Sežrané kontakty stykače

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

Sežrané kontakty stykače

#1 Příspěvek od Crifodo »

Potkal jsem v jednom napáječi hodně unavené pomocné kontakty stykačů V40E (jsou tam 2 spínací, 2 rozpínací). Prakticky nevodivé. Stykač se dá sice koupit starý nový, ale demontáž je velmi pracná. Takže dotaz, nedají se někde sehnat jen náhradní pomocné kontakty? jsou demontovatelné na 2 šroubcích M3 zvenku. Teoreticky by se daly sejmout a očistit, ale nevím na jak dlouho by to bylo.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Nejlepsi by bylo hodit fotku v jakem jsou stavu, ale pokud nejsou vyslovene vypalene, klidne to oskrabej a pojede to bez problemu dal. Bezne to tak u jinych stykacu delam. Samozrejme pokud na tom stoji pul fabriky, je lepsi koupit novy.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#3 Příspěvek od vicious »

Priamo výrobca na tento typ neponúka nič, čiže len vykuchať z nejakého kusu, kde sú pomocné kontakty v poriadku.
Pomocné kontakty nezvyknú byť nejako zvlášť zaťažované tak by hádam pomohla očista jemným pilníkom.

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#4 Příspěvek od hajeklubos »

Také si nech projít hlavou co ty kontakty honí. Tam může být zakopán pes.
Luboš

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

U Švestky mají různých V40 stykačů spoustu ale nepíše tam ceny. Asi nebudou lidový...
Mám tady pár V25 stykačů ale jsou konstrukčně úplně jiný.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

Nejsou vypálené ale sežrané korozí, je tam dost pH průvan. Celý stykač se dá koupit od cca 1300,- ale spíš se mi nechce to měnit všechno kvůli odstrojování, zezadu k matkám není vůbec přístup a znamená to demontáž na dva dny. Tak to asi zkusím postupně kontakt po kontaktu sundavat a pilovat, pokud tam ještě je co. Na to, že to šlapalo asi 40 let je to vlastně držák.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#7 Příspěvek od Killroy »

Mám tu nějaké nepoužité V40E v rezervě pro starou mašinu a pokud by to stačilo, mohl bych ti poslat po svátcích ty pomocný kontakty nový. Jednu sadu oželím.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#8 Příspěvek od vicious »

V takom prípade sa nemusí ani dávať celý stykač dole, vycvaknú sa spony na boku a opatrne sa vyberie predok stykača preč. Základňa s naskrutkovanými silovými vodičmi zostáva na paneli.

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#9 Příspěvek od Lukar »

To bych nedělal, silové kontakty lícují proti sobě. Když dáš proti sobě jiné, jak píšeš, styčná plocha nebude dostačující pro spínané proudy. Pomocné kontakty jsem na provoze čistil jemným šmirglpapírem. přehnul papír na polovinu strčil mezi kontakty ručně zatlačil k sobě a šmirgl vytáhl. Stačilo jednou, ať se nevybrousí postříbřená vrstvička.

Uživatelský avatar
piCZus
Příspěvky: 636
Registrován: 05 pro 2018, 01:00

#10 Příspěvek od piCZus »

Crifodo píše:Tak to asi zkusím postupně kontakt po kontaktu sundavat a pilovat, pokud tam ještě je co.
Je třeba přiložit ruku k dílu, nemůžeš tady tepat Číňany za jejich kvalitu na úkor své pohodlnosti :)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

kontakty a šmirgl , tisíciletý problém :roll: :roll: pilník to jistí . Ono když spínají další stykače-indukci , tak z dnešní hlediska jasně přesluhují , ale oni to po srovnání ještě dají .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

Na kontakty stykačů kdysi existoval pilníček, ocelová planžeta tlustá necelý milimetr, šířka cca 8 mm a dýlka aktivní části tak 40 mm. Kdysi jsem je koupil v zásobovacím středisku ČSAD Moravany. Snad to bylo původně na kontakty přerušovačů. Vede to dokonce TME. Strčilo se to mezi kontakty, ty se smáčkly k sobě a párkrát zarajblovalo.
Šmirgl je óbr kravina, zrnka se zasekaj do kontaktů a je to pak s přechoďákem ještě horší.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od termit256 »

S temi kontakty to opravdu neni nijak zvlast kriticke. Ja takto menim i silove, ony si za chvili "sednou" s protikusem. Proste jen odsroubuju cast stykace s kontakty (pouzivame vetsinou stare telemecanique), sjedu je pilnikem nebo jen oskrabu nozikem, pripadne vymenim hodne ohorele a hodim zpet. Oprava na par minut. Civka a zbytek stykace zustava v rozvadeci. Vubec bych se toho nebal, obcas se tam nacpe takovej kontakt jakej je zrovna po ruce a zivotnost neni nijak vyrazne odlisna od noveho stykace.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Crifodo »

V silových kontaktech tady problém není, dokonce se dají i jednotlivě dokoupit.
Rozebral jsem ty pomocný kontakty, materiálově to připomíná nechvalně nespolehlivé průhledné kostky TAH2 i symptomy jsou stejné.
Spíná to malé napětí pro tranzistorové obvody, to co ale už nespíná, vypadá vizuálně dost zachovale a čistě. Přesto ani náznak vodivosti.
Korozí sežrané jsou šroubky M3,5 pro připojení a upeňovací šroubky M3, ale tam to až tak nevadí. Po očištění to zas vede. Zdroje jsou někdy z let 1980-86, rád bych viděl soudobou techniku tak dlouho fungovat v horku a korozním prostředí.
Killroy: dík za pomoc, zatím to zkusím takhle, pokud to nestačí tak bych pak možná tvou nabídku využil.
Přílohy
foto 103.jpg
foto 098.jpg
foto 093.jpg

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#15 Příspěvek od Kremik »

Crifodo píše:nechvalně nespolehlivé průhledné kostky TAH2
Tak to je jejich vlastnost? Jednu si schovávám už od útlého mládí, kdy jsem koukal jak ji elektrikář měnil. Přeměřil, nevodila, prohlíd ji, vizuelně vypadala v pořádku, pokrčil rameny a nahradil ji novou. Vzal jsem si ji, protože se mi nechtělo věřit že nevodí, ale opravdu, nevodila. Ani po několikerém očištění kontaktů. Nikdy jsem je teda nebrousil ani nešmirgloval. Nebylo cílem ji za každou cenu zprovoznit, ale spíše vykoumat jaktože dva čisté kovy po doteku nevodí. Přitom jiné spolehlivě spínaly i několik tisíc krát za den. Mám i jiné, ale ty buď vodí, nebo jsem je nezkoušel.
Čím to tedy je že někdy/některé nevedou?

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“