nemusí dávat.
Já ho např. k indukční desce dal. Za prvé bokem, takže vaření na to nemá vliv a je tam větrák a za druhé proto, že když se čistí plotýnky, tak se natáhne ruka, vypne se to na zdi a v klidu se vše opucuje a potom zase zapne. Přitom žádnou stěnu nehyzdí, protože je tam tak daný, aby ji právě nehyzdil. Běhat do předsíně a skákat ke stropu se mi fakt moc nechce. :lol:

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#60 Příspěvek od ransom »

No dobře. Nedává se, není povinný, ale dát se samozřejmě může.
Z našich zákazníků ho zatím všichni odmítli. Rozvodnici taky nemá úplně každej u stropu.
Na čištění plotýnek vypínáš sporák proč? Natéct do něj nemůže a pokud má dotykové ovládání, to se dá dvojhmatem zamknout.
(My vaříme na plynu. Tam kohout samozřejmě být musí).

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“